Gudobelių ekstrakto, kofermento Q10 ir vitamino C įtaka širdies ir kraujagyslių ligų profilaktikai
Skubant gyvenimui nenumaldomu tempu, sunku rasti suaugusįjį, neturintį širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimų. Įtemptas darbas, nuolatinis stresas, poilsio stoka, netinkama mityba, nepaliaujamas skubėjimas, nejudra ir panašūs veiksniai ženkliai veikia kiekvieno mūsų sveikatą. Dėl to didelis kraujospūdis, padidėjusi cholesterolio koncentracija, antsvoris bei su tokia gyvensena susijusios širdies ir kraujagyslių ligos tampa dažnu tipiško šių laikų žmogaus palydovu.
Kaip žinia, bet kurios širdies ir kraujagyslių ligos pasekmė – širdies nepakankamumas. Nepaisant širdies nepakankamumo diagnostikos, gydymo vaistais ir invazinių tyrimų progreso spartos, vis dar širdies nepakankamumu sergančiųjų prognozė išlieka bloga. Būtent tai motyvuoja toliau ieškoti naujų gydymo metodų. Susidomėjimas oksidaciniu stresu, kaip vienu iš širdies nepakankamumo patogenezės mechanizmų, lėmė klinikinių tyrimų, vertinančių antioksidantų poveikį ir saugumą, gausą. Esami tyrimų rezultatai teikia vilties ir rodo išties gerą gydymo antioksidantais potencialą. Antioksidantų (tiek natūralių, tiek sintetinių) pasirinkimas yra platus. Kadangi dažnas širdies ligomis sergantis asmuo yra priverstas vartoti gana daug vaistų, tiek gydytojai, tiek patys pacientai, siekdami stiprinti sveikatą ir maisto papildais, pastariesiems kelia didelius reikalavimus. Be abejonės, prioritetas atiduodamas antioksidantų deriniams, vienoje tabletėje ar kapsulėje talpinantiems tikrą antioksidantų „bombą“ – svarbi sudėtis, koncentracija, atlikti klinikiniai tyrimai, vertinantys kardioprotekcinį antioksidantų poveikį bei jų saugumą.
Gudobelių ekstrakto, kofermento Q10 ir vitamino C įtaka širdies ir kraujagyslių ligų profilaktikai
Skubant gyvenimui nenumaldomu tempu, sunku rasti suaugusįjį, neturintį širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimų. Įtemptas darbas, nuolatinis stresas, poilsio stoka, netinkama mityba, nepaliaujamas skubėjimas, nejudra ir panašūs veiksniai ženkliai veikia kiekvieno mūsų sveikatą. Dėl to didelis kraujospūdis, padidėjusi cholesterolio koncentracija, antsvoris bei su tokia gyvensena susijusios širdies ir kraujagyslių ligos tampa dažnu tipiško šių laikų žmogaus palydovu.
Kodėl būtina kalbėti apie širdies nepakankamumą?
Kaip jau minėta, širdies nepakankamumą sukelia bet kuri širdies ir kraujagyslių liga (struktūrinė ar funkcinė). Todėl, kad sutrinka širdies veikla. Todėl, kad šios ligos prognozė ir baigtys yra blogi. Būtų galima vardyti daugybę priežasčių. Tačiau situacijos rimtumą tikriausiai aiškiau ir kiekvienam mūsų suprantamiau apibrėžia epidemiologiniai ligos rodikliai. Apskaičiuota, kad apie 21 mln. suaugusių asmenų JAV ir Europoje serga širdies nepakankamumu, ir šis skaičius vis auga [1, 2]. Klinikinių tyrimų duomenimis, daugiau nei 60 proc. sergančiųjų įvardija ligos sukeltus sunkumus, ribojančius mėgstamą veiklą, sportą, pramogas, 40 proc. asmenų net ir kasdienė veikla tampa per sunki [3]. Dėl šios ligos Europoje kasmet skaičiuojama daugiau kaip 1 mln. stacionarinio gydymo atvejų [1, 4]. Diagnozavus širdies nepakankamumą, vienerius metus išgyvena tik 1 iš 4, o per penkerius metus miršta apie 50 proc. sergančiųjų [5, 6].
