Hepatinės encefalopatijos gydymo ir korekcijos naujovės
Įvadas
Hepatinė encefalopatija (HE) – neuropsichiatrinis sindromas, išsivystantis dėl ūminės ar lėtinės kepenų ligos ar portosisteminių nusrūvių susiformavimo. Klinikiniai HE simptomai varijuoja nuo nesunkių psichinės būklės sutrikimų iki komos. HE išsivystymui ir progresavimui įtakos daro daugelis veiksnių: oksidacinis stresas, neurotransmiterių koncentracijos organizme pokyčiai, sutrikęs smegenų metabolizmas.
Tradiciškai HE yra klasifikuojama į minimalią hepatinę encefalopatiją (MHE) ir I–IV stadijos HE. MHE nustatoma pacientams, kuriems nėra kognityvinių funkcijų pažeidimo ar jis yra švelnus, nustatomas tik atlikus specialius testus. I stadijos HE apima subtilius elgesio sutrikimus, tokius kaip dėmesio koncentracijos stoka, nuotaikų kaita, miego sutrikimai. Tokius sutrikimus sunku ar net neįmanoma nustatyti rutininiais tyrimais, todėl MHE ir I stadijos HE naujausiose klasifikacijose vadinamos slaptąja HE (1). Slaptoji HE nustatoma 40– 84 proc. pacientų, sergančių kepenų ciroze, ir yra susijusi su prastesne gyvenimo kokybe, sutrikusiu gebėjimu vairuoti, dirbti ir su sumažėjusiu bendru išgyvenamumu. Iki šiol nėra pateikta aiškių ir oficialių rekomendacijų, kaip tiksliai gydyti ir koreguoti slaptąją HE (2). Tuo tarpu ryškiai klinikinei HE (II–IV stadijos) gydyti dažnai reikalinga hospitalizacija ar net intensyvi terapija, kurios metu gali būti taikomi įvairūs gydymo metodai ar jų deriniai.
Per daugelį metų samprata apie HE reikšmę ir prognostinę vertę, HE gydymą keitėsi ne kartą. Daugeliu HE gydymo metodų siekiama sumažinti amoniako kaupimąsi organizme ir sisteminio bei vietinio uždegimo intensyvumą. Šiuo metu HE korekcijai plačiausiai naudojami laktuliozė ir rifaksiminas, tačiau, mokslui sparčiai žengiant į priekį, beveik kasmet pasiūloma naujų preparatų ir metodų HE gydyti. Šiame straipsnyje apžvelgsime populiariausius ir naujausius HE gydymo aspektus.
Neabsorbuojami disacharidai
Neabsorbuojami disacharidai, tokie kaip laktuliozė ir laktitolis, laisvina vidurius, mažina žarnyno pH, o didindami išmatų tūrį, greitindami išmatų slinkimą žarnynu, skatina azotinių junginių pasišalinimą iš organizmo. Laktuliozė yra dažniausiai HE gydyti skiriamas medikamentas. Dhiman ir jo kolegų tyrime nustatyta, kad teigiamas efektas stebėtas 64 proc. slaptąja HE sirgusių ir laktulioze gydytų pacientų (3). Laktuliozė taip pat gali būti efektyviai skiriama tiek pirminei, tiek antrinei HE prevencijai. Dažniausiai skiriama dozė – po 15–45 ml laktuliozės kelis kartus per dieną. Laktuliozė gali būti skiriama tiek ambulatoriškai gydomiems pacientams, tiek Intensyviosios terapijos skyriuose gydant hepatinę komą. Galimi nepageidaujami reiškiniai yra viduriavimas, pilvo skausmas, meteorizmas. Perdozavus šio medikamento, gali išsivystyti elektrolitų disbalansas ar dehidratacija.
Uždegimo gydymas ir antibiotikai
Uždegimo, kaip svarbaus veiksnio, provokuojančio HE išsivystymą, gydymas yra svarbi HE korekcijos dalis. Uždegimo gydymas gali sumažinti amonio koncentraciją kraujyje, sumažinti uždegiminius procesus smegenyse, žarnyno mikrobiotos pakitimus, imuninės sistemos disfunkciją (1 pav.) (4, 5).
Bene didžiausią įtaką gydant HE padarė Jungtinių Amerikos Valstijų maisto ir vaistų administracijos (angl. American Food and Drug Association) 2010 metais patvirtintas rifaksimino skyrimas. Šio medikamento skyrimas gydant HE patvirtintas paskelbus tyrimo, kuriuo nustatyta, kad tarp asmenų, gydytų rifaksiminu po 550 mg 2 k./d., HE pasireiškimo dažnis buvo 22,1 proc., palyginti su 45,9 proc. placebo grupės tiriamųjų, duomenis (4, 5). Taip pat nustatyta, kad rifaksimino ir laktuliozės skyrimas kartu net perpus sumažina HE išsivystymo riziką pacientams, kuriems bent kartą stebėtas ryškios klinikinės HE epizodas. Žinoma, monoterapija rifaksiminu yra efektyvi ir HE profilaktikai (6). Žarnyne minimaliai rezorbuojamas rifaksiminas beveik nesukelia nepageidaujamų reiškinių ir yra gerai toleruojamas.
L-ornitinas ir L-aspartatas
Kadangi L-ornitinas ir L-aspartatas (LOLA) yra karbamido ciklo substratai, tokių preparatų vartojimas gali sumažinti amoniako kiekį kraujyje, padidinti karbamido gamybą. LOLA aktyvina glutamino gamybą, nes skatina glutamino sintetazę griaučių raumenyse ir hepatocituose. Nors amoniako kiekį kraujyje šie preparatai mažina net esant terminalinėms kepenų ligos stadijoms, preparatų efektyvumas yra laikinas. Nepaisant to, kai kuriuose tyrimuose pastebėta, kad net praėjus 6 mėnesiams po vaisto vartojimo, pacientams, vartojusiems LOLA, rečiau pasireiškė ryškios klinikinės HE epizodai (2). LOLA yra gerai toleruojami ir buvo veiksmingesni nei placebas. LOLA preparatų negalima skirti asmenims, kuriems yra išsivystęs sunkus inkstų funkcijos nepakankamumas.
Žarnyno mikrofloros moduliacija: probiotikai ir žarnyno mikrofloros transplantacija
Pacientams, kurie serga progresuojančia kepenų ciroze, dažnai pasireiškia žarnyno disbakteriozė su plonųjų žarnų bakterijų dauginimusi ir bakterijų bei jų produktų translokacija per žarnyno epitelį. Toks reiškinys pats savaime sukelia sisteminį uždegimą ir endotoksemiją, kuri daro neigiamą įtaką imuninei sistemai ir provokuoja HE išsivystymą.
Probiotikais siekiama pakeisti ureazę, išskiriančią žarnyno mikroflorą, ureazės neišskiriančia flora. Atlikus metaanalizę, nustatyta, kad probiotikų vartojimas pagerino kognityvines funkcijas, sumažino elgesio sutrikimų dažnį esant minimaliai HE, sumažino ryškios klinikinės HE išsivystymo dažnį ir buvo gerai toleruojamas. Šiame tyrime buvo tiriamos įvairios bakterijų padermės ir jų šaltiniai: VSL#3, specialios paskirties probiotikų jogurtai, Bifidobacterium longum. Nustatyta, kad VSL#3 probiotikų vartojimas buvo toks pat efektyvus kaip ir laktuliozės skyrimas antrinei HE profilaktikai (7). Šiuo metu taip pat tiriama, kaip fekalinės mikrobiotos transplantacija geba keisti sergančiųjų kepenų ligomis žarnyno mikroflorą ir sumažinti HE išsivystymo ir / ar progresavimo riziką.
Mityba ir šakotųjų grandžių aminorūgštys
Prasta mityba ir sarkopenija gali būti susijusi su sumažėjusiu amonio metabolizmu raumenyse ir gali pabloginti HE išeitis. Raumeninės masės atkūrimas, esant HE, gali pagerinti amoniako metabolizmą organizme. Rekomenduojama per parą suvartoti 1,2– 1,5 g/kg baltymų, geriausia – augalinės kilmės, per parą suvartoti bent 35–40 kcal/kg (2). Valgyti rekomenduojama dažnai ir mažomis porcijomis. Kadangi HE išsivystymą ir progresavimą gali provokuoti padidėjęs aromatinių ir šakotųjų aminorūgščių santykis, papildomas šakotųjų grandžių aminorūgščių (BCAA) vartojimas gali papildyti sergančiųjų mitybą ir HE gydymo planą.
Nauji preparatai ir HE gydymo metodai
L-ornitino fenilacetatas (LOF) mažina amonio koncentraciją kraujyje, normalizuodamas žarnų glutaminazės aktyvumą ir didindamas glutaminsintetazės aktyvumą periferiniuose organuose, labiausiai – griaučių raumenyse ir hepatocituose. Glutaminas konjuguojamas su fenilacetatu, o toks produktas negali būti metabolizuojamas glutaminazės, todėl yra pašalinamas su šlapimu. LOF preparatus saugu skirti asmenims, sergantiems dekompensuota kepenų ciroze (4). Gaila, tačiau LOF preparatai Lietuvoje kol kas nėra registruoti. Glicerolio fenilbutiratas (GFB) veikia sukurdamas alternatyvų amoniako pašalinimo iš organizmo kelią. GFB yra įtrauktas į retųjų vaistų sąrašą.
Pacientai, kuriems dažnai pasireiškia ryški klinikinė HE arba ji yra lėtinė ir atspari skiriamam gydymui, turėtų būti tiriami dėl spontaninių portosisteminių nuosrūvių susidarymo. Portosisteminių nuosrūvių embolizacija, balioninė retrogradinė transveninė obliteracija, gali būti vienas metodų mažinant HE progresavimo riziką. Tačiau tokia procedūra nėra efektyvi esant pažengusiai kepenų cirozei ir gali pabloginti portinę hipertenziją bei jos išeitis (2).
Apibendrinimas
Pasaulyje nuolat daugėjant lėtinėmis kepenų ligomis sergančių asmenų, didėja ir sergamumas HE – sunkia kepenų funkcijos nepakankamumo komplikacijos forma, kuri turi didelę įtaką sergančiojo ir jo artimųjų gyvenimo kokybei bei darbingumui. Dėl šios priežasties itin svarbu sergančiojo vartojimui pritaikyti tinkamiausią preparatą ar metodą, siekiant maksimaliai saugiai ir efektyviai koreguoti, gydyti HE, stabdyti šios ligos progresavimą ar išsivystymo riziką. Šiuo metu saugiai HE gali būti skiriami laktuliozė, rifaksiminas, LOLA preparatai ir įvairūs probiotikai. Artimiausiu metu tikimasi naujų preparatų ar gydymo metodų, suteiksiančių daugiau galimybių gydyti HE, pristatymo rinkai ir pritaikymo klinikinėje praktikoje.
Gyd. Urtė Sakalytė
Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos