Niacino trūkumas (pelagra)

Ligos aprašymas
Gydytojai
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Niacino trūkumas, dar žinomas kaip pelagra, yra liga, kuri tiesiogiai veikia odą, virškinimo sistemą ir nervų sistemą. Niacinas, arba vitaminas B3, yra būtinas organizmo medžiagų apykaitai, ypač energijos gamybai ir nervų funkcijai. Šios ligos atveju, trūkstant niacino, gali pasireikšti odos uždegimai, virškinimo sutrikimai, tokie kaip viduriavimas, ir neurologinės problemos, įskaitant depresiją ar demenciją. Paveiktos sistemos, tokios kaip virškinimo ir nervų, gali sukelti įvairius simptomus, kurie gali turėti ilgalaikį poveikį asmens sveikatai ir gyvenimo kokybei.

Ligos aprašymas

Pelagra yra liga, kuri atsiranda dėl niacino trūkumo organizme. Ji dažnai pasireiškia šalyse, kuriose žmonės maitinasi vienpusiškai ir negauna pakankamai maistinių medžiagų. Pelagros simptomai gali pasireikšti trimis pagrindinėmis formomis: dermatitu, viduriavimu ir demencija. Ši liga yra svarbi, nes ji gali sukelti rimtų sveikatos problemų, jei nebus laiku diagnozuota ir gydoma. Pelagra gali sukelti ne tik fizinį diskomfortą, bet ir psichologinius sutrikimus, todėl būtina atkreipti dėmesį į jos prevenciją ir gydymą.

Ligos priežastis

Pagrindinė niacino trūkumo priežastis yra nepakankamas šio vitamino vartojimas su maistu. Be to, kai kurios ligos, tokios kaip Krono liga ar celiakija, gali sutrikdyti niacino įsisavinimą organizme. Kiti veiksniai, kurie gali prisidėti prie pelagros atsiradimo, yra alkoholis, kuris mažina niacino absorbciją, bei tam tikri vaistai, pavyzdžiui, izoniazidas, vartojamas tuberkuliozės gydymui. Svarbu pažymėti, kad niacinas taip pat gali būti sintetinamas organizme iš triptofano, amino rūgšties, tačiau šis procesas gali būti neefektyvus esant tam tikroms sąlygoms.

Rizikos faktoriai

  • Maisto neturėjimas ir nepakankama mityba – žmonės, kurie valgo mažai maistingų produktų, ypač tuos, kuriuose trūksta baltymų, yra labiau linkę susirgti pelagra.
  • Virškinimo sistemos ligos – ligos, kurios sutrikdo maisto medžiagų absorbciją, gali padidinti niacino trūkumo riziką.
  • Alkoholizmas – asmenys, vartojantys didelius alkoholio kiekius, dažnai turi prastą mitybą ir sumažintą niacino absorbciją.

Simptomai

  • Pagrindiniai pelagros simptomai apima odos bėrimus, kurie dažnai pasireiškia saulės veikiamose vietose, viduriavimą, kuris gali būti lengvas arba sunkus, ir neurologinius sutrikimus, tokius kaip nuotaikų svyravimai, depresija ir net demencija. Šie simptomai gali progresuoti ir sukelti rimtų pasekmių, jei liga nebus gydoma.

Diagnostika

Pelagros diagnozė dažnai remiasi klinikiniais simptomais ir paciento mitybos įpročių analize. Gydytojai gali atlikti fizinį tyrimą, kad nustatytų odos bėrimus, ir gali rekomenduoti kraujo tyrimus, kad įvertintų niacino ir kitų vitaminų lygius organizme. Be to, gali būti naudojami papildomi tyrimai, siekiant nustatyti galimas virškinimo sistemos problemas.

Gydymas

Pelagros gydymas apima niacino papildų vartojimą, kuris gali būti skiriamas per burną arba, sunkesniais atvejais, intraveniniu būdu. Be to, svarbu pagerinti mitybą, įtraukiant į racioną maisto produktus, turinčius daug niacino, tokius kaip mėsa, žuvis, riešutai ir ankštiniai augalai. Taip pat gali būti rekomenduojama gydyti gretutines ligas, jei jos prisideda prie niacino trūkumo. Naujausios terapijos galimybės gali apimti ir vitaminų kompleksus, kurie padeda atstatyti bendrą organizmo sveikatą.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
angina
arteritas
dieta
dispepsija
granuliomatozė
infekcija
insultas
karščiavimas
kavasaki
kosulys
ligos
paburkimas
pelagra
sergamumas
sindromas
vaistai
vargina
vėžys

Rašyti komentarą