Atopinis dermatitas ir alergija maistui
Atopinis dermatitas (AD) – tai lėtinė uždegiminė odos liga, lydima intensyvaus niežėjimo, dažniausiai prasidedanti ankstyvoje vaikystėje ir labai veikianti gyvenimo kokybę.
AD dažnis išsivysčiusiose šalyse tarp vaikų svyruoja nuo 10 proc. iki 30 proc. (1–4). Dažniausiai AD prasideda naujagimystėje (47,6 proc.), tačiau kai kuriems pacientams gali prasidėti ir vėliau. Tarp paauglių AD dažnis yra apie 1,7 proc. (1, 5), iš kurių 47,6 proc. liga prasideda ankstyvoje vaikystėje. Suaugusiesiems AD manifestuoja retai, apie 9–14 proc. atvejų (1, 6).
Yra žinoma, kad maisto alergenai yra dažni AD provokuojantys veiksniai (1, 3, 4). Įvairių dvigubai aklų, placebu kontroliuojamų tyrimų duomenimis, alergija maistui nustatoma apie trečdaliui AD sergančiųjų vaikų (1, 3).
Dažniausi maisto alergenai yra karvių pienas, vištų kiaušiniai, žemės riešutai, sojos, kviečiai, riešutai, žuvys. Šie maisto alergenai sukelia alergiją maistui apie 75–90 proc. vaikų, sergančiųjų AD (1, 3). Alergijos dažnis ir maistas, kuriam vaikas yra alergiškas, priklauso nuo amžiaus. Mažiems vaikams dažniausi alergenai yra karvių pienas, vištų kiaušiniai, sojos ir žemės riešutai (4).
Minėti alergenai beveik neturi įtakos vyresnio amžiaus vaikams ir suaugusiesiems. Jiems būdingesni alergenai yra su žiedadulkėmis susiję maisto produktai, tokie kaip obuoliai, morkos, grūdai, salierai, lazdynų riešutai (1, 4, 7, 20).
Alergijos maistui ir AD patogenetinės sąsajos
AD išsivysto dėl sudėtingos kelių veiksnių sąveikos – pradedant genais, susijusiais su odos apsauginio barjero sutrikimu ir sutrikusiu imuniniu atsaku, ir baigiant įvairiais aplinkoje esančiais dirgikliais. Daugybėje studijų patvirtinta, kad AD ir alergijos maistui patogenezėje itin svarbios struktūrinės odos barjero anomalijos ir imuninės sistemos reakcijos (1, 3, 8, 9).
Genetinė predispozija yra vienas svarbesnių AD išsivystymo patogenezinių veiksnių (1, 4, 10). Atrasta nemažai genų, koduojančių baltymus, svarbius odos barjerinei funkcijai ir įgimtam imuniniam
atsakui (1, 10). Vienas svarbiausių su AD išsivystymu susijusių genetinių veiksnių yra filagrino (FLG) – epidermio struktūrinio baltymo – mutacijos (1, 11, 12).
Nepaisant atliktų tyrimų, šio geno defektų įtaka vis dar nėra iki galo suprasta. Ne visiems pacientams, sergantiems AD, randamos FLG mutacijos ir ne visi pacientai, turintys FLG mutaciją, suserga AD. Pastebėta, kad pacientams, sergantiems AD ir turintiems FLG mutacijas, būdinga ankstesnė ligos pradžia, stipresnis odos pažeidimas ir dažnesnė gretutinė patologija – astma ir jautrumas kitiems alergenams (1, 13–15). Carlsteno su kolegomis atliktame tyrime (16) pastebėta, kad vaikai, kuriems nustatyta ankstyva AD pradžia, turi didesnę riziką, kad alergija maistui išsivystys per pirmuosius 2 gyvenimo metus, o bronchų astma – per 7 metus.
Flohras su kolegomis (12) atliko tyrimą, kuriame vertino 619 krūtimi maitinamų kūdikių sergamumą AD, jo sunkumą pagal SCORAD indeksą ir atliko tyrimus dėl FLG mutacijų. Tyrimo metu buvo atliekami odos dūrio mėginiai 6 maisto produktams (karvių pienui, kiaušiniams, menkei, sezamui ir žemės riešutams). Vaikams, sergantiems AD, statistiškai reikšmingai dažniau stebėtas įsijautrinimas kuriam nors maisto produktui, tačiau ne visais atvejais stebėtos FLG mutacijos. Pastebėta sąsaja tarp AD sunkumo ir maisto alergijos pasireiškimo.
