INOVATYVI LATENTINĖS TUBERKULIOZĖS DIAGNOSTIKA – KELIAS Į TUBERKULIOZĖS SUVALDYMĄ PASAULYJE
Šiemet birželio 26–liepos 1 dienomis vyko tarptautinė Vilniaus užkrečiamųjų ligų savaitė Vilnius Summit, kurioje dalyvavo daugiau nei 300 medikų ir mokslininkų iš 23 pasaulio šalių. Renginyje buvo pristatyti pranešimai apie užkrečiamųjų ligų plitimą mažinančius veiksnius ir priemones, dalytasi naujausiomis mokslo žiniomis, patirtimi.
Viename plenarinių debatų apie tuberkuliozės (TB) valdymo iššūkius ir galimybes buvo aptarinėjama inovatyvi latentinės TB diagnostika. Siekdami atkreipti dėmesį į TB keliamą problematiką ir išsiaiškinti jos suvaldymo, diagnostikos būdus, kalbiname vyresnįjį med. m. dr. Davideʼą Manissero (Linkfieldas, Jungtinė Karalystė).
Pirmiausia supažindinkime skaitytojus su TB. Sakykite, kokia tai liga?
Tuberkuliozė – tai lėtinė, infekcinė, granulominė liga, kurią sukelia TB mikobakterijos. Sergamumas plaučių TB yra labai didelis. Manoma, kad TB mikobakterijomis yra užsikrėtę daugiau kaip trečdalis pasaulio gyventojų, iš jų net 8–10 mln. serga aktyvia TB. Kiek yra asmenų, sergančių latentine TB infekcija (LTBI), galima tik spėlioti. Neabejoju, kad skaičiai yra labai dideli.
Kuo skiriasi LTBI nuo aktyvios TB?
LTBI nustatoma tuomet, kai asmuo yra užsikrėtęs TB mikobakterijomis, tačiau bakterijos nėra aktyvios ir nesukelia jokių ligos simptomų: plaučių rentgenograma būna normali, mikroskopu bakterijų neaptinkama. Asmuo, sergantis LTBI, neužkrečia kitų žmonių. Tokiu atveju mikobakterijų organizme nesidaugina, todėl jų aptikimas mikrobiologiniais tyrimais yra neefektyvus1.
Tikimybė, kad LTBI gali virsti aktyvia TB, yra apie 10 proc. Tai priklauso nuo asmens imuninės sistemos, amžiaus, įkvėpto bakterijų kiekio (ekspozicijos laikas), patogeniškumo. LTBI fazė gali tęstis nuo keleto savaičių iki kelerių metų.
Tuo tarpu aktyvia TB sergantys asmenys yra užkrato platintojai, jų simptomai labai išreikšti – kosulys, užsitęsęs 2 ir daugiau savaičių, dusulys, karščiavimas, naktinis prakaitavimas, nuolatinis skrepliavimas, apetito stoka, svorio netekimas, skausmas krūtinėje, atsikosėjimas krauju, bakteriologiniais, mikroskopiniais tyrimais aptinkamos mikobakterijos, pakitusi plaučių rentgenograma. Asmuo, sergantis aktyvia TB forma, užkrečia kitus žmones.
Kodėl, jūsų manymu, svarbu stebėti LTBI atvejus?
Visiems žinoma, kad mirštama nuo aktyvios TB formos, kuri išsivysto sveikame organizme arba gali išsivystyti iš LTBI. Pastarasis būdas yra daug dažnesnis, nei manoma. Tad stebėti ir laiku diagnozuoti LTBI atvejus yra būtina, siekiant sumažinti tokių galimų užkrato židinių skaičių ir užkirsti kelią aktyviai TB išsivystyti ir plisti.
Delsti diagnozuoti ir gydyti LTBI gali būti labai rizikinga. Statistika rodo, kad beveik 5–15 proc. visų užsikrėtusiųjų LTBI anksčiau ar vėliau suserga aktyvia TB forma, o net 50 proc. žmonių, sergančių aktyviąja TB forma, miršta ir gali užkrėsti iki 10–20 žmonių per metus.
Esate minėjęs, kad trečdalis pasaulio gyventojų yra užsikrėtę TB, kuri kelia grėsmę visuomenės sveikatai. Kokias siūlytumėte strategijas TB plitimui suvaldyti?
Pirma, reikėtų išskirti 3 TB sergančios visuomenės dalis:
● TB nešiotojai, t. y. asmenys, sergantys LTBI;
● asmenys, kuriems atsinaujino / suaktyvėjo TB;
● nauji TB atvejai iš sveikosios visuomenės dalies (1 pav.).
Iš esmės priemonės TB suvaldyti turėtų būti taikomos kiekvienai šios visuomenės daliai. Reikėtų stebėti LTBI sergančius asmenis ir nustatyti, kuriems jų yra suaktyvėjusi TB. Vėliau nustatyti naujus ir visiems jiems skirti gydymą. Turi būti intervencinių priemonių sinergija. Tai leis pasiekti maksimaliai didžiausią TB prevencijos rezultatą. Nuo 2015 metų pradėjus taikyti tokią strategiją, tikimasi, kad 2050 metais LTBI ir aktyvios TB atvejų sumažės beveik iki nulio ( 2 pav.).
