Apolipoproteinas A

Laboratorinis tyrimas
Susijusios ligos

Norma
Moterys 1,80–2,25g/l
Vyrai 1,04,–2,02 g/l
Norma santykis Apo A1/Apo B
Daugiau nei 1,2

Sinonimai: Apo A1, apoproteinas A1, apolipoproteinas A
Serumas, plazma EDTA, heparinas (negalima užšaldyti!)
Dangtelis raudonas, žalias arba violetinis

Šis rodiklis naudojamas aterosklerozės ir kitų dislipidemijų tyrimams. Jį nustatyti tikslinga tik tada, kai jau būna žinomi rodikliai: cholesterolis, jo frakcijos, trigliceridai, homocisteinas. Jų nustatymas turėtų būti atliekamas tada, kai nustatomos saikingai padidintos lipidų rodiklių reikšmės arba tada, kai įtariama, kad yra papildomų lipidų apykaitos sutrikimų. Dislipidemijų metu gali būti ir normali cholesterolio, jo frakcijų bei trigliceridų koncentracija. Diskutuojama, ar Apo A1, Apo B, Apo E, homocisteino, Lp(a) nustatymas yra tikrai reikšmingesni tyrimai nei įprastiniai cholesterolio rodikliai. Atsargus atsakymas būtų taip, nors apolipoproteinai ir kiti naujesni aterosklerozės rodikliai vis dar tyrinėjami papildomai. Tik apie 80% atvejų Apo A1 ir Apo B tyrimų rezultatų sutampa su DTL ir MTL cholesterolio tyrimais. Supaprastintas rodiklių vertinimo algoritmas būtų tas, kad Apo A1 diagnostine prasme panašus į DTL cholesterolį („gerąjį cholesterolį“), o Apo B – į MTL cholesterolį („blogąjį cholesterolį“). Tačiau apolipopro- teinų rodiklių vertinimas turi ir papildomų pranašumų. Nesutapimus tarp Apo ir cholesterolio frakcijų galima būtų paaiškinti tuo, kad kraujo lipoproteinų sudėtis priklauso nuo subtilesnės metabolinės patologijos nei cholesterolio ir trigliceridų apykaita. Taip būna sergantiems koronarine širdies liga, individams, kurių trigliceridų reikšmės padidėjusios (diabetas, nefrozinis sindromas, kepenų ligos). Šis nesutapimas dažnai pasitaiko ir asmenims, besigydantiems lipidų koncentraciją mažinančiais preparatais. DTL ir MTL cholesterolio tyrimas tokiais atvejais gali būti nepastovus. Apolipoproteinų rodikliai apskritai yra daug stabilesni, mažiau kinta nuo pašalinių faktorių ar laboratorinių artefaktų. Apolipoproteinų nustatymo svarba galėtų būti apibūdinama tokiais ypatumais: a) randama tiesioginė koreliacija tarp Apo A1 ir Apo B rodiklių bei aterosklerozinių plokštelių formavimosi, nustatomo atliekant angiografinį tyrimą (Apo A1 slo pina, Apo B skatina plokštelių formavimąsi); b) panaudojant Apo A1, Apo A2 ir Apo B rodiklius, aptinkamas šiek tiek didesnis diagnostinis specifiškumas ir didesnis diagnostinis jautrumas ate rosklerozei, nei tiriant DTL ir MTL cholesterolį; c) apolipoproteinų laboratorinės vertės geriau atspindi šeimos anamnezę (įgimtą patologiją) nei MTL ir DTL cholesterolio reikšmės. Be to, egzistuoja grynai techniniai veiksniai, sąlygojantys tyrimo tikslumą: a) nustatant Apo A ir Apo B nėra absoliučiai kritinio reikalavimo, kad ligonis būtų nevalgęs ar kaip nors kitaip ruošiamas; Apo A ir Apo B rodikliai labai inertiški ir laikui bėgant mažai kinta; b) šių rodiklių nustatymo techninis tikslumas didesnis (CV mažiau už 3%) nei įprastinių cholesterolio frakcijų ištyrimas; c)   šiuolaikiniai Apo tyrimai yra visiškai automatizuoti. Vertinant lipidų apykaitą, visada geresnė prognozė būna tada, kai randama didesnė Apo A1 reikšmė ir mažesnė Apo B reikšmė.

Normoje, jeigu nėra padidėjusios aterosklerozės rizikos, koeficientas Apo A1/Apo B turėtų būti didesnis negu 1,2. Kuo šis koeficientas didesnis, tuo mažesnė koronarinės širdies ligos rizika. Mažesnis nei 1,2 koeficientas labai padidina koronarinės širdies ligos riziką.

Terminas „apolipoproteinai“ vartojamas apibūdinti baltyminius komponentus didelėse mole- kulėse, kurias sudaro baltymai ir lipidai. Lipidinę dalį tokiose molekulėse sudaro cholesterolis, trigliceridai ir fosfolipidai. Taigi:

                                           Lipoproteinai = apolipoproteinai + lipidinis komponentas

Užšaldytas į ledą serumas apolipoproteinų tyrimui netinka.

Šaltinis | Pagrindinių laboratorinių tyrimų žinynas | Medicinos mokslų daktaras Gintaras Zaleskis

Žymos
apolipoproteinas
norma
serumas
trigliceridai

Rašyti komentarą