NTX telopeptidas

Laboratorinis tyrimas

Norma
Rodiklio vertė pagal kreatininą (nmol/mmol kreatinino)
Vyrai
0–6 metų 576–1763
6–13 metų 307–1 367
14–17 metų 102–1 048
Vyresni kaip 18 metų 21–66
Moterys
0–6 metų 576–1 763
6–13 metų 307–1 367
14–17 metų 55–378
Vyresnės kaip 18 metų 19–63
Norma (serume)
Vyrai
5,4–24,2 nM BCE
Moterys iki menopauzės
6,2–19,0 nM BCE

Sinonimai: Cross linked N-telopeptide of Type I Collagen (NTX), urine, NTX-T šlapime
Šlapimas: šlapimo indas, surenkamas paros šlapimas
Serumas: dangtelis raudonas, gali būti su geliu

Rodiklis naudojamas osteoporozei diagnozuoti ir jos gydymui sekti bei kaulų ligų diferencinei diagnostikai.

NTx telopeptidas – pirmojo tipo kolageno irimo produktas. Tai rodiklis, panašus į kryžminių jungčių rodiklį, tik pastarasis nustatomas serume, o NTx telopeptidas – šlapime. Todėl NTx telopeptido koncentraciją reikia koreguoti pagal diurezę, t. y. kreatinino koncentraciją šlapime. Abu rodikliai rodo kaulų osteoklastinių ląstelių rezorbcinį aktyvumą. NTx telopeptidas parodo, kiek kolageno irimo produktų yra šlapime, t. y. kiek aktyvi kaulų rezorbcija, kaulų „tirpimas“. Reikia turėti omenyje, kad fiziologinėmis sąlygomis vyksta ne tik kaulų rezorbcija, bet ir atvirkštinis procesas – kaulų formavimasis. Abu procesai paprastai vyksta vienodu greičiu, todėl kaulų masė nepakinta. Taigi spręsti apie kaulų patologiją vien pagal šio rodiklio pokyčius negalima. Pavyzdžiui, kaulams gyjant po lūžių, gali labai padidėti telopeptido koncentracija šlapime, bet kartu sustiprėja ir kaulo kolageno formavimasis, todėl tai laikoma fiziologiniu telopeptido koncentracijos padidėjimu. Fiziologinis padidėjimas taip pat nustatomas organizmui greitai augant.

Telopeptidas naudingas ir diferencijuojant osteomaliaciją nuo osteoporozės, vertinant gydymą antirezorbciniais preparatais, gydant Pedget’o ligą, hipertiroidizmą, rachitą. Sergant osteoporoze, šiek tiek padidėja NTx koncentracija. Esant osteomaliacijai, jaunų asmenų NTx koncentracija šlapime padidėja labiau (paprastai daugiau nei 1,5 karto). Manoma, kad medikamentinis gydymas efektyvus, jeigu nuo gydymo pradžios praėjus 3–6 mėn. NTx koncentracija šlapime sumažėja apie 50%. Visi gydymo vertinimo principai, tinkantys serumo kolageno rezorbcijos rodikliams (žr. „kryžminės jungtys“), tinka ir NTx. Šis rodiklis taip pat tinka patikrinti, ar ligonis tikrai vartoja jam skirtus vaistus, ar dozė yra pakankama ir t. t. Kartais NTx rodiklis nustoja mažėti, nes ligonis nebevartoja vaistų.

Prieš pradedant gydyti, NTx rekomenduojama ištirti mažiausiai du kartus skirtingomis dienomis (nes kolageno apykaitos produktų koncentracija šlapime gali reikšmingai svyruoti). Palyginamasis tyrimas atliekamas nuo gydymo pradžios praėjus jau trims mėnesiams. Vėlesni tyrimai turėtų būti atliekami maždaug kas dvylika mėnesių.

NTx telopeptido tyrimo išankstinės sąlygos: a) negalima naudoti parūgštintos terpės šlapimo konservantų (naudojamų katecholaminams tirti šlapime), b) jeigu šlapimas mažai koncentruotas (mažas santykinis svoris), kreatinino koncentracija gali būti neišmatuojama ir NTx tyrimas bus nevertingas.

Šaltinis | Pagrindinių laboratorinių tyrimų žinynas | Medicinos mokslų daktaras Gintaras Zaleskis

Žymos
ligonis
moterys
norma
rezorbcija
šlapimas
šlapime
telopeptidas
vyrai

Rašyti komentarą