9-ojo Pasaulio insulto kongreso naujienos
2014 metais spalio 25 dieną Stambule ekspertai iš viso pasaulio rinkosi į 5 dienas trukusį 9-ąjį Pasaulio insulto kongresą. Jame pristatyta daugybė pribloškiančių naujienų ir naujausia informacija iš visų su insultu susijusių sričių. Pateiksime keletą svarbių temų, kuriomis diskutuota kongrese.
Insulto vaizdiniai tyrimai
Kompiuterinė tomografija (KT) išlieka pagrindiniu insulto diagnostikos įrankiu. Daugelis institucijų su insultu susijusiems sprendimams priimti kaip pagrindinį įrankį naudoja plačiai validizuotą ASPECTS skalę. Naudojantis pažangiomis technologijomis, tokiomis kaip KT su perfuzijos režimu (KTP), KT angiografija (KTA), magnetinio rezonanso tomografija (MRT) ar skaitmenine subtrakcine angiografija, galima nustatyti pacientų pogrupius, kuriems naudingas specifinis gydymas. Tai priemonės, įgalinančios diagnozuoti insultą, nustatyti šerdį, penumbrą ir užsikimšusią kraujagyslę per mažiau nei 5 min. Vis dėlto išlieka daug klausimų: kurį KTP protokolą naudoti? Kokias slenkstines vertes pasirinkti? Kai kurie protokolai, pavyzdžiui, 4D KTA ar multifazinė KTA su dinaminiu vaizdu, gali padėti geriau įvertinti kolateralinės kraujotakos būklę. Kita vertus, keletas centrų naudoja MRT kaip pirmo pasirinkimo vaizdinės diagnostikos tyrimą insultui diagnozuoti, kadangi jis pasižymi geresniu išeminio audinio, mikrokraujavimo, penumbros ir kraujagyslių identifikavimu.
Insultas pasaulyje
Pastaraisiais dešimtmečiais insulto atvejų padaugėjo, o mirtingumas daugelyje šalių sumažėjo. Kasmet pasaulyje nustatoma 17 mln. naujų insulto atvejų. Pasaulio sveikatos organizacija iškėlė tikslą iki 2025 metų 25 proc. sumažinti insulto dažnį, kovojant su didžiausiais insulto rizikos veiksniais, tokiais kaip rūkymas, nutukimas ir hipertenzija.
Insulto centrai
Įrodyta, kad insulto centrų įkūrimas daro didžiausią poveikį mažinant mirtingumą ir negalią
patyrus insultą. Poveikis nepriklauso nuo naudojamos diagnostinės technologijos. Geri rezultatai yra susiję su sėkmingu skirtingų specialistų, dirbančių su insultą patyrusiais pacientais (slaugytojų, neurologų, fizioterapeutų, ergoterapeutų, logopedų ir kitų specialybių gydytojų), bendradarbiavimu. Specializuotų insulto centrų steigimas gerokai pagerino pacientų išgyvenamumą ir gyvenimo kokybę.
Trombolizė
Rekombinantinis audinių plazminogeno aktyvatorius (rTPA) išlieka svarbiausiu arterijų rekanalizaciją sukeliančiu gydymu. Jo nauda plačiai įrodyta daugeliui pacientų, kai gydymas taikomas per 4,5 val. (ypač per mažiau nei 3 val.) nuo simptomų pradžios. Nepaisant to, kad rTPA arterinę rekanalizaciją sukelia vos 10–30 proc. atvejų, galutinė įtaka išeitims vis dėlto yra didelė. Intraveninė trombolizė veiksmingiausia esant trombui vidurinės smegenų arterijos (VSA) M1 segmente ar distaliau ir mažiau veiksminga prie bendrosios miego arterijos (BMA) ar BMA kartu su VSA okliuzijos. Dabartinėje praktikoje bet kuriam insultą patyrusiam pacientui, neturinčiam kontraindikacijų, per 4,5 val. taikoma intraveninė trombolizė rTPA. Kitos terapijos gali būti taikomos kaip papildomos.
Trombektomija
Po naujausių endovaskulinės mechaninės trombektomijos klinikinių tyrimų, tokių kaip IMS-3 ar Synthesis, buvo stebimas nusivylimas intervencine neuroradiologija. Dėl kritikos taikytiems protokolams rezultatų įtaka klinikinei praktikai nebuvo didelė. IMS-3 vėlyvoji ir pogrupių analizė parodė, kad didelio laipsnio insultams (NIHSS >25 balai) intraarterinė trombektomija buvo naudinga, palyginti su grupe, kuriai taikytas gydymas vien intravenine trombolize rTPA. Visuose didžiuosiuose centruose endovaskulinė terapija yra plačiai taikoma arterijų rekanalizacijai ir yra integruota į kasdienio darbo algoritmus. Nauji klinikiniai tyrimai, kuriuose naudodami naujos kartos stentų traukikliai, kol kas žada optimistinius rezultatus. Tuo tarpu konferencijoje ovacijomis sutikti preliminarūs olandų atsitiktinės imties MR CLEAN klinikinio tyrimo rezultatai, kurie parodė, kad intraarterinis gydymas pacientams, patyrusiems ūminį išeminį insultą dėl priekinės cirkuliacijos okliuzijos, yra efektyvus ir saugus, jei atliekamas per 6 val.nuo insulto klinikinių simptomų pradžios.
Endovaskulinis insulto gydymas yra daug žadantis. Vystantis mechaninei trombolizei turi gerėti ir insulto gydymo rezultatai. Be jokios abejonės, matysime daugiau teigiamai nuteikiančių naujienų kitose insulto konferencijose.
