Vėlyvoji odos porfirija

Ligos aprašymas
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Vėlyvoji odos porfirija yra liga, susijusi su žmogaus metabolizmu, ypač hemoglobino sintezės procesu. Ši liga paveikia kepenis ir odą, nes porfirinai, kurie yra hemoglobino pirmtakai, kaupiasi organizme. Pagrindinė problema kyla dėl fermentų, kurie dalyvauja porfirinų sintezėje, deficito. Dėl šios priežasties organizme kaupiasi porfirinai, kurie gali sukelti odos pažeidimus ir neurologinius simptomus. Taip pat liga gali paveikti kitas sistemas, tokias kaip nervų sistema, sukeldama neurologinius sutrikimus.

Ligos aprašymas

Vėlyvoji odos porfirija yra reta paveldima liga, priklausanti porfirijų grupei. Ji pasireiškia dėl fermentų, dalyvaujančių hemoglobino sintezėje, sutrikimų, dėl ko organizme kaupiasi porfirinai. Ši liga dažnai pasireiškia suaugusiesiems ir gali sukelti sunkius odos pažeidimus, ypač esant saulės šviesai. Liga yra svarbi, nes ji ne tik sukelia fizinių simptomų, bet ir gali turėti didelį poveikį paciento gyvenimo kokybei. Be to, vėlyvoji odos porfirija gali sukelti komplikacijų, tokių kaip infekcijos, dėl odos pažeidimų.

Ligos priežastis

Pagrindinė vėlyvosios odos porfirijos priežastis yra genetiniai defektai, kurie paveikia fermentus, dalyvaujančius hemo sintezėje, ypač porfobilinogeno deaminazę. Dėl šio deficito organizme kaupiasi porfirinai, kurie sukelia simptomus. Be genetinių veiksnių, ligos vystymąsi gali skatinti ir aplinkos veiksniai, tokie kaip tam tikri vaistai, alkoholis, hormoniniai pokyčiai ir saulės spindulių poveikis. Šie veiksniai gali sukelti ligos paūmėjimus ir simptomų pasireiškimą.

Rizikos faktoriai

  • Paveldimumas – liga dažnai perduodama genetiškai, todėl šeimos istorija gali būti svarbus rizikos veiksnys.
  • Saulės spindulių poveikis – UV spinduliai gali sukelti odos pažeidimus ir ligos simptomų paūmėjimą.
  • Tam tikrų vaistų vartojimas – kai kurie vaistai gali sukelti ligos simptomų pablogėjimą.
  • Alkoholis – alkoholio vartojimas gali pabloginti simptomus ir sukelti ligos paūmėjimus.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai apima odos jautrumą ir pažeidimus, kurie gali pasireikšti kaip pūslelės, randai ar pigmentacijos pokyčiai. Taip pat gali pasireikšti neurologiniai simptomai, tokie kaip skausmas, raumenų silpnumas, ir psichiniai sutrikimai. Kai kuriais atvejais gali atsirasti pilvo skausmai ir virškinimo sutrikimai. Simptomai gali svyruoti nuo lengvų iki sunkių, priklausomai nuo ligos eigos ir aplinkos veiksnių.

Diagnostika

Vėlyvosios odos porfirijos diagnostika apima klinikinių simptomų vertinimą, paciento anamnezės analizę ir laboratorinius tyrimus. Dažniausiai atliekami šlapimo, kraujo ir išmatų tyrimai, siekiant nustatyti porfirinų lygį. Taip pat gali būti atliekami genetikos tyrimai, siekiant patvirtinti ligos diagnozę. Dermatologiniai tyrimai, tokie kaip biopsija, gali padėti įvertinti odos pažeidimus ir nustatyti jų pobūdį.

Gydymas

Vėlyvosios odos porfirijos gydymas apima tiek medicininius, tiek nemedicininius sprendimus. Medicininiai metodai gali apimti vaistus, kurie padeda sumažinti porfirinų lygį organizme, tokius kaip hemo argininas. Taip pat gali būti skiriami skausmą malšinantys vaistai ir kiti simptomus mažinantys preparatai. Nemedicininiai sprendimai apima saulės apsaugą, tinkamą odos priežiūrą ir gyvenimo būdo pokyčius, kad būtų sumažinta ligos paūmėjimo rizika. Naujausios terapijos galimybės apima genų terapiją ir naujus vaistus, kurie gali būti veiksmingi gydant šią ligą, tačiau jų taikymas dar yra tyrimų stadijoje.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
angina
arteritas
diagnostika
dispepsija
granuliomatozė
infekcija
insultas
karščiavimas
kosulys
kvėpavimas
ligos
paburkimas
porfirijos
sergamumas
sindromas
užgavus
vaistai
vargina
varpos
vėžys
virusai

Rašyti komentarą