Granulocitų rezervas
Padidėjimas po stimuliacijos
2,5–7,0× 109/l
Sinonimai: kaulų čiulpų granulocitų rezervas.
Kraujas EDTA
Dangtelis violetinis, dažytas kraujo tepinėlis
Tyrimas atliekamas ligoniui suleidžiant steroidinį hormoną (dažniausiai tai hidrokortizonas). Po 4 valandų tikrinama, kiek padidėjo granulocitų skaičius periferiniame kraujyje. Po stimuliacijos hidrokortizonu kraujyje atsiranda didelė dalis tų granulocitų, kurie iki stimuliacijos buvo kaulų čiulpuose ar prilipę prie kraujagyslių sienelės – „marginalinė dalis“. Įdomu tai, kad „marginalinė dalis“ sudaro apie pusę visų kraujyje esančių granulocitų. Normoje kaulų čiulpuose granulocitų randama 15–30 kartų daugiau nei periferiniame kraujyje.
Šis tyrimas dažniausiai atliekamas norint nustatyti liekamąją regeneracinę kaulų čiulpų funkciją. Net ir esant normaliems periferinio kraujo tyrimams, gali būti, kad kaulų čiulpai bus nepajėgūs išmesti į periferiją daugiau granulocitų (po stimuliacijos hidrokortizonu). Esant sumažėjusiam kaulų čiulpų granulocitų rezervui, gali greitai pasireikšti agranulocitozė, hipoplazija. Taip atsitinka po ilgalaikio gydymo citostatikais ar imunosupresantais. Ligoniams, neturintiems didesnio granulocitų rezervo, priešvėžinė chemoterapija turėtų būti taikoma atsargiai. Ši taisyklė galioja net ir esant normaliems hematologiniams rodikliams. Kaulų čiulpus gali išsekinti ne tik priešvėžinė chemoterapija, bet ir kai kurie navikai patys savaime. Esant kacheksijai, kaulų čiulpų rezervas visada būna mažesnis. Tyrimas tikslesnis, jeigu vertinamas pagal hematologinio
analizatoriaus absoliutų granulocitų skaičių. Nustatoma, kiek absoliučiais skaičiais granulocitų buvo prieš hidrokortizono suleidimą ir kiek jų randama 4 val. (3–6 val.) po suleidimo. Skirtumas tarp šių dviejų reikšmių yra granulocitų rezervas. Kartais šis tyrimas kritikuojamas, nes jo vertė labiau parodo „marginalinę dalį“ negu kaulų čiulpų reakciją. Šio tyrimo trūkumas tas, kad jis gali rodyti kacheksiją ar nespecifinį laikiną poveikį kaulų čiulpams. Papildomi tyrimai nustatant kaulų čiulpų aktyvumą yra retikulocitų skaičius ir MPV.
Šaltinis | Pagrindinių laboratorinių tyrimų žinynas | Medicinos mokslų daktaras Gintaras Zaleskis