Kokios galimos sergamumo širdies nepa kankamumu augimo priežastys? Pagrindinės – senėjanti populiacija, padidėjęs rizikos veiksnių paplitimas, šiuolaikinės medicinos pažangos nulemtas geresnis išgyvenamumas po patirto miokardo infarkto [7]. Paradoksalu, kad prie didesnio širdies nepakankamumo atvejų skaičiaus prisideda ir pažangioji medicina – greitai pasiekiamas efektyvus medikamentinis ir invazinis gydymas prailgina širdies ir kraujagyslių ligomis sergančiųjų išgyvenamumą ūmiais atvejais, o kartu santykinai padidina ir širdies nepakankamumo atvejų skaičių (išgelbstint gyvybę ištikus ūminei išemijai nepanaikinama jau įvykusi miokardo pažaida). Nustatyta, kad beveik kiekvienas apie 40 metų amžiaus asmuo turi 1 iš 5 gyvenimo trukmę veikiančių ir prie širdies nepakankamumo vystymosi prisidedančių rizikos veiksnių [1, 4]. Žinant, kokią įtaką širdies nepakankamumas turi šia liga sergančiojo gyvenimui, tikriausiai derėtų susirūpinti dar ligos profilaktika, na, o jau sergančiųjų gydymo tikslas turi būti kaip įmanoma ilgiau išlaikyti esamą širdies funkciją, stiprinti širdies raumenį, retinti, lengvinti juntamus simptomus ir taip prisidėti prie geresnės gyvenimo kokybės.
Didelė problema ta, kad vis dar nemaža žmonijos dalis linkusi „negydyti, ko dar nėra“ ir retai skiria tinkamą dėmesį pirminei profilaktikai. Pastaroji turėtų būti pradedama dar nesusirgus, esant didelei širdies ligos išsivystymo rizikai. Šiuo laikotarpiu labai svarbu koreguoti rizikos veiksnius (arterinę hipertenziją, cholesterolio apykaitos sutrikimus, nutukimą, antsvorį, nejudrą, rūkymą, cukrinį diabetą ir t. t.). Daugeliui mūsų žemiškiau atrodo siekis efektyviai gydyti ligą vos tik jai prasidėjus. Tačiau širdies nepakankamumo atveju galima suklysti – minimalūs širdies funkcijos pokyčiai gali nesukelti ligos simptomų, nors širdies raumuo jau serga. Taigi, kol širdies nepakankamumo laipsnis pagal NYHA (angl. The New York Heart Association, Širdies ir kraujagyslių Niujorko širdies asociacija) yra mažas, pacientas gali nepatirti jokių ligos simptomų ar jų tiesiog nesureikšminti ir jaustis visiškai sveikas. Todėl ir šiuo atveju labai sunku pacientus įtikinti, jog jie turi keisti gyvenseną, kad liga neprogresuotų ir reikšmingai nesutriktų širdies raumens funkcija. Nors, regis, gana dažnai girdime, kokios yra nekoreguojamų įpročių pasekmės, deja, potencialūs sunkūs ligoniai neteikia tam pakankamos svarbos.
Širdies nepakankamumo pagrindiniai patogenezės aspektai. Oksidacinis stresas
Širdies nepakankamumas bendrąja prasme reiškia širdies normalios funkcijos sutrikimą, dėl kurio širdies raumuo negali išstumti pakankamai kraujo į kraujagyslių sistemą, o per diastolę – efektyviai atsipalaiduoti ir vėl efektyviai prisipildyti krauju. Pagal dažnumą pirmaujančios širdies ir kraujagyslių ligos, į kurias kreipiamas ypatingas dėmesys, yra išeminė širdies liga ir arterinė hipertenzija, neretai sukeliančios lėtinį širdies nepakankamumą. Lėtinio širdies nepakankamumo patofiziologija apima daugybę įvairių patomechanizmų, sąlygojančių miokardo pažaidą. Pasikartojantys išemijos epizodai blogina segmentinę miokardo kontrakciją, išstūmio frakciją, prisideda prie miokardo remodeliavimosi. Arterinės hipertenzijos atveju nuolat padidėjusiu spaudimu skatinama miokardo hipertrofija, sutrinka širdies diastolinė funkcija, galutiniame etape sumažėja išstūmio frakcija. Padidėjusi kardiomiocitų apkrova sužadina kompensacinius mechanizmus, aktyvuojami neurohormonai: suaktyvėja renino-angiotenzino-aldosterono sistema, simpatinė sistema. Noradrenalino atpalaidavimas ir širdies angiotenzino II, aldosterono, endotelino gamyba sukelia ląstelinių signalinių kelių aktyvaciją, skatinama miokardo hipertrofija, apoptozės procesai. Šie aptarti patomechanizmai sukasi tarsi ydingame rate dėl besitęsiančios juos sukėlusios priežasties, pvz.: arterinės hipertenzijos, lėtinės išemijos. Tai ne tik prisideda prie blogėjančios širdies mechaninės funkcijos, bet ir sukelia elektrinio impulso nestabilumą, širdies ritmo sutrikimus.
Priklausomai nuo širdies nepakankamumą sukėlusios priežasties patomechanizmai ar jų deriniai gali šiek tiek skirtis. Ląsteliniu lygmeniu labai svarbus veiksnys, glaudžiai susijęs su širdies nepakankamumo progresu, yra oksidacinis stresas. Tai sutrikusi pusiausvyra tarp laisvųjų deguonies radikalų gamybos ir jų pašalinimo per endogenines antioksidacines struktūras. Laisvieji radikalai žmogaus organizme gaminasi nuolat – tai deguonies laisvieji radikalai: superoksido anijonas (O2-), hidroksilo anijonas (OH-), vandenilio peroksidas (H2O2), chloro anijonas (Cl-), hipochloro rūgštis (HOCl-), peroksinitritas (ONOO-), kurie yra labai aktyvūs ir egzistuoja labai trumpą laiką (10–9 s) [8]. Širdyje esančios mitochondrijos yra didysis jos reaktyvių deguonies formų šaltinis, nors pastarųjų nemažai gamina ir ksantino oksidazė, NADPH ir azoto oksido sintazė.
Įvardijama tiek tiesioginė, tiek netiesioginė oksidacinio streso neigiama įtaka ląstelėms. Formuojasi ląstelių nekrozė ir aktyvuojama jų apoptozė (ląstelės nykimas). Laisvieji radikalai pažeidžia ląstelės membranos lipidus ir baltymus, fermentus, ląstelės branduolio membraną, DNR. Dėl pasikeitusių baltymų funkcijų signaliniame kelyje nukenčia įvairūs viduląsteliniai procesai. Tai ypač aktualu atsirandant aritmijoms. Laisvieji deguonies radikalai dalyvauja ir miokardo remodeliavomosi procesuose. Širdies nepakankamumu sergantys asmenys turi didelę endotelio disfunkcijos riziką, kada kaupiasi laisvieji deguonies radikalai ir trūksta azoto oksido (NO). Savo ruožtu endotelio disfunkcija blogina ligos prognozę ir didina mirtingumą [9–12]. Oksidacinio streso tikimybę didina tokie endotelio disfunkcijos rizikos veiksniai, kaip hipertenzija, hiperlipidemija, rūkymas, cukrinis diabetas, hiperhomocisteinemija. Pradinių endotelio disfunkcijos stadijų metu NO sintezė nemažėja, bet padidėja O2 - gamyba, kuris oksiduoja NO, suformuodamas labai aktyvų ir kenksmingą organizmui junginį ONOO-. Dėl šių pakitimų daugėja laisvųjų radikalų, ženkliai sumažėja NO kiekis, ryškėja endotelio disfunkcija ir atsiranda palankios sąlygos aterogenezei. NO kiekio sumažėjimas skatina tolesnį endotelio disfunkcijos ir aterosklerozės progresavimą [8].
Reaktyvių deguonies formų gamyba griežtai kontroliuojama antioksidantų, nes tik labai mažas reaktyvių deguonies formų kiekis reikalingas tinkamai ląstelės fiziologijai. Jei sutrinka balansas tarp reaktyvių deguonies formų ir antioksidantų, vystosi oksidacinis stresas, kaip jau minėta – pažeidžiamos ląstelės. Natūralios organizmo antioksidantinės fermentinės sistemos yra glutationo peroksidazė, katalazė, superoksido dismutazė ir kt. Trūkstant antioksidantų, jų galima gauti ir su maistu, maisto papildais: vitaminu C, retinoliu(A vitaminu), beta karotinu (provitaminuA), vitaminu E, gudobelių ekstraktais, kofermentu Q10, selenu, glutationu, cisteinu ir kt.
Širdies nepakankamumo gydymo principai
Širdies nepakankamumo gydymo tikslas yra sumažinti mirštamumą, suretinti stacionarinio gydymo poreikio atvejus, palengvinti paciento juntamus simptomus, pagerinti gyvenimo kokybę. Pagrindiniai širdies nepakankamumo nemedikamentinio gydymo principai apima šiuos aspektus: mitybos korekcija, skysčių balanso sekimas, kūno masės kontrolė, fizinis aktyvumas, rūkymo, alkoholio vartojimo
vengimas, vakcinacija, pacientų ir jų artimųjų mokymas. Medikamentinio gydymo tikslas – lengvinti juntamus simptomus ir prailginti išgyvenamumą. Medikamentinio gydymo sėkmė labai priklauso nuo individualiai parinktų optimalių vaistų dozių, pirmiausia – nuo tinkamai pasirinktų vaistų. Pagal dabar egzistuojančias širdies nepakankamumo gydymo gaires širdies nepakankamumo medikamentinio gydymo pagrindas – angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitoriai, beta adrenoblokatoriai, aldosterono receptorių blokatoriai, kilpiniai diuretikai, širdį veikiantys glikozidai. Paskutinis gydymo etapas – invazinis gydymas (širdies resinchronizacija, širdies kardioverterio-defibriliatoriaus implantacija, širdies transplantacija). Širdies nepakankamumo gydymo gairėse aiškiai apibrėžiamos nemedikamentinės, medikamentinės ir invazinės gydymo priemonės, tačiau didėjantys ligos atvejų skaičiai verčia ieškoti papildomų gydymo metodų.
Vitaminas C, gudobelių ekstraktas, kofermentas Q10
Tai vieni iš dažniau minimų antioksidantų, kalbant apie širdies ir kraujagyslių sistemos ligas. Vitaminas C yra labai svarbus žmonių ir kai kurių gyvūnų rūšių mitybos komponentas. Tai yra ir fermentinių ląstelės reakcijų kofaktorius, kuris dalyvauja kolageno, karnitino ir neurotransmiterių sintezėje (katalizuoja dopamino virsmą noradrenalinu, vaidina svarbų vaidmenį vazopresino, oksitocino ir kitų neurotransmiterių gamyboje), tirozino sintezėje ir katabolizme bei metabolizuojant cholesterolį kepenyse. Ląstelėse vykstančiose reakcijose vitaminas C veikia kaip elektronų donoras, antioksidantas, kuris užkerta kelią oksidaciniam stresui [13]. Perspektyviajame tyrime vertinta vitamino C koncentracijos sąsaja su širdies nepakankamumo epizodais. Buvo įrodyta, kad vitamino C koncentracija kraujo plazmoje yra atvirkščiai proporcinga širdies nepakankamumo rizikai. Vitamino C koncentracijos kraujo plazmoje padidėjimas kiekvienu 20 μmol/l buvo susijęs su 9 proc. santykiniu širdies nepakankamumo rizikos sumažėjimu. Tokios išvados suformuluotos koregavus tyrimo rezultatus pagal amžių, lytį, rūkymą, kraujospūdį ir cholesterolio kiekį [14] (pav.).
