Pirmosios pagalbos abėcėlė

PIRMOSIOS PAGALBOS ABĖCĖLĖ

Nukentėjusiojo tyrimas susideda iš pirminio tyrimo, kurio metu įvertinamos ir užtikrinamos pagrindinės gyvybiškai svarbios organizmo funkcijos, ir antrinio tyrimo, kurio metu nustatomi ir gydomi kiti sužalojimai.

Pirminio tyrimo ir pagalbos veiksmų seka sujungta į trumpinį DR ABCD. Atliekant tyrimą ir teikiant pagalbą  vadovaujantis DR ABCD principu, kiekviena „raidė“ įvertinama ir iš karto stabilizuojama (pvz., jei „B“ – nekvėpuoja, tai įpučiama), tik po to pereinama prie kitos „raidės“. Kritiškiausiomis situacijomis prisiminkite pirmosios pagalbos DR ABCD principą.

D (angl. Danger) – PavojusPrieš prisiartindami prie nelaimės vietos, įvertinkite pavojų sau, nukentėjusiajam ir šalia esantiems žmonėms. Jeigu būtina ir jei tai nekelia pavojaus Jums, pašalinkite nukentėjusiajam pavojų keliantį veiksnį arba nukentėjusįjį perkelkite į saugią vietą.
R (angl. Response) – AtsakasĮvertinkite sąmonę.Iškvieskite greitąją medicinos pagalbą.Jei nukentėjusysis nesąmoningas, reikalaukite defibriliatoraus (žr. „Pradinis gaivinimas“).Suteikite nukentėjusiajam pradinę patogiausią padėtį.
A (angl. Airway) – Kvėpavimo takaiJei įtariate, kad yra stuburo trauma, galvą ir kaklą stabilizuokite neutralioje padėtyje.Užtikrinkite, kad kvėpavimo takai būtų atviri.
B (angl. Breathing) – KvėpavimasĮvertinkite ir užtikrinkite kvėpavimą
C (angl. Circulation) – KraujotakaĮvertinkite ir užtikrinkite kraujotaką.Stabdykite kraujavimą.
D (angl. Defibrilation, Disability) – Defibriliacija, negalios nustatymasJei nukentėjusysis nesąmoningas ir nekvėpuoja, atlikite defibriliaciją automatiniu išoriniu defibriliatoriumi (žr. „Pradinis gaivinimas“).Jei nukentėjusysis sąmoningas, įvertinkite nervų sistemos būklę. 

Atlikus pirminį tyrimą, suteikus pagalbą vadovaujantis principu DR ABCD ir įsitikinus, kad pagrindinės gyvybinės funkcijos (sąmonė, kvėpavimas, kraujotaka) neišnykusios ir nukentėjusysis nekraujuoja, atliekamas antrinis tyrimas:

  • Apklausiama nukentėjusysis ir liudininkai (nusiskundimai, alergija, vartojami vaistai, buvusios ar esamos ligos, neštumas, valgio laikas, įvykio aplinkybės).
  • Nukentėjusysis apžiūrimas ir apčiupinėjamas nuo galvos iki kojų.
  • Tvarstomos žaizdos, imobilizuojamos  lūžusios kūno vietos.
  • Stebimos gyvybinės funkcijos: sąmonė, kvėpavimas, kraujotaka (pulsas).
  • Nukentėjusiajam suteikiama galutinė geriausia padėtis.
  • Nukentėjusysis apklojamas, kad nesušaltų.
  • Neduodama gerti, valgyti, rūkyti.