Ar MR CLEAN sukels revoliuciją kasdienėje ūminio insulto gydymo praktikoje?
MR CLEAN (angl. Multicenter Randomized Clinical trial of Endovascular treatment for Acute ischemic stroke in the Netherlands) rezultatai, pristatyti 9-ajame Pasaulio insulto kongrese, vykusiame Stambule 2014 metais spalio 25 dieną, greitai bus publikuoti New England Journal of Medicine.
Naujas olandų klinikinis tyrimas parodė, kad pacientams, patyrusiems išeminį insultą su priekinės intrakranijinės arterinės apytakos okliuzija, endovaskulinis gydymas yra efektyvus ir saugus, kai atliekamas per 6 val. nuo insulto pradžios. Tai svarbu, kadangi anksčiau atlikti klinikiniai tyrimai SYNTHESIS Expansion trial, IMS-III ir MR RESCUE endovaskulinės terapijos privalumo gydant išeminį insultą po intraveninės trombolizės (ar vietoje jos) neparodė.
Į tyrimą įtraukti suaugusieji pacientai, patyrę ūminį išeminį priekinės intrakranijinės arterinės cirkuliacijos insultą. Po galvos KT ar KTA 233 pacientai atsitiktinai atrinkti endovaskulinei terapijai. Iš jų 196 per 6 val. nuo simptomų pradžios buvo taikytas endovaskulinis gydymas, kai NIHSS rezultatas buvo 2 balai arba daugiau. Tyrimas buvo atviras, tačiau paciento funkcinė būklė ir radiologiniai tyrimai prieš atliekant intraarterinį gydymą vertinti aklai. Po 90 dienų pacientai struktūrizuotai apklausti telefonu, pateikiant modifikuotą Rankin skalę (mRS), EQ-5D klausimyną bei nustatant Bartelio indeksą. Endovaskulinį gydymą sudarė arterinė kateterizacija mikrokateteriu iki okliuzijos vietos ir mechaninis ir / arba trombolizinis gydymas. Mechaniniam gydymui naudotas ištraukiamasis stentas (97 proc. atvejų), trombo retrakcija, aspiracija arba manipuliacija laidu. Visų rezultatų analizės buvo koreguotos atsižvelgiant į amžių, laiką nuo insulto pradžios iki atsitiktinės atrankos, anksčiau buvusį insultą, prieširdžių virpėjimą ir terminalinės vidinės miego arterijos dalies okliuziją. Abi grupės nesiskyrė pagal amžių, lytį, NIHSS rezultatą (17 balų intervencijos ir 18 balų kontrolinėje grupėje), intraveninės trombolizės atlikimą, okliuzijos anatominę lokalizaciją ir laiką nuo insulto pradžios iki atsitiktinės atrankos bei intraveninės trombolizės atlikimo. Laikas nuo insulto pradžios iki punkcijos endovaskulinei terapijai vidutiniškai buvo 260 min.
Endovaskulinės procedūros taikymas buvo susijęs su geresne funkcine būkle po 90 dienų, vertinant mRS rezultatus (koreguotas šansų santykis 1,67; 95 proc. pasikliautinasis intervalas 1,21– 2,30). 80 proc. pacientų po endovaskulinio gydymo ir 32 proc. kontrolinės grupės pacientų praėjus 24 val. po gydymo KTA stebėta rekanalizacija (šansų santykis 6,9; 95 proc. PI 4,3–10,9). Pagerėjimas pagal NIHSS rezultatą po paros (skirtumas – 2,3 balo) bei 1 savaitės (skirtumas – 2,9 balo) ir po 90 dienų pagal Bartelio indeksą buvo didesnis intervencijos grupėje. Tiesa, nerasta jokio reikšmingo EQ-5D rezultato skirtumo tarp tirtų grupių. Infarkto tūrių mediana po 7 dienų buvo 49 ml intervencijos ir 80 ml kontrolinėje grupėje. Pogrupių analizėje endovaskulinis gydymas buvo naudingesnis visose amžiaus grupėse, ypač vyriausiems pacientams. Pacientams, jaunesniems nei 80 metų, koreguotas šansų santykis buvo 1,6 (95 proc. PI 1,13– 2,27), o 80 metų ir vyresniems – 3,24 (95 proc. PI 1,21–8,62). Intervencijos rezultatai taip pat buvo geresni, jei laikas nuo insulto pradžios iki atsitiktinės atrankos buvo 120 min. ar ilgesnis. Intervencijos grupėje daugiau pacientų patyrė bent 1 rimtą nepageidaujamą reiškinį: 2 tipo intracerebrinę hemoragiją (hematoma su masės efektu, siekianti daugiau nei 30 proc. infarkto zonos; atitinkamai 47 proc. ir 42 proc.), naują išeminį infarktą kitoje kraujotakos zonoje (6 proc. ir 5,2 proc.) bei atliktą hemikraniotomiją (6 proc. ir 4,9 proc.). Vis dėlto mirtingumas abiejose grupėse nesiskyrė.
Taigi, įrodyta, kad rekanalizacija KTA po 24 val. pasiekta 80 proc. pacientų endovaskulinio gydymo grupėje ir 32 proc. pacientų kontrolinėje grupėje. Svarbiausia tai, kad endovaskulinė terapija yra susijusi su geresniu modifikuotos Rankin skalės rezultatu po 90 dienų – koreguotas šansų santykis 1,67 (mRS ≤2 14 proc. pacientų endovaskulinio gydymo grupėje ir 7 proc. pacientų kontrolinėje grupėje).
Parengė Rytis Masiliūnas