Fallot tetrada

Ligos aprašymas
Gydytojai
Video
Simptomai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Širdis – raumeninis organas, sudarytas iš keturių kamerų – dešiniojo skilvelio ir prieširdžio, bei kairiojo skilvelio ir prieširdžio. Prieširdžiai išsidėstę aukščiau, skilveliai žemiau. Dešiniąją ir kairiąją širdies puses skiria pertvara (sienelė). Skiriama prieširdžių ir skilvelių pertvara. Normaliai kraujas, prisisotinęs anglies dvideginio (veninis kraujas), atiteka į dešinįjį prieširdį, patenka į tos pačios pusės skilvelį, tuomet iš širdies išstumiamas į plaučių arteriją, kur jai išsišakojus į smulkias kraujagysles teka plaučiais ir prisisotina deguonimi. Iš plaučių jau arterinis kraujas suteka į kairįjį prieširdį, vėliau skilvelį ir yra išstumiamas į didžiąją organizmo arteriją – aortą, iš kurios jis išnešiojamas po organizmą tiekiant audiniams deguonį.

 

Ligos aprašymas

Fallot tetrada – įgimta širdies yda. Šio susirgimo komponentai: plautinio kamieno stenozė (susiaurėjimas), aukštas skilvelių pertvaros defektas, aortos dekstrapozicija (aorta virš tarpskilvelinės pertvaros, dešiniojo skilvelio hipertrofija). Esmė: šios ligos metu dėl anatominių ypatumų veninis kraujas iš dešiniojo skilvelio teka ne tik į plaučius, bet ir į kairiąją širdies pusę ir yra išvaromas į aortą. Taigi organizmas gauna maišytą, mažai deguonies turintį kraują. Tai vadinamoji mėlynoji širdies yda.

Fallot tetrada sudaro 5-8% visų įgimtų širdies ydų. Berniukams pasitaiko dažniau nei mergaitėms.

 

Ligos priežastys

Fallot tetrados išsivystymas labiausiai siejamas su genetinėmis priežastimis (tam tikromis genų mutacijomis). Ligos atsiradimui įtakos gali turėti: nėštumo metu persirgtos infekcinės ligos (raudonukė), alkoholio vartojimas nėštumo metu, vyresnis motinos amžius (>40m.).

 

Simptomai

Klinika išryškėja 2-5 m. amžiuje. Būdinga:

Fizinio krūvio netoleravimas (dusulys fizinio krūvio metu)
Cianozė (lūpų, rankų ir kojų pirštų mėlynavimas)
Būgno lazdelių formos pirštai ir laikrodžio stiklelio pavidalo nagai (dėl nuolatinio deguonies trūkumo).

Pasitaiko dusulio priepuoliai ramybės metu. Vaikas tampa neramus, verkia, jam gali išsivystyti traukuliai. Vyresni vaikai priepuolio metu tupiasi prispausdami kelius prie krūtinės (taip daugiau kraujo patenka į plaučius).

 

Diagnostika

Išsiaiškinami klinikiniai simptomai, atliekamas fizinis ištyrimas. Iš laboratorinių tyrimų svarbūs: krūtinės ląstos rentgenograma (vaikiško batuko formos širdies šešėlis), širdies echoskopinio tyrimo metu nustatomi visi 4 šios ydos komponentai.

 

Gydymas

Pagrindinis gydymas – chirurginis. Operuojama ankstyvoje vaikystėje, kadangi netaikant gydymo prognozė labai nepalanki, vaikai išgyvena maždaug iki 12-14 metų. Atstačius normalią širdies veiklą po gydymo, prognozė gera (gali būti sumažėjęs fizinio krūvio toleravimas).

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
kraujas
ligos
tetrada

Rašyti komentarą