Imunologiniai pokyčiai sergant AD ir maisto alergija taip pat yra labai svarbūs. Reguliacinių T limfocitų ir įvairių reguliacinių B limfocitų potipių vaidmuo aprašomas kaip kertinis AD ir maisto alergijos patogenezės akmuo (1, 4). Imuniniai mechanizmai svarbūs ir vystantis su alergija maistui bei AD susijusių produktų toleravimui.
Maisto alergenai yra pagrindiniai išoriniai veiksniai, sukeliantys uždegiminį atsaką pacientams, sergantiems AD (1, 3, 4). Įsijautrinimas tam tikram maisto produktui dažniausiai įvyksta tada, kai jis patenka per virškinimo traktą dėl žarnyno barjero disfunkcijos ir maisto baltymų absorbcijos. Tai dažniausiai lemia ir maisto alergijos atsiradimą sergantiesiems AD (1). Esama duomenų, kad įsijautrinimas gali įvykti ir po tam tikro maisto kontakto su pažeista oda, maistui nepatekus į virškinimo traktą (17, 18). Lackas ir kiti autoriai aprašė sensibilizaciją žemės riešutams po to, kai jų aliejumi buvo tepama pažeista oda (17). Foxas ir kiti aprašė padidėjusią alergijos žemės riešutams išsivystymo riziką dėl namie laikomų žemės riešutų (18).
Maisto produktai, provokuojantys AD išsivystymą
Alergijos maistui ir AD sąsaja žinoma jau seniai. Dar 1978 metais Athertonas ir kiti (1, 19) pirmą kartą atskleidė reikšmingą odos būklės pagerėjimą po karvių pieno ir vištų kiaušinių eliminavimo iš dietos 14 iš 20 vaikų, sergančių AD. Vėliau atlikta nemažai tyrimų, kurie patvirtino tam tikrų maisto produktų (dažniausiai karvių pieno, vištų kiaušinių, žemės riešutų) alergizuojantį bei AD provokuojantį poveikį (1, 3, 4). Nustatyta, kad apie 35–37 proc. AD sergančiųjų vaikų pasireiškia maisto alergija (1, 3, 4). Jos dažnis tarp suaugusiųjų, sergančiųjų AD, yra mažesnis nei tarp vaikų (1, 4). Tiksliam paplitimui nustatyti trūksta duomenų, nėra atlikta išsamių tyrimų, o dažnis skirtingų autorių tyrimuose varijuoja (1).
Klinikinis alergijos maistui pasireiškimas sergant AD
Skiriami 3 pagrindiniai klinikiniai alergijos maistui pasireiškimai sergant AD (1, 4): greito tipo, lėto tipo (uždelstos) reakcijos ir abiejų tipų reakcijų derinys.
1. Greito tipo neegzeminės IgE sukeltos reakcijos prasideda per 2 val. ir pasireiškia odoje kaip dilgėlinė, angioneurozinė edema, paraudimas ar niežulys (1, 21). Odos simptomai pasireiškia apie 74 proc. pacientų (1, 22). Reakcija gali pasireikšti ir gastrointestininiais simptomais, kvėpavimo sutrikimais ar anafilaksija. Vaikams gali atsirasti laikinas, tymus primenantis, bėrimas, praėjus 6–10 val. po greito tipo reakcijos (1, 22).
2. Izoliuotos egzeminės lėto tipo reakcijos pasireiškia praėjus 6–48 val. po alergiją sukeliančio maisto produkto pavartojimo. Odos reakcija atsiranda AD pažeidžiamose vietose. Šios reakcijos yra kur kas retesnės nei greito tipo.
3. Greito ir lėto tipo reakcijų derinys aprašomas apie 40 proc. vaikų, kuriems nustatyta alergija maistui (1, 23).
Alergijos maistui diagnostika sergant AD
Alergijos maistui diagnozė sergant AD pagal naujausias rekomendacijas nustatoma remiantis išsamiai surinkta anamneze, laboratoriniais tyrimais, eliminacine dieta ir peroraliniais provokaciniais mėginiais (1 pav.) (1, 4, 21).
