Kušingo sindromas
Anatomija
Kušingo sindromas yra liga, susijusi su endokrinine sistema, ypač su antinksčių liaukomis, kurios gamina hormoną kortizolį. Šis hormonas yra svarbus organizmo metabolizmui, streso reakcijai ir imuninės sistemos reguliavimui. Kušingo sindromo atveju, per didelis kortizolio kiekis gali paveikti įvairias sistemas, įskaitant širdies ir kraujagyslių, endokrininę, imuninę ir raumenų sistemas. Dėl padidėjusio kortizolio lygio organizme gali pasireikšti įvairūs pokyčiai, tokie kaip riebalų kaupimasis, raumenų silpnumas ir kraujospūdžio padidėjimas.
Ligos aprašymas
Kušingo sindromas yra endokrininė liga, kurią sukelia nuolatinis per didelis kortizolio kiekis organizme. Ši liga gali būti pirminė, kai problema kyla pačiose antinksčių liaukose, arba antrinė, kai ją sukelia hipofizės navikas, gaminantis adrenokortikotropinį hormoną (AKTH). Kušingo sindromas yra svarbus dėl savo poveikio organizmo funkcijoms ir gyvenimo kokybei. Jis gali sukelti rimtų sveikatos problemų, įskaitant diabetą, osteoporozę ir širdies ligas, todėl ankstyva diagnostika ir gydymas yra būtini.
Ligos priežastis
Kušingo sindromas gali atsirasti dėl įvairių priežasčių. Pagrindinės priežastys apima:
- Antinksčių navikai, kurie sukelia per didelį kortizolio gamybą.
- Hipofizės navikai, kurie gamina per daug AKTH, skatinančio antinksčių hormonų gamybą.
- Ilgalaikis gliukokortikoidų vartojimas, pavyzdžiui, gydant uždegimines ligas, gali sukelti antrinį Kušingo sindromą.
Rizikos faktoriai
- Genetiniai veiksniai: šeimos anamnezėje esantys endokrininių liaukų sutrikimai gali padidinti ligos riziką.
- Amžius: Kušingo sindromas dažniau pasitaiko vidutinio amžiaus žmonėms.
- Ilgalaikis gliukokortikoidų vartojimas: žmonės, kurie ilgą laiką vartoja šiuos vaistus, yra labiau linkę susirgti.
Simptomai
- Pagrindiniai Kušingo sindromo simptomai gali apimti: svorio padidėjimą, ypač pilvo srityje, veido apvalėjimą, raumenų silpnumą, nuovargį, odos pakitimus (pavyzdžiui, mėlynes ir strijas), padidėjusią kraujo spaudimą ir cukraus kiekį kraujyje. Kai kurie pacientai taip pat gali patirti nuotaikų svyravimus, depresiją ar nerimą.
Diagnostika
Kušingo sindromo diagnostika apima išsamią medicinos istoriją, fizinį ištyrimą ir laboratorinius tyrimus. Dažniausiai atliekami tyrimai apima kraujo ir šlapimo mėginius, siekiant išmatuoti kortizolio lygį. Taip pat gali būti atliekami vaizdiniai tyrimai, tokie kaip kompiuterinė tomografija (KT) arba magnetinio rezonanso tomografija (MRT), siekiant nustatyti galimus navikus antinksčių ar hipofizės srityje.
Gydymas
Kušingo sindromo gydymas priklauso nuo ligos priežasties. Jei liga sukelta naviko, gali prireikti chirurginės intervencijos, siekiant pašalinti naviką. Be to, gydymas gali apimti vaistus, kurie mažina kortizolio gamybą arba blokuoja jo veikimą organizme. Taip pat svarbu stebėti ir gydyti susijusias sveikatos problemas, tokias kaip hipertenzija ir diabetas. Naujoviški gydymo būdai apima naujų vaistų, skirtų kortizolio poveikiui mažinti, tyrimus, kurie gali pagerinti gydymo efektyvumą ateityje.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas