Meningitas

MENINGITAS

Meningitas – tai galvos ir nugaros smegenų dangalų uždegimas, sukeltas virusų ar bakterijų. Ligos sukėlėjas patenka į organizmą pro nosį ar burną arba per nešvarias rankas. Bakterijos sukelia pūlinį smegenų dangalų uždegimą, kurį reikia gydyti antibiotikais.
Meningitas – labai rimta ir greit progresuojanti liga, todėl būtina labai atidžiai, bet greitai imtis reikiamų priemonių. Nepradėjus skubiai gydyti ligoninėje, gali sunkėti smegenų sužalojimas ir žmogus gali mirti. Dėl šios priežasties labai svarbu žinoti, kad  pagrindiniai meningito požymiai yra aukšta temperatūra, stiprus galvos skausmas, specifinis išbėrimas. Jei diagnozė anksti nustatoma ir gydyti pradedama anksti, įmanoma visiškai pasveikti.
 
Klasifikacija ir priežastys
Meningitas gali būti:
•bakterinis;
•virusinis.

Kaip atpažinti ?
Būdingi simptomai
-Aukšta temperatūra, karščiavimas.
-Pykinimas, vėmimas (dažniausiai labai stiprus) arba apetito praradimas.
-Stiprūs galvos skausmai.
-Sprando raumenų įtempimas ( žmogus negali palenkti galvos).
-Sąnarių ar raumenų skausmai.
-Mieguistumas.
-Dirglumas (erzina šviesa, garsas, prisilietimas).
-Šviesos baimė.
-Traukuliai.
-Odos išbėrimas mažomis raudonomis ar violetinėmis dėmelėmis, kurios gali būti panašios į susiliejančias mėlynes. Jas sunku pastebėti, jei oda tamsi. Toks išbėrimas neišnyksta, jei paspaudžiama stikline.
-Kūdikiai ir maži vaikai gali būti mieguisti, rėkti, jiems gali dingti apetitas, palietus skaudėti.

Pirmoji pagalba
Tikslai
1. Atpažinti meningitą.
2. Skubiai kviesti gydytoją ar GMP.

Veiksmai:
1.Jei įtariate, kad yra meningitas, skubiai kvieskite gydytoją. Nelaukite, kol atsiras visi požymiai, nes ne visi požymiai gali atsirasti.
2.Kviesdami pagalbą ar kalbėdami su gydytoju, išvardykite visus požymius ir pasakykite, kad įtariate, jog gali būti meningitas. Vykdykite visus telefonu medikų duotus nurodymus.
3.Kol laukiate medikų, raminkite nukentėjusįjį, uždėkite ant kaktos drėgną kompresą.
4.Stebėkite sąmonę, kvėpavimą, kraujotaką (pulsą).

Pavojai ir pastabos
1.Jei negalite paskambinti gydytojui, ar jis vėluoja atvykti, kvieskite pagalbą tel. 112.
2.Jei gydytojui apžiūrėjus ir paskyrus medikamentų ligonio būklė blogėja, kreipkitės pakartotinės konsultacijos, jei neįmanoma, kvieskite pagalbą tel.112.