Kitame tyrime nustatyta, kad didesnė vitamino C koncentracija plazmoje susijusi su ženkliai mažesne rizika išsivystyti širdies nepakankamumui vyrams, anamnezėje tiek patyrusiems, tiek nepatyrusiems miokardo infarktą [15]. Ashor ir bendraautorių atliktoje metaanalizėje aptarta vitamino C koncentracijos plazmoje įtaka širdies išstūmio frakcijai. 44 klinikinių tyrimų duomenų analizė parodė,kad papildomas askorbo rūgšties vartojimas pagerina širdies išstūmio frakciją, ypač pacientams, sergantiems ateroskleroze, cukriniu diabetu, širdies nepakankamumu [16]. Šie duomenys ne tik įrodo ženklią oksidacinio streso įtaką širdies ir kraujagyslių ligų, įskaitant širdies nepakankamumą, vystymuisi, bet ir pabrėžia vitamino C papildų, kaip pirminės ir antrinės profilaktikos priemonių, reikšmę. Gudobelės, natūralios vaistažolės, fitoterapijoje vartojamos jau šimtmečius, siekiant palaikyti gerą kraujotaką, apsaugoti širdies raumenį, sergant širdies nepakankamumu, arterine hipertenzija, krūtinės angina, aritmijomis. Svarbiausi gudobelių komponentai sveikatos požiūriu yra flavonoidai (ypač oligomeriniai proantocianidinai), triterpeniniai saponinai bei visa eilė kardioaktyvių aminų. Be abejonės, patys svarbiausi yra flavonoidai. Panašu, kad flavonoidai turi sinerginį poveikį padidinti vitamino C aktyvumą bei padeda stabilizuoti kapiliarų sieneles. Gudobelės pasižymi plačiu poveikiu kraujotakos sistemai: per NO sintazės stimuliuojamą kraujagyslių atsipalaidavimą prisideda prie kraujospūdžio mažinimo, jos taip pat naudingos koreguojant mažo tankio cholesterolio ir trigliceridų kiekį kraujyje.
Atlikti tyrimai, analizės rodo, kad dalis tokio kardioprotekcinio gudobelių poveikio priklauso nuo antioksidantų aktyvumo, o konkrečiau – nuo laisvųjų radikalų neutralizavimo. Be to, gudobelės turi teigiamą inotropinį poveikį, lėtina širdies elektrinio impulso laidumą tarp prieširdžių ir skilvelių, didina vainikinių kraujagyslių perfuzijos laidumą. Taip pat buvo nustatyta, kad gudobelių ekstraktas prailgina širdies refrakterinį periodą ir blokuoja kalio kanalus repoliarizacijos metu, todėl gudobelės vertinamos ir dėl jų antiaritminio poveikio [17, 18]. Siekiant patikrinti teigiamą gudobelių poveikį kraujotakos sistemai, ypač pacientams, sergantiems širdies nepakankamumu, vertinta metaanalizė, į kurią buvo įtraukti 8 dvigubai aklų atsitiktinių imčių klinikiniai tyrimai su 632 dalyviais, sergančiais lėtiniuširdies nepakankamumu (I–III klase pagal NŠA). Pastebėta, kad širdies nepakankamumusergantys asmenys, vartoję gudobelių
preparatus, geriau toleravo fizinį krūvį, o didžiausias pakeliamas krūvis (vertinant klinikinius simptomus ir galimus EKG poslinkius) veloergometrinio tyrimo metu buvo ženkliai didesnis gudobelių preparatus vartojusiųjų grupėje, lyginant su placebu. Taip pat gudobelių pogrupyje pacientus mažiau vargino dusulys, nuovargis, lyginant su placebu [18]. Šie rezultatai rodo, kad, skiriant gudobelių preparatus greta lėtinio širdies nepakankamumo standartinio gydymo, galima pasiekti geresnių ligos gydymo rezultatų. Kofermentas Q10 – tai riebaluose tirpi į vitaminą panaši medžiaga, esanti visose mūsų organizmo ląstelėse. Kofermentas Q10 yra reikšmingas energijos išlaisvinimo reakcijų žmogaus organizme kofaktorius bei stiprus antioksidantas. Daugiausia jo aptinkama širdies raumenyje, o jo kiekis kliniškai reikšmingai koreliuoja su širdies nepakankamumo klase. Klinikiniais tyrimais nustatyta, kad pacientų, sergančių IV klasės pagal NŠA širdies nepakankamumu, endomiokardo bioptatuose rastas ženkliai mažesnis kofermento Q10 kiekis, palyginti su sergančiųjų I klasės pagal NŠA širdies nepakankamumu [19].Norint visais šiais svarbiais antioksidantais papildyti širdies nepakankamumu sergančiojo mitybą nebereikia skirti trijų skirtingų maisto papildų. Cardiopill yra maisto papildas, išsiskiriantis didele gudobelių vaisių sausojo ekstrakto, vitamino C ir kofermento Q10 koncentracija.
