Sąmonės sutrikimas

SĄMONĖS SUTRIKIMAS

Nervų sistemą sudaro galvos, nugaros smegenys ir nervai. Žmogaus sąmonė yra galvos smegenų integracinė funkcija, t.y. sugebėjimas priimti ir laikyti informaciją, mąstyti, reaguoti į aplinką. Netekęs sąmonės žmogus nesugeba reaguoti į išorinius dirgiklius. Nuo miegančiojo jis skiriasi tuo, kad jo negalima pažadinti liečiant ar šaukiant. Netekus sąmonės, susilpnėja refleksai ir žmogus gali uždusti, pvz., dėl raumenų tonuso sumažėjimo gali užkristi liežuvio šaknis, išnykti kosulio refleksas ar net sustoti kvėpavimas. Sutrikusi sąmonė yra nepakankamos smegenų funkcijos dėl įvykusio smegenų pažeidimo rezultatas. Sąmonės sutrikimas rodo sunkų ir pavojingą smegenų pažeidimą bei sunkią būklę.

Klasifikacija ir priežastys
Sąmonės sutrikimo priežastys
1. Galvos smegenų trauma.
2. Deguonies trūkumas smegenyse dėl nepakankamo kvėpavimo (pvz. užsitęsęs bronchinės astmos priepuolis) ar nepakankamos kraujotakos (pvz., insultas, šokas, apalpimas).
3. Per mažas cukraus kiekis kraujyje.
4. Apsinuodijimas įvairiomis cheminėmis medžiagomis, nuodais, metabolizmo sutrikimai.
5. Epilepsijos priepuolis.

Kaip atpažinti ?
Jei Įsitikinote, kad negresia pavojus Jums, pagalbininkams ir nukentėjusiajam, atsargiai patapšnokite per pečius ir paklauskite „Kaip jaučiatės“. Jei nukentėjusysis nejuda ir nekalba, pradėkite „Gyvybės grandinę“ (žr.“Pradinis gaivinimas“).

Pirmoji pagalba
Tikslai:
1.Atverti ir palaikyte atvirus kvėpavimo takus, įvertinti kvėpavimą ir kraujotaką.
2. Vertinti ir sekti sąmonę, kvėpavimą, kraujotaką.
3.Organizuoti skubų nukentėjusio gabenimą į gydymo įstaigą.

Veiksmai:
1.Greitai įvertinkite nukentėjusiojo sąmonę: atsargiai patapšnokite per pečius ir paklauskite: „Kaip jaučiatės?“.
2. Jei sąmonė sutrikusi, skambinkite tel.112 ir kvieskite greitąją medicinos pagalbą, pasirūpinkite gauti defibriliatorių (žr.“ Pradinis gaivinimas“)
3.Kol laukiate medicinos pagalbos, stebėkite ir užtikrinkite gyvybines funkcijas: sąmonę, kvėpavimą ir kraujotaką (pulsą).
4. Užtikrinus kvėpavimą ir kraujotaką, paguldykite nukentėjusįjį į patogią padėtį, toliau stebėkite jo sąmonę, kvėpavimą, kraujotaką.

Pavojai ir pastabos
Jei įtariate, kad nukentėjusysis galėjo susižaloti stuburą, neleiskite jam judėti.