Hipoparatirozė

Ligos aprašymas
Gydytojai
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Hipoparatirozė yra liga, susijusi su paratiroidiniais liaukomis, kurios yra mažos liaukos, esančios kaklo srityje, šalia skydliaukės. Šios liaukos gamina paratiroidinį hormoną, kuris reguliuoja kalcio ir fosforo kiekį kraujyje. Hipoparatirozės atveju, šių liaukų funkcija yra sutrikdyta, dėl to sumažėja hormonų gamyba, kas gali turėti įtakos kaulų sistemai, nervų sistemai ir raumenų funkcijai. Dėl sumažėjusio kalcio kiekio organizme gali pasireikšti įvairūs simptomai, kurie atspindi paveiktų sistemų disfunkciją.

Ligos aprašymas

Hipoparatirozė yra būklė, kai organizme trūksta paratiroidinio hormono, dėl kurio sumažėja kalcio kiekis kraujyje. Tai gali sukelti įvairius sveikatos sutrikimus, įskaitant raumenų spazmus, nervų sutrikimus ir kaulų problemas. Ši liga gali būti pirminė, kai ji atsiranda dėl paratiroidinių liaukų pažeidimo, arba antrinė, kai ji yra kitų ligų, pavyzdžiui, autoimuninių ligų, pasekmė. Hipoparatirozė yra svarbi, nes ji gali turėti ilgalaikių pasekmių sveikatai, o jos simptomai gali būti rimti ir paveikti kasdienį gyvenimą.

Ligos priežastis

Pagrindinės hipoparatirozės priežastys gali būti įvairios. Dažniausiai tai yra paratiroidinių liaukų pažeidimas, kuris gali būti sukeltas chirurginių intervencijų, autoimuninių ligų, genetinių sutrikimų arba radiacijos poveikio. Be to, hipoparatirozė gali atsirasti dėl vitaminų D trūkumo, kuris yra svarbus kalcio absorbcijai organizme. Kiti veiksniai, tokie kaip lėtinis inkstų nepakankamumas, taip pat gali prisidėti prie šios ligos išsivystymo.

Rizikos faktoriai

  • Chirurginės operacijos kaklo srityje, ypač tiroidektomija, gali padidinti hipoparatirozės riziką, nes gali būti pažeistos paratiroidinės liaukos.
  • Autoimuninės ligos, tokios kaip autoimuninis poliglandulinis sindromas, gali sukelti paratiroidinių liaukų disfunkciją.
  • Genetiniai sutrikimai, pavyzdžiui, DiGeorge sindromas, gali būti susiję su hipoparatirozės išsivystymu, nes tai veikia paratiroidinių liaukų vystymąsi.
  • Lėtinis inkstų nepakankamumas, kuris gali paveikti kalcio metabolizmą organizme, taip pat yra rizikos faktorius.

Simptomai

  • Pagrindiniai hipoparatirozės simptomai apima raumenų spazmus (tetani), tirpimą ir dilgčiojimą, ypač rankose ir kojose. Kiti simptomai gali būti nuovargis, depresija, atminties sutrikimai ir odos problemos, tokios kaip egzema. Sunkiais atvejais gali pasireikšti širdies ritmo sutrikimai ir epilepsijos priepuoliai.

Diagnostika

Hipoparatirozė diagnozuojama remiantis klinikiniais simptomais ir laboratoriniais tyrimais. Gydytojas gali atlikti kraujo tyrimus, siekdamas nustatyti kalcio, fosforo ir paratiroidinio hormono lygius. Papildomi tyrimai, tokie kaip vitaminų D kiekio nustatymas, taip pat gali būti naudingi diagnozuojant ligą. Kartais gali prireikti atlikti genetinius tyrimus, ypač jei įtariama, kad liga yra paveldima.

Gydymas

Hipoparatirozės gydymas apima kalcio ir vitaminų D papildus, siekiant normalizuoti kalcio lygį kraujyje. Gydytojas gali skirti kalcio citratą arba kalcio karbonatą, taip pat vitaminą D, kad pagerintų kalcio absorbciją organizme. Kai kuriais atvejais gali prireikti specialių vaistų, tokių kaip paratiroidinis hormonas, kuris gali padėti atkurti normalų kalcio balansą. Be to, pacientams gali būti rekomenduojama laikytis specialios dietos, turinčios daug kalcio. Naujoviškos terapijos galimybės, tokios kaip genų terapija, vis dar tiriamos, tačiau jos gali tapti perspektyviu gydymo metodu ateityje.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
alergijos
arteritas
diagnostika
dispepsija
granuliomatozė
hiperparatirozė
hipoparatiroidizmas
infekcija
infekcijos
insultas
karščiavimas
kosulys
kvėpavimas
liaukos
ligos
pacientas
pseudohipoparatirozė
sindromas
uždegimas
vargina

Rašyti komentarą