Geriamųjų antikoaguliantų vartojimas onkologijoje

2015-04-07 | Ligos.lt

Klinikinių tyrimų EINSTEIN DVT ir EINSTEIN PE duomenų analize nustatyta, kad naujasis geriamasis antikoaguliantas rivaroksabanas (Xarelto) yra veiksmingas ir saugesnis nei dviejų vaistų – mažos molekulinės masės heparino (MMMH) ir vitamino K antagonisto (VKA) – derinys gydant vėžiu sergančius ligonius nuo kartotinės venų tromboembolijos ir jos profilaktikai. EINSTEIN klinikinių tyrimų programos rezultatai pagrindžia monoterapijos Xarelto tinkamumą šiems trapios sveikatos pacientams. 2014 m. rugsėjo 27 dieną farmacijos kompanija „Bayer“ oficialiai paskelbė EINSTEIN klinikinių tyrimų programos rezultatus Europos medicinos onkologų draugijos kongrese, kuris vyko rugsėjo 26–30 d. Madride (Ispanijoje). Rugsėjo 28 d. pranešimas publikuotas žurnale „The Lancet Heamatology“. Nustatyta, kad pacientams, sergantiems onkologine liga, monoterapija geriamuoju antikoaguliantu rivaroksabanu (Xarelto) yra efektyvi ir saugesnė venų tromboembolijai (VTE) gydyti, lyginant su gydymu injekcinio enoksaparino (Clexane) ir VKA deriniu. Asmenys, sergantys aktyvia onkologine liga ar turintys onkologinės ligos anamnezę, sudaro 10–20 proc. pacientų, kuriuos ištinka VTE, įskaitant giliųjų venų trombozę (GVT) ar plaučių embolija (PE). Juos gydyti antikoaguliantais gydytojams visada sudėtinga. Ilgalaikis gydymas VKA kelia didžiųjų kraujavimų ar VTE atkryčių grėsmę. Vėžiu sergančių pacientų VTE gydymo gairės (angl. ESMO Clinical Practice Guidelines) rekomenduoja šiems pacientams skirti ilgalaikį gydymą injekciniu MMMH, o ne VKA. Tačiau kasdienėje klinikinėje praktikoje, priešingai nei rekomenduojama, dėl ekonominių, medicininių priežasčių ir geresnės gyvenimo kokybės pacientams neretai skiriama geriamųjų VKA.

 

Rivaroksabano ir MMMH palyginimas

EINSTEIN klinikinių tyrimų programos vadovas Olandijos Mastrichto universiteto Medicinos centro tyrėjas dr. Martinas H. Prins sako, kad ilgalaikės terapijos požiūriu rivaroksabanas reikšmingai pranoksta MMMH: rivaroksabano nereikia švirkšti, jo dozavimas nepriklauso nuo paciento kūno svorio, nėra trombocitopenijos rizikoskaip gydant heparinu. EINSTEIN duomenimis, gydant rivaroksabanu efektyvumo ir mirštamumo rodikliai panašūs į injekcinio MMMH, bet didžiųjų hemoraginių komplikacijų būna reikšmingai mažiau. Anot dr. M. H Prins, rivaroksabanas yra gera alternatyva vėžiu ir VTE sergantiems pacientams, kuriems gydytojai planuoja skirti ilgalaikį gydymą VKA, o ne MMMH. Rivaroksabaną (Xarelto) sukūrusios kompanijos „Bayer HealthCare“ Vykdomojo komiteto narys, Medicinos poskyrio vadovas dr. Michael Devoy pabrėžia, kad EINSTEIN programa praplėtė mokslininkų ir gydytojų supratimą apie rivaroksabano naudą vėžiu sergantiems pacientams esant DVT ir PE. Taigi, remiantis tyrimų duomenimis, efektyvus ir saugesnis gydymas jiems – antikoaguliantas Xarelto. EINSTEIN programa yra dalis dabar vykdomos didelės rivaroksabano vertinimo studijos, apimančios daugiau kaip 275 tūkst. pacientus moksliniuose tyrimuose ir klinikinėje praktikoje.

 

Apie EINSTEIN GVT ir EINSTEIN PE

EINSTEIN GVT ir EINSTEIN PE tyrimuose dalyvavo pacientai, sergantys aktyvia onkologine liga ir VTE (n = 462), pacientai, kuriems onkologinė liga diagnozuota tyrimų metu, ir pacientai (n = 193), nesergantys aktyvia onkologine liga, bet turintys onkologinės ligos anamnezę (n = 469). Pirmųjų dviejų grupių pacientams rivaroksabanas buvo reikšmingai naudingesnis nei enoksaparinas ir VKA derinys:

„. reikšmingai rečiau sukėlė didžiųjų kraujavimų (atitinkamai 2,3 ir 5,0 proc. pacientų);

„. buvo kliniškai veiksmingesnis ir saugesnis: kartotinės VTE ir didžiųjų kraujavimų abiejose grupėse nustatyta atitinkamai 4,5 ir 6,6 proc. pacientų;

„. mirštamumas grupėse buvo panašus (16,4 proc. – rivaroksabano grupėje, 17,6 proc. – dviejų vaistų derinio).

 

 Apie EINSTEN klinikinių tyrimų programą

Bandomoji EINSTEIN programa, kurioje dalyvavo beveik 12 tūkst. pacientų, apėmė keturis III fazės klinikinius tyrimus: EINSTEIN GVT, EINSTEIN PE, EINSTEIN EXT ir EINSTEIN CHOICE. Visi EINSTEIN DVT ir EINSTEIN EXT duomenys buvo paskelbti 2010 m. „New England Journal of Medicine“ leidinyje, o EINSTEIN PE rezultatai – 2013 m. lapkričio mėn. „Thrombosis Journal“ leidinyje. Rivaroksabanas yra pirmasis geriamasis vaistas, registruotas ir įdiegtas į klinikinę praktiką GVT ir PE gydyti monoterapija, taip pat suaugusiųjų VTE profilaktikai. Iš visų naujųjų geriamųjų antikoaguliantų rivaroksabanas turi daugiausiai klinikinių indikacijų: registruotas 5 klinikinėms indikacijoms 8 terapinėse srityse. Šis vaistas apsaugo nuo venų ir arterijų tromboembolijos esant daugiau patologinių būklių, lyginant su kitais geriamaisiais antikoaguliantais:

„. insulto ir sisteminės embolijos profilaktika esant su vožtuvų liga nesusijusiam prieširdžių virpėjimui ir vienam arba daugiau rizikos veiksnių;

„. giliųjų venų trombozei gydyti;

„. plaučių embolijai gydyti;

„. kartotinės giliųjų venų trombozės profilaktika;

„. kartotinės plaučių embolijos profilaktika;

„. venų tromboembolijos profilaktika pacientams, kuriems atliekama planinė kelio sąnario endoprotezavimo operacija;

„. aterotrombozinių komplikacijų (miokardo infarkto, insulto arba staigios mirties) profilaktika po ūminio išemijos sindromo esant padidėjusiam širdies biožymenų kiekiui, jei kartu skiriama acetilsalicilo rūgšties arba acetilsalicilo rūgšties su klopidogreliu arba tiklopidinu. Gydyti pagal šias indikacijas rivaroksabanas registruotas 125 pasaulio šalyse.

 

Parengė gyd. J. Kastys

Šaltinis: „Lietuvos gydytojo žurnalas“