Aknės gydymo naujovė Lietuvoje – tretinoino ir klindamicino gelis (Treclinac)
Paprastieji spuogai, arba acne vulgaris, yra lėtinė uždegiminė odos pilosebacinio vieneto, susidedančio iš riebalinės liaukos ir plauko folikulo, liga (1, 2). Terminas acne pirmą kartą pavartotas 6-ajame mūsų eros amžiuje imperatoriaus Justiniano gydytojo Aetius Amidenus.
Vėliau sąvoka versta iš graikų į lotynų kalbą, todėl iškilo nesusipratimų dėl tikrosios žodžio kilmės. Buvo diskutuojama, ar terminas aknė yra kilęs iš graikiško žodžio acme, reiškiančio pakilimą, ar termino acne kilmė yra tiesiog originali. Vėliau šis žodis tapo nebevartojamas iki 1800 metų, kai vėl buvo paminėtas medicinos žodynuose (3).
Aknės epidemiologija
Aknė (paprastieji spuogai) yra liga, paliečianti visų rasių ir etninių grupių žmones (4, 5). Šia liga serga visų amžiaus grupių pacientai (3), dažniausiai – paaugliai (85 proc. 12–24 metų grupėje) (4, 6). Jos paplitimo rodikliai yra panašūs tiek tarp turinčių šviesų odos fototipą (I–III tipą pagal Fitzpatriką), tiek tarp turinčių tamsesnę odą (Fitzpatriko IV– VI tipai) pacientų (5).
Aknės etiopatogenezė
Aknę sukelia daugelis priežasčių (3, 4). Jai prasidėti svarbus genetinis polinkis, tačiau apie tikslius paveldėjimo mechanizmus kol kas žinoma mažai (2, 4, 7). Sergamumas akne ir ligos sunkumas tarp identiškų dvynių labai atitinka (3). Nustatyta, kad dalyvauja citochromo P450 1A1 ir steroido 21-hidroksilazės genai (4). Yra 4 svarbiausios etiopatogenezės grandys, kurios sąveikauja formuojantis aknės pažeidimams (1–4, 6, 7): 1.
Riebalų liaukų hiperplazija ir sustiprėjusi sebumo gamyba riebalų liaukoje. Žinoma, kad riebalų liaukų skaičius ir jų aktyvumas yra paveldimas. Pacientai, sergantys seborėja ir akne, riebalų liaukoje turi daug daugiau skiltelių (lobulių), palyginti su nesergančiais asmenimis. Neuropeptidazės, melanocitus stimuliuojantys hormonai, insulino augimo faktorius 1R ir kortikotropiną atpalaiduojantis hormonas R1, dipeptidilpeptidazės IV ir imopeptizazės N dalyvauja reguliuojant riebalų liaukų aktyvumą. Jos aktyvumas taip pat priklauso nuo stimuliacijos lytiniais hormonais. 2. Pakitusi hormonų pusiausvyra. Prasidėjus paauglystei, vyriškosios lyties pacientams padaugėja androgenų, o moteriškosios lyties pacientėms sustiprėja progesterono bei kitų hormonų androgeninės savybės.
Daugelis merginų ir moterų, sergančių akne, kraujo serume turi didesnę androgenų koncentraciją, tačiau ji neviršija normalios koncentracijos viršutinės ribos. 3. Pakitęs keratinizacijos procesas. Sustiprėja pilosebacinio vieneto korneocitų gamyba, padidėja jų adhezija, jie užsilaiko ir kaupiasi folikulo žiotyse. Mikrokomedono formavimasis keratinizuotame viršutinės folikulo dalies sluoksnyje yra vienas pirmųjų aknės vystymosi etapų. Komedonui plečiantis, keratinocitų ir sebumo turinys folikulo žiotyse vis labiau spaudžiamas.
Stiprėjant tempimo jėgoms, plyšta komedono sienelė, imunogeniškai veikiantis keratinas ir sebumas išsiveržia, inicijuojama uždegiminė reakcija. T helperiai, svetimkūnio tipo gigantinės ląstelės, neutrofilai skatina uždegiminių papulių, mazgelių, cistų formavimąsi, o dominuojant neutrofilams, formuojasi pūlingos pustulės. 4) Folikulo kolonizacija P. acnes bakterija. Ji per Toll-like receptorius inicijuoja odos imuninę sistemą, taip pat atpalaiduoja prouždegiminius mediatorius (IL-1α, IL-8 ir TNF-α).
Pastebėta, kad šio mikroorganizmo kiekis nekoreliuoja su pačiu ligos sunkumu. Suvokti etiopatogenezę svarbu, nes ji paaiškina galimas skirtingas aknės formas, kurioms reikia parinkti nevienodas gydymo priemones.
Aknės klinika
Tai polimorfiška liga, todėl klinikinis vaizdas gali būti labai skirtingas: nuo lengvos komedoninės iki fulminantinės formos su sisteminiais simptomais (3, 4). Dažniausiai pažeidžiamas veidas (99 proc. atvejų), rečiau – nugaros (60 proc. atvejų) ir krūtinės oda (15 proc. atvejų) (4).
Komedoninė aknė
Komedonai yra neuždegiminiai aknės elementai. Tai maždaug 1 mm diametro smulkios papulės (3). Skiriami atviri (juodomis viršūnėlėmis) ir uždari (baltomis viršūnėlėmis) komedonai (3, 4). Vaikystėje komedonai dažniausiai formuojasi centrinėje veido dalyje. Uždari komedonai neturi akivaizdžiai matomų atvirų folikulų angų ir yra sunkiau pastebimi (3, 4, 6).
Papulopustulinė aknė
Pacientams dažniausiai būdingas neuždegiminių ir uždegiminių bėrimo elementų derinys. Uždegiminiai bėrimo elementai formuojasi iš mikrokomedonų arba kliniškai matomų neuždegiminių elementų. Jie būna paviršiniai ir gilūs. Paviršinius uždegiminius bėrimo elementus sudaro papulės ir pustulės (5 mm ar mažesnio diametro). Esant sunkesnei ligos eigai, iš jų gali susidaryti giliosios pustulės ir mazgai (4, 6).
Mazginė ir konglobatinė aknė
Mazginė forma dažniausiai pasitaiko suaugusioms moterims. Ja sergant, formuojasi smulkūs, standūs, palpuojant skausmingi iki 5 mm diametro mazgeliai, 5–10 mm diametro vidutinio dydžio ir >10 mm diametro dideli mazgai (3, 4). Jie gali plisti giliai ir plačiai, suformuoti sinusus. Konglobatinė aknė yra reta sunki spuogų forma, turinti ir sisteminių simptomų.
Liga prasideda paciento 20–30 gyvenimo metais. Ji charakterizuojama daugybiniais susigrupavusiais komedonais, tarp kurių yra uždegiminių papulių, skausmingų supūliavusių ir susiliejančių mazgų, besiformuojančių randų. Pažeidimai atsiranda liemens, galūnių srityse, gali išplisti į sėdmenis (4, 6).
Kiti aknės variantai
Skiriama keletas retesnių ir neįprastų aknės variantų arba aknės komplikacijų: fulminantinė aknė (viena sunkiausių formų su sisteminiais simptomais), gramneigiamas folikulitas, mechaninė aknė, profesinės kilmės aknė dėl alyvos / deguto, angliavandenilių poveikio, naujagimių (pradžia 2 gyvenimo savaitę) ir kūdikių aknė (pradžia 3–6 gyvenimo mėnesį), persistuojanti aknė, aknė, susijusi su genetinėmis ir jatrogeninėmis endokrinopatijomis, medikamentinė aknė vartojant anabolinius steroidus, kortikosteroidus, B grupės vitaminus, epidermio augimo faktorius ir kitus vaistus (3, 4, 6).
Aknės diferencinė diagnostika
Aknės diferencinė diagnostika yra plati. Neonataliniu laikotarpiu ji turėtų būti diferencijuojama nuo riebalų liaukų hiperplazijos, raudonosios miliarijos, odos kandidozės. Komedoninė aknė skiriama nuo kitų folikulo okliuzijos ligų dėl profesinių veiksnių, riebalų liaukų hiperplazijos, Winerio porų, Favre–Racouchoto sindromo, naevus comedonicus. Folikulitas, pseudofolikulitas, rožiniai spuogai, perioralinis dermatitas, trichoepitelioma, trichodiskoma, fibrofolikuloma steatocistoma diferencijuojami nuo papulopustulinės, mazginės aknės formų (3).
Ligos sunkumo prognostiniai veiksniai
Gydant aknę, turi būti įvertinta daug su sunkesne eiga susijusių veiksnių: šeiminė aknės anamnezė, uždegimo eiga, nuolatinė arba vėlyvos pradžios liga, hiperseborėja, androgeniniai veiksniai, liemens srities aknė ir / arba psichologinės pasekmės. Anksčiau buvusi infantilinė aknė taip pat koreliuoja su pasikartojančia akne paauglystėje. Ankstyva ir stipri seborėja, ankstyvas pasireiškimas su mėnesinėmis taip pat leidžia gydytojui nuspėti sunkesnę ligos eigą.
Randėjimas dažniausiai vystosi buvusių gilių uždegiminių bėrimo elementų vietoje tiems pacientams, kurie turi polinkį į randėjimą. Randai gali formuotis didėjant kolageno kiekiui (hipertrofiniai ir keloidiniai randai) arba netenkant kolageno (4). Randėjimas paaugliams veido srityje stebimas iki 20 proc. atvejų (2).
Aknei regresavus, kartais lieka použdegiminė hiperpigmentacija arba eritema, galinčios išnykti po kelių mėnesių arba likti pastoviais pakitimais (3).
Apskritai nustatyti tikslią ligos prognozę vien apžiūrėjus pacientą labai sunku ar net neįmanoma (6).
Aknės gydymo principai
Tinkamą gydymą padeda parinkti kruopšti anamnezė ir paciento apžiūra. Svarbu išsiaiškinti, kokias
receptines ir nereceptines priemones pacientas vartojo iki šiol ir vartoja šiuo metu (3).
Aknei gydyti skiriamas kombinuotas gydymas, kuris apima bent keletą patogenezinių mechanizmų: benzoilo peroksidu, lokaliais ir sisteminiais retinoidais, lokaliais ir sisteminiais antibiotikais, antiandrogenais bei kitomis priemonėmis (1, 2, 4, 6, 8–10).
Gydymo planas sudaromas priklausomai nuo ligos sunkumo (6), todėl komedoninės, papulopustulinės, mazginės / konglobatinės aknės gydymas yra ne vienodas.
Kadangi komedoninė aknė yra lengvo ir vidutinio sunkumo, šiai formai rekomenduojamas lokalus gydymas (4). Lokalaus poveikio retinoidai adapalenas, tretinoinas laikomi geriausiais preparatais komedoninei aknei gydyti (4, 6), nes jie slopina P. acnes augimą, uždegimines reakcijas, veikia keratolitiškai, todėl normalizuojasi deskvamacija, apsaugoma nuo folikulų užsikimimo (2–4, 7, 9, 11). Gydymo pradžioje jie gali lemti nedidelį aknės paūmėjimą.
Retinoidai sukelia nežymų fotojautrumą, todėl juos rekomenduojama naudoti vakare. Komedoninei aknei gydyti galima skirti benzoilo peroksidą arba azelaino rūgštį (6). Benzoilo peroksidas veikia P. acnes ir nesukelia rezistentikumo, taip pat pasižymi antiuždegiminiu, keratolitiniu poveikiais (2, 3, 7). Azelaino rūgštis veikia komedolitiškai, taip pat slopina P. acnes.
Ji taip pat tinka použdegiminei hiperpigmentacijai gydyti. Šio tipo aknei tinka nedidelės koncentracijos cheminiai veido odos nusluoksniavimai (šveitimas) α-hidroksirūgštimis (įskaitant glikolio rūgštį), salicilo, trichloracto rūgštimis (3). Duomenų apie komedoninės aknės gydymą lazeriu arba kitais šviesos šaltiniais nepakanka (4).
Gydant lengvą ir vidutinio sunkumo papulopustulinę ligos formą, gerų rezultatų pasiekiama derinant skirtingai veikiančius vaistus – antibiotikus (kurie sumažina P. acnes kolonizaciją) su retinoidais (4, 8, 10, 12–15) arba su benzoilo peroksidu (4, 8). Iš lokalių monopreparatų Lietuvoje turime eritromiciną. Sisteminiai antibiotikai, kuriais Lietuvoje galima gydyti aknę, yra doksiciklinas.
Jis skiriamas po 50–100 mg/d. 2–3 mėnesius (3–4). Kaip alternatyva gali būti vartojamas eritromicinas ar kiti makrolidai (4). Suaugusioms moterims, kurioms aknė paūmėja prieš menstruacijas, gydymą galima papildyti sisteminiais antiandrogenais arba kombinuotu estrogeno-progestino deriniu (2, 6). Gydymas hormoniniais vaistais gali būti efektyvus nepriklausomai nuo to, ar androgenų kiekis serume yra padidėjęs
ar ne. Skiriamas spironolaktonas po 50–100 mg/d. arba estrogeno ir progestino deriniai. Efektas stebimas maždaug po 3 mėnesių (3). Sunkius atvejus rekomenduojama iš karto pradėti gydyti sisteminiu vaistu izotretinoinu (4, 6).
Izotretinoinas veikia sebostatiškai, slopina komedonų formavimąsi, veikia imunomoduliuojamai, tačiau yra teratogeniškas, gali sukelti kaulų ir raumenų sistemos skausmus, ypač sportuojantiesiems, o skiriant su tetraciklinais, gali paskatinti smegenų pseudotumoro formavimąsi (2–3, 6). Skiriamas po 0,5–1,0 mg/kg 3–6 mėnesius (3–4, 6). Duomenų apie efektyvų uždegiminės papulopustulinės aknės gydymą lazeriu ir kitais šviesos šaltiniais taip pat nepakanka (4).
Mazginei / konglobatinei aknei gydyti efektyviausias yra sistemiškai skiriamas izotretinoinas po 0,5–4–1,0 mg/kg 3–6 mėnesius (4, 6). Jo efektyvumas didesnis, nei gydant sisteminiais antibiotikais, derinamais su lokaliais preparatais (4).
Treclinac – aknės gydymo naujovė Lietuvoje
Nuo šių metų Lietuvos rinką pasiekė naujas kombinuotas 1 proc. klindamicino ir 0,025 proc. tretinoino preparatas (Treclinac), skirtas komedoninei ir papulopustulinei aknei gydyti.
Klindamicinas pasižymi in vitro aktyvumu Propionibacterium acnes, antiuždegiminiu poveikiu paprastųjų spuogų pažeidimams. Vietiškai naudojamas tretinoinas pasižymi komedoliziniu ir antiuždegiminiu poveikiu. Tretinoinas sumažina folikulinių epitelinių ląstelių sukibimą, todėl sumažina mikrokomedonų formavimąsi. Be to, tretinoinas stimuliuoja mitozių aktyvumą ir padidina folikulinių epitelinių ląstelių kaitą – tokiu būdu skatinamas komedonų išstūmimas. Tretinoinas malšina uždegimą slopindamas transmembraninius atpažinimo receptorius (angl. toll-like receptors).
Treclinac preparatas turi unikalių savybių – jame naudojamas dviejų formų tretinoinas: tirpus tretinoinas užtikrina greitą poveikį, o kristalinės formos suspensijos pavidalo tretinoinas tirpsta lėtai ir užtikrina ilgalaikį įsiskverbimą į plauko folikulą. Tai lemia gerą preparato toleravimą. Be to, tretinoino dalelės yra labai mažos ir geriau įsiskverbia į plauko folikulą, tai turi įtakos preparato veiksmingumui.
Gydant klindamicino ir tretinoino deriniu (Treclinac), ne tik derinami atskiri abiejų veikliųjų medžiagų poveikiai, bet ir papildomas sinergistinis jų poveikis (16, 17). Šis derinys veikia antiuždegimiškai, antibakteriškai, komedolitiškai ir antikomedogeniškai (7). Vartojant šias medžiagas kartu, tretinoinas sustiprina klindamicino prasiskverbimą ir tokiu būdu sumažina atsparumo antibiotikams riziką, padidina antibakterinio aktyvumo spektrą gydant liekamuosius spuogų pažeidimus (8, 9, 11, 16). Gydymas šiuo veikliųjų medžiagų deriniu nukreipiamas į daugelį patogeninių veiksnių: nenormalią folikulų keratinizaciją, P. acnes proliferaciją, uždegimą ir padidėjusią riebalų gamybą (16). Vaistas sumažina tiek neuždegiminių, tiek uždegiminių aknės bėrimo elementų skaičių, yra gerai toleruojamas (14, 17, 18).
Vaistas lėtai penetruoja į odą, jo koncentracija odoje kyla labai nuosekliai – taip sumažėja odos iritacinių reakcijų tikimybė (19). Nėra duomenų, kad vaistas sukeltų paūmėjimų (17). Taip pat pastebėta, kad pacientai labiau laikosi gydymo režimo, kai yra gydomi kombinuotu vaistu, kurį pakanka vartoti 1 k./d., nei juos gydant keliais atskirais preparatais (7–8, 12, 17). Svarbu, kad Treclinac neturi alkoholio ir yra gelio konsistencijos, todėl nekemša porų (19).
