Odos T ląstelių limfoma

Ligos aprašymas
Tyrimai
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Odos T ląstelių limfoma yra vėžinė liga, kuri paveikia odos ląsteles, ypač T ląsteles, kurios yra svarbios organizmo imuninės sistemos dalis. Ši liga dažniausiai susijusi su odos ir limfinės sistemos anatomija. T ląstelės, kurios yra limfocitų tipas, formuojasi kaulų čiulpuose ir migruoja į limfmazgius, kur jos subręsta. Pagrindinės paveiktos sistemos yra odos, limfinės ir imuninės, o liga gali sukelti pakitimus odos struktūroje ir limfmazgiuose, kurie gali paveikti visą organizmą.

Ligos aprašymas

Odos T ląstelių limfoma yra reta limfoma, kuri dažniausiai pasireiškia odos pažeidimais. Tai yra vėžys, kuris atsiranda, kai T ląstelės, kurios paprastai padeda kovoti su infekcijomis, pradeda nekontroliuojamai daugintis ir formuoti navikus. Liga gali pasireikšti įvairiomis formomis, pradedant nuo odos bėrimų ir baigiant sudėtingesnėmis sisteminėmis apraiškomis. Ši liga yra svarbi, nes ji gali sukelti sunkių sveikatos problemų ir reikalauja ankstyvos diagnostikos bei gydymo, kad būtų išvengta komplikacijų.

Ligos priežastis

Pagrindinės odos T ląstelių limfomos priežastys nėra visiškai aiškios, tačiau manoma, kad jos gali būti susijusios su genetiniais veiksniais, imuninės sistemos sutrikimais ir aplinkos poveikiu. Galimi mechanizmai, kurie gali prisidėti prie ligos vystymosi, apima virusines infekcijas, pavyzdžiui, žmogaus limfotropinį virusą (HTLV-1), kuris gali sukelti T ląstelių transformaciją. Taip pat svarbūs yra ilgalaikiai ultravioletiniai spinduliai, chemikalai, ir imuninės sistemos nusilpimas, pavyzdžiui, dėl ŽIV infekcijos.

Rizikos faktoriai

  • Vyresnis amžius – liga dažniau pasireiškia vyresnio amžiaus žmonėms, ypač vyresniems nei 60 metų.
  • Imuninės sistemos sutrikimai – asmenys, turintys susilpnėjusią imuninę sistemą, pavyzdžiui, dėl organų transplantacijos ar ŽIV infekcijos, yra labiau pažeidžiami.
  • Genetiniai veiksniai – šeimos istorija tam tikrų rūšių vėžio gali padidinti riziką susirgti šia liga.
  • Ekspozicija ultravioletiniams spinduliams – ilgalaikis saulės spindulių poveikis gali didinti riziką.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai gali apimti odos bėrimus, kurie gali būti raudoni, pleiskanojantys arba niežtintys. Vėlesnėse ligos stadijose gali pasireikšti odos gumbeliai, mazgeliai arba opūs pažeidimai. Kai kuriais atvejais liga gali paveikti limfmazgius, sukeldama jų padidėjimą, karščiavimą ir svorio kritimą.

Diagnostika

Odos T ląstelių limfoma diagnozuojama naudojant kelis metodus. Pirmiausia atliekamas klinikinis tyrimas, kurio metu gydytojas įvertina odos pažeidimus. Tolesni tyrimai gali apimti odos biopsiją, kurios metu paimamas nedidelis odos audinio mėginys, kad būtų galima nustatyti ląstelių tipą ir jų pokyčius. Taip pat gali būti atliekami kraujo tyrimai ir vaizdiniai tyrimai, tokie kaip kompiuterinė tomografija, siekiant įvertinti galimą ligos plitimą į kitus organus.

Gydymas

Odos T ląstelių limfomos gydymas priklauso nuo ligos stadijos ir paciento sveikatos būklės. Gydymo galimybės apima vaistų terapiją, radioterapiją ir biologinę terapiją, kuri gali padėti sustiprinti organizmo imuninį atsaką. Naujovės gydyme apima imunoterapiją, tokias kaip monokloniniai antikūnai, kurie gali taikytis į specifines T ląstelių savybes. Be to, gali būti taikomi nemedicininiai sprendimai, pavyzdžiui, odos priežiūros priemonės ir gyvenimo būdo pokyčiai, siekiant pagerinti bendrą paciento sveikatą ir gyvenimo kokybę.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
apatinių kvėpavimo takų infekcija
b ląstelių limfoma
bėrimas
fungoides
kerpligė
lėtinė limfocitinė b ląstelių leukemija
lėtinė mieloidinė leukemija
lėtinė mielomonocitinė leukemija
lėtinė mieloproliferacinė liga
lėtinė paprastoji kerpligė
ligos
limfmazgiai
limfoma
mycosis
odos limfoma
plaučių obstrukcija
plaučių reabilitacija
profesinės ligos
t ląstelių limfoma
ūminė infekcija

Rašyti komentarą