Glikuotasis hemoglobinas HbA1c Individualus testas

Laboratorinis tyrimas

Norma
Mažiau kaip 7%

Sinonimai: A1c Home, A1c point of care test, A1c – near patient testing, Glycosylated hemoglobin HbA1c – home test, A1c self-check
Kapiliarinio kraujo lašas ištirpinamas ir užtepamas ant juostelės
Tyrimo trukmė – iki 5 min.

Naujausios technologijos leidžia glikuotąjį (glikozilintą) hemoglobiną HbA1c nustatyti gydytojo kabinete ar namų sąlygomis iš kapiliarinio kraujo lašo, kaip ir naudojant individualų gliukomatį. Tyrimo trukmė tokiu prietaisu – keletas minučių. Jo tyrimo plokštelės gali būti laikomos kambario temperatūroje, jis gali būti gydytojo endokrinologo ir bendrosios praktikos gydytojo parankinis instrumentas. Prietaisas kompaktiškas, todėl jį galima naudoti ir namų sąlygomis. Beskausmis piršto dūriklis ir kapiliarinio kraujo tyrimo galimybė daro tokį prietaisą itin patrauklų pediatrinėje praktikoje. Be to, yra dar viena aplinkybė, kuri galėtų skatinti naudoti individualų HbA1c prietaisą. Tiriant žmones nustatyta, kad jeigu per pirmą vizitą asmeniui būdavo pateikiama visa išsami informacija apie jo sveikatos būklę, jis daug labiau paklusdavo ir laikydavosi gydytojų nurodymų negu tais atvejais, kai dalį informacijos gaudavo vėliau, per keletą dienų. Laboratoriniai tyrimai ypatingi tuo, kad jų rezultatai ne iš karto atsiduria ant gydytojo stalo ir jie ne iš karto gali būti aptarti su ligoniu gydytojo kabinete. Tai sumažina galimybę, kad ligonis atidžiai išklausys ir įsidėmės gydytojo nurodymus. Todėl greito nustatymo prietaisai ypač patrauklūs.

Tikslumas

Net stacionariniai prietaisai, skirti glikozilintam hemoglobinui nustatyti, labai skiriasi matavimo tikslumu. Paprastai naudojamos dvi metodikos: a) imunoturbidimetrija ir b) HPLC – chromatografija. Imunoturbidimetrija yra pigesnis, bet mažiau tikslus metodas. Chromatografija, atvirkščiai, tikslesnis, bet kol kas brangesnis tyrimo būdas. Visiems tyrimams didelę įtaką daro tai, kad glikuotas hemoglobinas yra eritrocitų viduje (skirtingai nuo visų kitų laboratorinių kraujo tyrimų, kur tiriamoji medžiaga yra ištirpusi plazmoje), todėl prieš matuojant HbA1c labai svarbu kokybiškai hemolizuoti kraują. Šiuo metu pasaulyje paplitę šie imunoturbidimetriniai prietaisai: Siemens DCA Vantage, Siemens DCA 2000 (buvęs Bayer), Bio-Rad in2it, Bio-Rad Micromat II, Roche Tina-quant HbA1c Gen 2. Firmos Metrika ir Bayer sukūrė tikslius chromatografinius prietaisus A1c now+, kurie pateikiami vartotojui kaip individualūs gliukomačiai, t. y. ypač kompaktiški, nebrangūs matuokliai.

Glikozilinto hemoglobino individualaus nustatymo ypatumai

a. Glikozilintas hemoglobinas išlieka stabilus net keletą savaičių, jeigu kraujas užlašinamas „ant filtrinio popieriaus“. Ši unikali savybė leidžia persiųsti popieriaus gabalėlį paštu į bet ku- rią gydymo įstaigą, kurioje su laboratoriniu prietaisu, nustatančiu HbA1c, galima atlikti tyrimą. Kadangi vis tiek pirmąjį tyrimo etapą reikia atlikti ištirpinus (hemolizavus) kraują, šią procedūrą visai patogu atlikti ir hemolizavus kraujo dėmę ant popieriaus. Svarbiausia, kad hemolizuoto kraujo kiekis beveik neturi įtakos tyrimo tikslumui, nes glikozilintas hemoglobinas – tai santykis tarp glikozilintos frakcijos ir bendrojo hemoglobino. Firma „Boehringer- Mannheim“ bandė komercializuoti šį testą. Daugelis firmų šiuo metu siūlo „vokelio“ principu nustatyti HbA1c, t. y. ligonis uždeda kraujo lašą ant medžiagos (iš esmės tinka bet kokia švari medžiaga, pvz., gali tikti popierius) ir paskui jį paštu vėl išsiunčia firmai platintojai. Pastaroji elektroniniu paštu pateikia vartotojui atsakymą. Tokias paslaugas JAV galima užsisakyti internete, pavyzdžiui, adresu www.flexsite.com/About_ A1c _ At _Home.html. Tiriant tikslumą nustatyta, kad jis yra pakankamas ir visiškai tenkina tiek gydytojus, tiek šio testo vartotojus (Fokkema, M. R. et al. HbA1c measurements from dried spots: Validation and patient satisfac- tion. Clim Chem Lab Med: vol 47, p. 1259–1264, 2009).
b. Pastaruoju metu intensyviai bandomi neinvaziniai metodai. Diegiant neinvazinius HbA1c metodus, pasiekta daug geresnių rezultatų nei bandant sukurti neinvazinį gliukozės matavimo prietaisą. Taip yra, nes sergant diabetu (dėl audinių kompleksinių jungčių su gliukoze) daugelis audinių, turinčių kolageno, fluorescuoja apšvietus juos 375 nm, 405 nm, 420 nm, 425 nm ir 460 nm šviesos bangomis. Ši savybė leidžia tirti žmogų nepaėmus kraujo, o tik uždėjus ultravioletinės šviesos mažo intensyvumo šaltinį ant odos paviršiaus. Procedūra trunka mažiau nei 2 minutes. Nustatomas parametras vadinamas AGE (angl. Advanced Glycated End products). AGE nėra visiškas HbA1c atitikmuo. Tačiau šio tyrimo unikali savybė, kad jis gali padėti atrinkti, kas iš bendrosios populiacijos serga II tipo diabetu. Vien JAV apie 6,8 mln. gyventojų serga II tipo diabetu ir apie tai nieko nežino nei jie patys, nei gydytojai, pas kuriuos jie lankosi. Pra- dėjus naudoti tokius prietaisus, galėtų gerokai palengvėti pirminė atranka tų individų, kuriems galėtų būti patvirtinta (arba atmesta) II tipo diabeto diagnozė. Preliminarūs rezultatai rodo, kad pagal AGE galima net geriau negu pagal HbA1c ar gliukozės plazmoje tyrimą atrinkti asmenis, kurių glikemijos sutrikimai turėtų būti tiriami toliau (Maynard J. D. et al. Non-invasive type 2 diabetes screening. Superior sensitivity to fasting plasma and A1c. Diabetes Care, vol. 30, p. 1120–1124, 2007). Šio tyrimo trūkumas, palyginti su HbA1C, kad: a) jo vertė priklauso nuo ligonio amžiaus; b) jo vertė nekoreliuoja su diabeto komplikacijų tikimybe (tai labiau tik „taip-ne“ tyrimas, naudotinas atliekant pirminę diabeto atranką ir nustatant diagnozę).

Ligos.lt

Šaltinis | Pagrindinių laboratorinių tyrimų žinynas | Medicinos mokslų daktaras Gintaras Zaleskis

Žymos
imunoturbidimetrija
ligonis

Komentarai

2014-12-09 | Sandra
Kur galima nusipirkti si matuokli ?

Rašyti komentarą