Proopiomelanokortinas (POMK)

Terminas

Baltymas, sudarytas iš 265 aminorūgščių liekanų (molekulinė masė – 28,5 kDa), sintetinamas priekinėje ir tarpinėje posmegeninės liaukos dalyse bei kituose audiniuose (žarnyne, placentoje). Atskilus signaliniam peptidui, vyksta likusios polipeptidinės grandinės dalinė proteolizė ir susidaro AKTH ir b-lipoproteinas (b-LP). Įvairiose ląstelėse pasirinktinės hidrolizės metu susidaro daug peptidų: a ir b melanocitus stimuliuojančių (aktyvinančių) hormonų (a- ir b-MSH) ir endorfinų. Į b-MSH ir kortikotropiną panašūs hormonai žmogaus organizme praktiškai nesusidaro, nes žmogaus vidurinė posmegeninės liaukos dalis yra rudimentinė, bet embriono ir nėščios moters ji yra aktyvi.

Žmogaus posmegeninėje liaukoje rasti b-lipotropinas, g-lipotropinas ir b-endorfinas. Visų POMK skilimo produktų funkcija nėra pakankamai išnagrinėta.

Peptidiniai hormonai, susidarantys iš POMK:

POMK, sudarytas iš 265 aminorūgščių liekanų, įskaitant ir N-galo peptidą (26 aminorūgštys).
Atskėlus N-galo signalinį peptidą, polipeptidinė grandinė suskyla į du fragmentus: AKDH (35 aminorūgštys) ir b-lipotropiną (42–134 aminorūgštys).
Tolesnės proteolizės metu susidaro a ir b MSH ir endorfinai. Atskilus signaliniam peptidui, katalizuojant proteazėms, susidaro trys peptidų grupės:

1) kortikotropinas, kuriam vėliau skylant, susidaro a-melanocitus skatinantis hormonas (a MSH0 ir kortikotropinis peptidas).

2) b-lipotropinas, kuriam skylant susidaro b-lipoproteinas (b-LP), b-endorfinas, b-MSH ir a- ir g-endorfinai.

3) N-galo peptidas, iš kurio susidaro g-MSH.

Ligos.lt

Šaltinis | Dažniausiai vartojamų biomedicinos terminų ir sąvokų aiškinamasis žinynas | Lietuvos sveikatos mokslų universitetas | Akademikas Profesorius Antanas Praškevičius, Profesorė Laima Ivanovienė

Žymos
aminorūgštys
endorfinas
liaukos
lipoproteinas
lipotropinas
peptidas