Prieš nusprendžiant tirti dėl alergijos, AD sergančiam vaikui turi būti taikoma optimali odos priežiūra. Dažnai pasitaiko atvejų, kai alergijos maistui baimė yra nepagrįsta, o bloga odos būklė, sergant AD, yra dėl netinkamos jos priežiūros. Sampsonas su kolegomis nustatė, kad tik 35–50 proc. tėvų „diagnozuotų“ alergijų maistui patvirtinamos provokaciniais peroraliniais mėginiais (24). Tinkamai gydant AD, tėvų susirūpinimas dėl alergijos maistui ir odos pažeidimų skaičius gerokai sumažėja (1).
Tyrimai dėl alergijos maistui atliekami (1, 25): · vaikams, kuriems anamnezėje yra buvusi greita reakcija vienam maisto produktui; · vaikams, sergantiems vidutinio sunkumo ar sunkiu AD, nepaisant optimalios odos priežiūros ir vartojantiems potencialius alergiją provokuojančius maisto produktus.
Nusprendus tirti dėl galimos alergijos maistui, surenkama detali anamnezė, atliekami odos dūrio ir peroraliniai provokaciniai mėginiai, tiriami specifiniai IgE, taikoma eliminacinė dieta. Esant sunkiai AD eigai, būtina pacientą tirti dėl imunodeficito: kruopščiai surinkti anamnezę dėl pasikartojančių sunkių bakterinių infekcijų, įvertinti dėl dismorfinių požymių (1).
Odos dūrio mėginiai
Norint nustatyti paciento jautrumą įvairiems maisto produktams, odos dūrio mėginiai yra pirmo pasirinkimo tyrimas. Odos dūrio mėginiai pasižymi gera neigiama, bet prasta teigiama prognostine verte. Neigiami odos dūrio mėginiai naudingi paneigiant alergiją maistui. Nustačius teigiamus odos dūrio mėginius, alergijos maistui diagnozei patvirtinti reikia papildomai atlikti provokacinius peroralinius mėginius arba taikyti eliminacinę dietą (1, 4).
Specifinių IgE nustatymas kraujo serume
Specifinių IgE nustatymas naudingas diagnozuojant su IgE susijusią alergiją maistui sergant AD bei prognozuojant ligos klinikinį aktyvumą. Kaip ir odos dūrio mėginiai, šis tyrimas padeda paneigti alergiją maistui, tačiau teigiamo tyrimo prognostinė vertė nedidelė (1, 24). Tyrimas turi būti vertinamas atsižvelgiant į klinikinę situaciją.
Atliktame tyrime įrodyta, kad kuo jaunesnio amžiaus pacientui prasideda AD, tuo dažniau nustatomi aukšti specifinių IgE titrai, daugiausiai pienui, kiaušiniams ir žemės riešutams (26). Aukščiausi maistui specifiškų IgE titrai nustatyti naujagimiams, kuriems egzema atsirado per pirmuosius 3 gyvenimo mėnesius (64 proc.), mažiausi – kuriems egzema atsirado po pirmųjų 12 mėnesių. Tos pačios sąsajos nustatytos tarp egzemos sunkumo ir specifinių IgE kiekio.
Nauji metodai, kurie leidžia klonuoti ir išskirti specifinius baltymus (rekombinantinius alergenus) ir šių specifinių komponentų nustatymas maisto produktuose, padeda pagerinti maisto alergijos diagnostiką, jie pradedami intensyviai taikyti diagnozuojant AD ir susijusią alergiją maistui (27–30).
Odos lopo testai
Odos lopo testų diagnostinę vertę nagrinėjančių tyrimų duomenimis, jie gali būti naudojami kaip papildomas metodas tais atvejais, kai, atlikus odos dūrio mėginius ir ištyrus specifinius IgE, nepavyksta nustatyti alergijos įtariamam maisto produktui ar kai vaikui pasireiškia padidėjęs jautrumas keliems maisto alergenams (1, 4). Kelių lyginamųjų tyrimų duomenimis, odos lopo testai pasižymėjo didesniu jautrumu nei odos dūrio mėginiai bei specifinių IgE nustatymas tais atvejais, kai pacientui pasireiškė lėto tipo alerginės reakcijos (31). Nepaisant to, odos lopo mėginiai su maistu nėra standartizuoti ir kol kas nerekomenduojami kasdienėje klinikinėje praktikoje (1).