Prieš skiriant šį vaistą, svarbu įvertinti gaunamą paciento gydymą, vartojamas papildomas priemones, taip pat įvertinti tam tikras socialines aplinkybes. Šio kombinuoto vaisto negalima skirti ir vartoti planuojančioms pastoti, nėščioms, maitinančioms moterims, atsargiai jį turėtų vartoti sergantieji atopiniu dermatitu ir kitomis veido dermatozėmis, dirbantieji saulėkaitoje (16).
Treclinac efektyvumas gydant aknę: tyrimų rezultatai
Tyrimai rodo, kad 1 proc. klindamicino ir 0,025 proc. tretinoino gelis (Treclinac) gydant lengvą ar vidutinio sunkumo aknę yra efektyvesnis nei klindamicino geklis, tretinoino gelis ar placebas. 2 III fazės klinikinių tyrimų jungtinė duomenų analizė (daugiau kaip 2 200 pacientų) parodė, gydymas klindamicino / tretinoino geliu buvo sėkmingas didesnei daliai pacientų, palyginti su klindamicino geliu, tretinoino geliu ar geliniu placebo preparatu (p<0,0001). Bendras vidutinis pažeidimų skaičius sumažėjo atitinkamai 49 proc., 38 proc., 40 proc. ir 23 proc. (20)
Kitas III fazės tyrimas parodė, kad 1 proc. klindamicino ir 0,025 proc. tretinoino gelis (Treclinac), skiriamas 1 k./d., buvo bent jau toks pat veiksmingas, kaip 2 k./d. skiriamas 1 proc. klindamicino losjonas, gydant 209 pacientus, sergančius lengva ar vidutinio sunkumo akne. Po 12 gydymo savaičių absoliutus uždegimiškai pakitusių pažeidimų sumažėjimas Treclinac grupėje buvo 44 proc., palyginti su 31 proc. klindamicino losjono grupėje (21).
6 aktyvios kontrolės paralelinių tyrimų rezultatų (n=680) analizės duomenimis, gydant lengvą ar vidutinio sunkumo aknę, klindamicino / tretinoino gelis (Treclinac) po 4 savaičių reikšmingai labiau sumažino pažeidimų skaičių (bendrą ir uždegiminių), palyginti su vien tretinoino ar klindamicino geliu, o po 12 savaičių – ir neuždegiminių (22).
L. Krochmalo ir bendraautorių tyrimo duomenimis, analogiški rezultatai gauti gydant 12 savaičių 1 136 pacientus, sergančius lengva ar vidutinio sunkumo akne. 12 savaičių gydymo kursą baigė 87 proc. pacientų. Klindamicino / tretinoino gelis efektyviausiai iš visų palyginamųjų gydymo variantų sumažino bendrą, uždegiminių ir neuždegiminių odos pažeidimų skaičių (23).
Palaikomasis gydymas ir kitos gydymo rekomendacijos
Įrodyta, kad nutraukus gydymą retinoidais, beveik iš karto pradeda daugėti paprastųjų spuogų. Palaikomojo gydymo tikslas yra sumažinti matomų pažeidimų pasikartojimą. Rekomenduojama skirti vietinio poveikio retinoidą adapaleną arba kaip alternatyvą – azelaino rūgšties preparatą. Palaikomasis gydymas gali trukti mėnesiais ar net metais priklausomai nuo paciento.
Svarbu pacientą informuoti, kad aknė yra lėtinė, dažnai paūmėjanti liga, paaiškinti apie jos patofiziologiją. Tuomet pacientai geriau bendradarbiauja ir laikosi paskirto gydymo režimo (4). Su pacientu reikia aptarti, kad odos švaros palaikymas nėra pats svarbiausias veiksnys gydant aknę, todėl pirkti ir naudoti brangius prausiklius nėra būtinybės. Visiškai pakanka švelnaus prausimosi 2 k./d. (6).
Apskritai nėra idealaus aknės gydymo, tačiau beveik kiekvienam pacientui galima sumažinti bėrimo epizodus (2).
Apibendrinimas
Aknės gydymo svarba neabejotina, nes ši liga blogina pacientų gyvenimo kokybę, yra susijusi su blogesne saviverte, socialine izoliacija. Siekiant gerų ilgalaikio gydymo rezultatų, gydymas turi būti gerai toleruojamas, patogus ir suderinamas su paciento gyvensena.
Edita Naruševičiūtė-Skripkienė Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Dermatovenerologijos centras