Pirmoji pagalba kai kurių dažnesnių apsinuodijimų atvejais
PIRMOJI PAGALBA KAI KURIŲ DAŽNESNIŲ APSINUODIJIMŲ ATVEJAIS
Apsinuodijimas medikamentais
Apsinuodijama medikamentų perdozavus ar dėl nepageidaujamos vaistų sąveikos. Apsinuodijimo požymiai priklauso nuo preparato, kuriuo apsinuodyta, ir nuo būdo, kuriuos jis pateko į organizmą. Kviesdami greitąją medicinos pagalbą, suteikite medikams kuo daugiau informacijos apie galimą apsinuodijimo priežastį. Apžiūrėkite aplinką – gal rasite tuščių pakuočių, kurios padės nustatyti apsinuodijimą sukėlusį medikamentą. Jei įmanoma, surinkite informaciją apie vaistus, kurių nuolat vartojo nukentėjusysis ar kiti kartu su juo gyvenantys žmonės.
Kaip atpažinti ?
•Šalia nukentėjusiojo yra tuščių pakuočių ar galbūt apsinuodijimą sukėlęs medikamentas.
•Iš apsinuodijusiojo ar kitų žmonių sužinoma, kada, kiek ir ko gerta.
•Simptomai labai įvairūs (priklauso nuo išgerto medikamento).
Pirmoji pagalba
1.Užtikrinti kvėpavimo takų praeinamumą, kvėpavimą ir kraujotaką (reikia vadovautis DRABCD principu).
2.Pasirūpinti, kad nukentėjusysis patektų į ligoninę.
Veiksmai
1.Jei nukentėjusysis yra sąmoningas, suteikite jam patogią padėtį.
2.Paklauskite, ką, kiek ir kada jis gėrė, Kalbėdami su nukentėjusiuoju, stebėkite jo būklę
3.Tel. 112 kvieskite greitąją medicinos pagalbą.
4.Vertinkite gyvybinius požymius: sąmonę, kvėpavimą ir kraujotaką, kol atvyks GMP.
5.Apžiūrėkite, ar aplink nukentėjusįjį nėra tuščių vaistų pakuočių. Radę išsaugokite jas. Informacija apie galbūt apsinuodijimą sukėlusį medikamentą gali padėti medikams skirti tinkamą gydymą.
Pavojai ir pastabos
•Nebandykite sukelti vėmimo, nebent žmogus ką tik apsinuodijo, yra sąmoningas ir tai daryti rekomendavo specialistas. Tokiu atveju duokite išgerti stiklinę šilto vandens, patarkite kišti pirštus į burną, kol prasidės vėmimas. Tokius veiksmus reiktų kartoti tol, kol iš skrandžio pradės tekėti švarus vanduo.
•Jei nukentėjusysis prarado sąmonę, atverkite kvėpavimo takus ir patikrinkite, ar žmogus kvėpuoja. Jei nekvėpuoja, įpūskite jam oro ir pasirenkite atlikti krūtinės ląstos paspaudimus. Jei žmogus kvėpuoja, paguldykite jį į stabilią šoninę padėtį.
•Kuo greičiau tel. 112 kvieskite greitąją medicinos pagalbą.
Apsinuodijimas alkoholiu
Alkoholis slopina centrinės nervų sistemos, ypač smegenų, aktyvumą. Ilgas arba per didelis alkoholio vartojimas gali stipriai sutrikdyti įvairias organizmo funkcijas, tarp jų ir psichines, o žmogus gali prarasti sąmonę. Yra keletas pavojų, kurie gresia nesąmoningam alkoholiu apsinuodijusiam žmogui:
•gali įkvėpti vėmalų masės į kvėpavimo takus ir uždusti;
•gali sušalti, nes dėl alkoholio poveikio išsiplečia kraujagyslės ir žmogus greičiau netenka šilumos;
•neblaivumas gali suklaidinti ir sutrukdyti laiku nustatyti kitokią ūmią būklę ar sąmonės netekimo priežastį: galvos traumą, insultą, infarktą ar kt.
Kaip atpažinti ?
Gali būti:
•alkoholio kvapas (kartais nebūna ar labai silpnas);
•tuščia alkoholinių gėrimų tara;
•sutrikusi sąmonė: pažadintas žmogus gali trumpai atsakyti, tačiau vėl tuoj pat giliai įminga;
•paraudus drėgna veido oda;
•sutrikęs kvėpavimas;
•sutrikęs regėjimas;
•nerišli kalba ir kt
Pirmoji pagalba
1.Atverti ir užtikrinti atvirus kvėpavimo takus.
2.Nustatyti, ar nėra apsinuodijusiajam alkoholiu ir kitos sąmonę sutrikdžiusios priežasties, pvz., galvos traumos, požymių.
3.Prireikus kviesti greitąją medicinos pagalbą.
Veiksmai
1.Užklokite nukentėjusįjį ir saugokite, kad nesušaltų.
2.Apžiūrėkite, ar nėra traumos, ypač galvos traumos, ar kitokių ūminės būklės požymių. Jei yra, kuo skubiau tel. 112 kvieskite greitąją medicinos pagalbą.
3.Sekite ir vertinkite gyvybinius požymius: sąmonę, kvėpavimą ir pulsą, kol nukentėjusysis atsigaus arba atvyks GMP.
Pavojai ir pastabos
•Jei nukentėjusysis nesąmoningas, atverkite kvėpavimo takus ir nustatykite, ar žmogus kvėpuoja. Jei nekvėpuoja, įpūskite jam oro ir pasirenkite atlikti krūtinės ląstos paspaudimus. Jei žmogus kvėpuoja, paguldykite jį į stabilią šoninę padėtį.
•Nebandykite sukelti vėmimo.
Apsinuodijimas maistu
Paprastai apsinuodijama bakterijomis ir virusais užterštu maistu. Kai kuriais atvejais apsinuodijimą sukelia nuodai (toksinai), kuriuos išskiria maiste esančios bakterijos. Dažniausiai apsinuodijimą maistu sukelia Salmonella ir E. coli grupės bakterijos, kuriomis užsikrečiama valgant netinkamai termiškai paruoštus mėsos ir pieno produktus. Galima užsikrėsti ir tais atvejais, kai maistą gaminantys žmonės serga įvairiomis rankų odos pūlinėmis ligomis, angina ar kitokiomis infekcinėmis ligomis, valgant neplautus vaisius bei daržoves, geriant nevirintą ežero vandenį ir t.t Apsinuodijimo požymiai dažniausiai atsiranda staiga, praėjus kelioms ar keliolikai valandų po valgio. Apsinuodijimas maistu yra pavojingas, nes jo metu iš organizmo išsiskiria daug skysčių ir pasireiškia dehidratacija, pavojingiausia mažiems vaikams ir vyresniojo amžiaus žmonėms. Jei netekto skysčio kiekio nepavyksta greitai sunormalinti (pvz., žmogus negali gerti dėl pykinimo ir vėmimo), gali prireikti gydyti ligoninėje.
Kaip atpažinti ?
Būdingiausi požymiai:
•pykinimas ir vėmimas;
•spazminiai raižantys pilvo skausmai;
•stiprus viduriavimas (gali būti net kraujo priemaišų);
•skausmas skrandžio plote (duobutėje).
Gali būti:
•galvos skausmas ar trumpalaikis karščiavimas;
•užsitęsus ligai dėl didelio organizmo skysčių išsiskyrimo gali atsirasti šoko požymių, sutrikti sąmonė.
Pirmoji pagalba
1.Patarkite ilsėtis.
2.Duokite gerti daug skaidrių skysčių.
3.Jei reikia, vežkite nukentėjusįjį į ligoninę.
Veiksmai
1.Pasiūlykite apsinuodijusiam žmogui gulėti ir ilsėtis. Užklokite jį ir padėkite jam.
2.Duokite gerti daug skaidrių skysčių (negazuoto mineralinio ar kitokio vandens, silpnos juodosios arbatos) ir dubenį, jei žmogus vemia.
3.Jei apsinuodijusysis (ypač vaikas ar senyvas žmogus) neteko daug skysčių ir pykinimo ir vėmimo negali gerti, pasirūpinkite, kad jis patektų į ligoninę.
Pavojai ir pastabos
Jei apsinuodijusiojo būklė blogėja, tel. 112 kvieskite greitąją medicinos pagalbą.
Apsinuodijimas nuodingaisiais grybais
Europoje auga daug įvairių rūšių nuodingųjų grybų. Yra grybų, kurie nuodingi tik žali, tačiau specialiai paruoštus juos valgyti galima. Dalis grybų nuodingi visada. Dažniausiai apsinuodijama nuodingąjį grybą supainiojus su valgomuoju. Smailiakepurė (blyškioji) musmirė supainiojama su pievagrybiu, žalsvoji – su ūmėde ar žaliuoke. Apsinuodijimas grybais dažniausiai nustatomas pagal vyraujančius simptomus bei slaptojo laikotarpio trukmę. Jei apsinuodijimo požymių atsiranda daugiau kaip po 6 valandų (ilgas slaptasis laikotarpis), visada įtariamas sunkus gyvybei pavojingas apsinuodijimas (pvz., apsinuodijus žalsvąja musmire, nuodinguoju nuosėdžiu, bobausiu). Trumpas slaptasis periodas, kada apsinuodijimo požymių atsiranda greičiau negu po 6 val. po valgio, būdingas apsinuodijimui paprastąja musmire, rašaliniu mėšlagrybiu, pilkąja skydabude ir kt. Visais atvejais grybais apsinuodijęs žmogus turi kuo greičiau patekti į ligoninę.
Kaip atpažinti ?
•Valgyta grybų 1-2 parų laikotarpiu.
•Simptomai įvairūs (priklauso nuo grybo rūšies), tačiau gali būti:
-pykinimas ir vėmimas;
-smarkus vandeningas viduriavimas;
-pilvo skausmas;
-mieguistumas;
-galvos svaigimas;
-koordinacijos sutrikimas;
-traukuliai;
-ašarojimas;
-gausus prakaitavimas ir kt.
Pirmoji pagalba
1.Užtikrinti kvėpavimo takų praeinamumą, kvėpavimą ir kraujotaką (reikia vadovautis DRABCD principu).
2.Pasirūpinti, kad apsinuodijęs žmogus kuo greičiau patektų į ligoninę.
Veiksmai
1.Jei apsinuodijęs žmogus yra sąmoningas, paklauskite, ko, kiek ir kada jis valgė.
2.Jei simptomai atsirado po trumpojo slaptojo periodo (žmogus ką tik valgė grybų), sąmoningam žmogui galima sukelti vėmimą, duodama išgerti stiklinę šilto vandens ir patariama kišti pirštus į burną.
3.Jei simptomai atsirado po ilgojo slaptojo periodo (praėjo daugiau kaip 6 val.), nedelsdami tel. 112 kvieskite greitąją medicinos pagalbą arba patys kuo skubiau vežkite apsinuodijusįjį į ligoninę.
Pavojai ir pastabos
•Jei nukentėjusysis nesąmoningas, atverkite kvėpavimo takus ir nustatykite, ar žmogus kvėpuoja. Jei nekvėpuoja, įpūskite jam oro ir pasirenkite atlikti krūtinės ląstos paspaudimus. Jei žmogus kvėpuoja, paguldykite jį į stabilią šoninę padėtį.
•Tel. 112 kvieskite greitąją medicinos pagalbą.