Eliminacinė dieta
Gavus teigiamus alerginius mėginius su įtariamu maistu, pradedama 4–6 savaites trunkanti eliminacinė dieta. Tačiau vien eliminacinės dietos rezultatai nėra pakankamai patikimi, nes AD sergančiųjų būklė gali pagerėti ir dėl kitų veiksnių ar dėl placebo efekto, ypač vyresnio amžiaus vaikams ir suaugusiesiems (1). Tam tikrais atvejais, norint identifikuoti alergiją sukeliantį maisto produktą, naudinga rašyti mitybos dienoraštį ir fiksuoti maisto sukeliamus simptomus (1).
Peroraliniai provokaciniai mėginiai – auksinis standartas
Standartizuoti provokaciniai peroraliniai mėginiai išlieka auksiniu standartu diagnozuojant alergiją maistui (1). Jie turi būti atliekami norint patvirtinti diagnozę pacientams, kuriems eliminacinė dieta pagerino odos būklę (1). Šie mėginiai visuomet atliekami prižiūrint gydytojui, turint visas reikalingas pirmosios pagalbos priemones. Ypatingų atsargumo priemonių reikia po ilgalaikės eliminacinės dietos (1, 24).
Provokaciniai mėginiai atliekami pagal standartizuotus protokolus. Odos būklė turi būti stabili, nutraukiamas antihistamininių vaistų vartojimas, kitų vaistų dozės, tarp jų ir vietinių antiuždegiminių, turi būti sumažintos iki minimalių. Prieš ir po mėginio atliekamas kruopštus fizinis ištyrimas. Papildomai ištiriama po 24 val. Naudinga vertinti AD aktyvumą pagal SCORAD indeksą. Reikšmingu laikomas >10 balų pasikeitęs SCORAD indeksas (1, 32).
Kiti diagnostikos metodai
Bazofilų aktyvacijos testas yra in vitro tyrimas, kuris atliekamas naudojant tėkmės citometriją ir nustatant ląstelės paviršiuje esančius žymenis (pvz., CD63) po
stimuliacijos antigenu. Kol kas vertinant šio testo patikimumą, atlikta nedaug mokslinių tyrimų (30, 33, 34).
Atlikta tyrimų, kuriuose vertintas maistui specifinių IgG ir IgG4 nustatymas diagnozuojant alergiją maistui. Tyrimų duomenimis, šie imunoglobulinai gali būti randami tiek pacientams, kuriems pasireiškia alergija maistui, tiek sveikiems asmenims, todėl jų taikymas klinikinėje praktikoje nėra pagrįstas (35, 36).
Pacientų, sergančių AD ir alergija maistui, gydymas
Tinkama AD pažeistos odos priežiūra yra vienas esminių gydymo komponentų, kol bus nustatyti potencialūs ligą provokuojantys veiksniai (1, 37). Vyresnio amžiaus vaikus ir suaugusiuosius rekomenduojama ištirti dėl galimos alergijos aeroalergenams (namų dulkių erkėms, gyvūnų plaukams, žiedadulkėms) (38), o gavus teigiamus rezultatus, pašalinti juos iš artimos aplinkos (1, 38).
Patvirtinus maisto provokuojamą AD, pradedama taikyti eliminacinė dieta. Tokiems pacientams indikacijos griežtai dietai ir dietos trukmė kol kas nėra aiškiai apibrėžtos. Yra duomenų, kad iš raciono pašalinus alergizuojantį maistą, gali pasikeisti paciento jautrumas ir išsivystyti ūmios IgE sukeltos reakcijos į atsitiktinai pavartotą eliminuotą produktą (39). Norint to išvengti, siūloma į dietą įtraukti nedidelius toleruojamus alergeno kiekius ir kartu taikyti adekvatų AD gydymą, tačiau mokslinių įrodymų šiuo klausimu kol kas trūksta (1). Prieš pradedant taikyti gydymą eliminacine dieta, svarbu įvertinti jos privalumus (sumažėjęs AD aktyvumas, pagerėjusi gyvenimo kokybė) ir trūkumus (pablogėjusi gyvenimo kokybė dėl poreikio vengti tam tikrų produktų, anafilaksinių reakcijų rizika eliminuotiems maisto produktams).
Ateities perspektyvos gydant alergiją maistui
Šiuo metu nėra specifinio alergijos maistui gydymo metodo. Griežtas alergeno vengimas yra vienintelė terapinė gydymo priemonė. Tačiau esama daug eksperimentinių metodų, tokių kaip specifinė imunoterapija su maisto alergenais, kurie ateityje galėtų padėti gydant alergijas maistui (40).
Specifinė imunoterapija su maisto alergenais
Specifinės imunoterapijos su maisto alergenais tikslas yra pakeisti paciento imuninį atsaką ir pasiekti toleranciją tam tikram maisto produktui. Šiuo metu tyrinėjama (40):
· peroralinė imunoterapija – pacientai gali sėkmingai išvengti jautrumo alergenams, tačiau pilna maisto tolerancija pasiekiama nedideliam jų procentui. Alerginių reakcijų terapijos metu stebima nedaug. Bandoma taikyti peroralinę imunoterapiją su karvių pienu, kiaušinių baltymais, obuoliais, apelsinais, salierais ir žemės riešutais. Pradedama nuo labai mažų kasdienių dozių (pvz., 4 lašai tirpalo, pagaminto iš 10 lašų karvių pieno, praskiesto 10 ml vandens), kol pasiekiama palaikomoji dozė (150 ml neskiesto karvių pieno);
· poliežuvinė imunoterapija – dauguma pacientų yra iš dalies padaromi nejautrūs, tačiau nuolatinė tolerancija nepasiekiama;
· imunoterapija su peptidais – taikant šią imunoterapiją, sumažėja IgE provokuojamų reakcijų rizika. Kol kas nėra atliktų tyrimų su žmonėmis;
· rekombinantinė proteinų imunoterapija – nustatomi epitopai, kurie jungiasi prie IgE ir mėginama sustabdyti IgE aktyvaciją. Planuojama atlikti tyrimus su žmonėmis.
Pacientų priežiūra ir prognozė
Apie trečdalis vaikų, sergančių AD ir alergija maistui, „išauga“ diagnozuotą alergiją maistui po 1–3 metų nuo diagnozės patvirtinimo priklausomai nuo alergiją sukėlusio produkto (1). Alergija karvių pienui, vištų kiaušiniams ir sojoms daugumai pacientų trunka trumpai. Tuo tarpu vaikai, kurie yra alergiški žemės riešutams, žuvims, vėžiagyviams, alergiją „išauga“ kur kas rečiau (1). Alergijos „išaugimo“ nustatymui padeda maistui specifinių IgE kiekio tyrimas, patvirtinimui dažniausiai reikia kartoti peroralinius provokacinius mėginius. Odos dūrio mėginiai nėra tokie naudingi pacientams stebėti, nes jie gali išlikti teigiami kelerius metus po to, kai vaikas „išaugo“ alergiją maistui.
Apibendrinimas
AD yra dažna odos liga, kuri prasideda ankstyvoje vaikystėje ir labai pablogina gyvenimo kokybę. Alergija maistui pasireiškia apie trečdaliui sergančių AD vaikų, todėl esant diagnozuotam AD, rekomenduojama ištirti dėl galimos alergijos. Alergija maistui patvirtinama atlikus odos dūrio mėginius, kraujo tyrimus, taikant eliminacinę dietą bei atliekant peroralinius provokacinius mėginius. Patvirtinus alergiją maistui, iš mitybos raciono rekomenduojama pašalinti provokuojantį alergeną. Tai dažniausiai labai pagerina AD eigą. Esama daug eksperimentinių metodų, tokių kaip specifinė imunoterapija su maisto alergenais, kurie ateityje galėtų padėti gydant alergiją maistui.
Gyd. Sandra Strainienė, med. m. dr. Laura Malinauskienė
Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Pulmonologijos ir alergologijos centras