Apibendrinimas
Nepaisant smulkiai apibrėžtų širdies nepakankamumo gydymo rekomendacijų, augantis ligos atvejų skaičius motyvuoja ieškoti papildomų terapinio gydymo metodų. Širdies nepakankamumo pradžią sunku aptikti dėl nepastebimų ligos simptomų, todėl pasitaiko atvejų, kai pavėluojama nustatyti tikrąją diagnozę. Vis dėlto miokardo funkcijų sutrikimas (tiek sutrumpėjęs refrakterinis periodas, tiek pablogėjusi širdies raumens kontrakcija) pasireiškia daugeliu išeminės širdies ligos, arterinės hipertenzijos ir kitų lėtinių širdies ir kraujagyslių ligų atvejų. Širdies nepakankamumo patomechanizmų yra daug ir jie gali skirtis priklausomai nuo sukėlusios priežasties. Tinkamai parinktas tiek medikamentinis, tiek nemedikamentinis gydymas gali pristabdyti ligos progresavimą. Pastaruoju metu, nemažėjant ligos atvejų skaičiui, ieškant alternatyvių, papildomų gydymo metodų, daug dėmesio telkiama į oksidacinį stresą, laisvųjų deguonies radikalų ir antioksidantų pusiausvyrą. Ir vis dažniau gydymas papildomas ir natūraliais preparatais iš gamtos, kurie gerai toleruojami, o jų efektyvumas pagrįstas naujausiais tyrimais. Siekiant išvengti laisvųjų radikalų sukeliamo oksidacinio streso ir jo sąlygotų pažeidimų, naudinga papildyti organizmo antioksidantų kiekį. Daugiau jų reikia žmonėms, kurie dažnai veikiami streso, dirba kenksmingomis sąlygomis, gyvena užterštose vietovėse, serga širdies ir kraujagyslių ligomis, jau vartoja kitus preparatus širdies veiklai gerinti, tačiau vis vien nesijaučia gerai, trūksta energijos, priklausantiems širdies ir kraujagyslių ligų rizikos grupei ir pan. Todėl, negaunant pakankamai antioksidantų su maistu, mitybą būtina papildyti antioksidantų preparatais.
Gudobelių preparatai, papildomai skiriami šalia standartinio širdies nepakankamumo gydymo, padeda palaikyti širdies funkcijas. Kofermento Q10 vartojimas gali padėti sumažinti stacionarizuojamų pacientų skaičių dėl širdies nepakankamumo. Skiriant visų šių minėtų medžiagų – vitamino C, gudobelių preparatų, kofermento Q10 – nauda širdies funkcijoms pagrįsta moksliškai, remiantis su kiekvienu komponentu atskirai atliktų tyrimų rezultatais. Šių trijų antioksidantų derinys gali sukelti sinerginį poveikį ne tik mažinant oksidacinį stresą, bet ir daryti teigiamą įtaką, gyvenimo kokybei ir prognozei. Oksidacinis stresas ir širdies nepakankamumas – ydingas ratas. Cardiopill esančios medžiagos – galingas antioksidantų kompleksas, padedantis mažinti oksidacinio streso poveikį.
Parengė gyd. V. Kalinauskaitė-Žukauskė