Pažymėtina, kad Jungtinių Amerikos Valstijų ligų kontrolės ir prevencijos centras rekomenduoja tirti asmenis, priklausančius padidėjusios rizikos susirgti TB grupei, t. y.:
● asmenis, kurie įtariami sergantys aktyvia TB;
● atvykėlius iš teritorijų, kuriose yra didelis sergamumas TB;
● asmenis, besilankančius srityse, kuriose nustatytas didelis TB paplitimas;
● gyventojus ir darbuotojus, kurie dirba padidintos rizikos vietose (pvz., pataisos įstaigos, ilgalaikės priežiūros paslaugas teikiančios įstaigos ir benamių prieglaudos);
● sveikatos priežiūros darbuotojus, kurie dirba su pacientais, priklausančiais padidėjusios rizikos grupei;
● padidėjusios rizikos naujagimius, vaikus, paauglius;
● asmenis, užsikrėtusius ŽIV infekcija;
● asmenis, kuriems TB buvo neišgydyta arba gydyta netinkamai;
● asmenis, gaunančius imunitetą slopinantį gydymą arba po organų persodinimo;
● asmenis, sergančius silikoze, cukriniu diabetu, lėtiniu inkstų nepakankamumu, leukemija, limfoma arba galvos, kaklo ar plaučių vėžiu;
● ypatingas pacientų grupes, kurioms yra didesnė rizika susirgti TB (mažas pajamas gaunančius, asocialius asmenis, rūkalius, narkomanus, alkoholikus, kt.)2.
Nuo ko reikėtų pradėti TB kontrolės strategijų įgyvendinimą?
Pradėti reikėtų nuo TB, jos formų aptikimo ir diagnostikos. Mikobakterijų mikrobiologiniais tyrimais galima aptikti tik tuomet, kai jos aktyviai dauginasi, t. y. galima būtų aptikti tik aktyvią TB. Tačiau LTBI atveju mikrobiologinis tyrimas būtų bevertis, nes nėra aktyviai besidauginančių bakterijų, kurios galėtų tapti užkratu.
Nepaisant minimo diagnostinio metodo, galimi ir kiti. Jie leidžia nustatyti kitą rodiklį, kuris tampa matomas užsikrėtus bet kurios formos TB – tai gama interferonas (IFN-γ). Šią molekulę išskiria T limfocitai, kurie toliau skirstomi į tam tikras grupes pagal jų paviršiaus baltymus: CD3, CD4, CD8 ir kt. Pagrindinės T limfocitų grupės, dalyvaujančios TB, yra CD8+ ir CD4+. CD4+ T limfocitų svarba TB eigoje yra žinoma jau anksčiau. CD8+ T limfocitų svarba TB nustatyta neseniai. Šių limfocitų aktyvumas pastebėtas sergantiesiems aktyvia TB forma ir tam tikroms žmonių grupėms, kurių organizme CD4+ T limfocitų kiekis yra mažas. Šių TB specifinių CD8+ ir CD4+ T limfocitų išskiriamo IFN-γ aptikimas lemia specifinę ir ankstyvą TB diagnostiką, leidžia diferencijuoti, nuspėti ligos eigą atsižvelgiant į tam tikros grupės limfocitų (CD8+ ar CD4+) išskirto IFN-γ kiekį.
Kokiais metodais galima diagnozuoti LTBI atvejus?
LTBI diagnozuoti gali pasitarnauti tuberkulino mėginys po oda (angl. Purified-protein-derivative tuberculin), dar vadinamas Mantu testu (MT), ir IFN-γ kraujo tyrimai (angl. Tuberculosis interferon-gamma release assays – IGRA). Nepaisant pasirenkamų diagnostikos metodų, svarbu atlikti TB stebėsenos algoritmą, pavaizduotą 3 pav.
Kokie minėtų diagnostinių metodų veikimo principai?
MT – visiems seniai žinomas ir dažniausiai taikomas diagnostinis TB metodas, kai po oda suleidžiama tuberkulino ir stebima organizmo reakcija odoje, t. y. sukietėjimas, eritema.
Šiam testui trūksta specifiškumo, nes suleidžiamas mikobakterijų antigenų mišinys yra būdingas daugumai mikobakterijų – patogeniškų ir tų, kurių gausu aplinkoje, bet nepatogeniškų. Rezultatams įvertinti naudojamos ne itin tiksliai apibrėžtos ribos, rezultatai nėra objektyvūs, nes susidaręs natūralus odos paraudimas aplink papulę gali sukelti klaidingą nuomonę apie pozityvų atsakymą. Kita problema – klaidingai teigiama reakcija asmenims, vakcinuotiems BCG (Bacillus Calmette Guerin) vakcina. Mano žiniomis, Lietuvoje privaloma vakcinacija šia vakcina pagal patvirtintą skiepų kalendorių, todėl, diagnozuojant TB, MT taikymas Lietuvoje nėra pakankamai specifiškas ir jautrus. Gavus klaidingai teigiamus rezultatus, gali būti skiriami pertekliniai diagnostiniai radiologiniai tyrimai ar net nebūtinas gydymas, siekiant apsisaugoti nuo galimos TB. MT taip pat gali sukelti klaidingai neigiamus rezultatus, kai žmogaus imunitetas yra nusilpęs (pvz., sergantieji ŽIV) arba dėl kitų neaiškių aplinkybių nevyksta reakcijos į tuberkuliną4.
Neseniai sukurtas IGRA turi pranašumą dėl didesnio specifiškumo BCG vakcinuotų gyventojų gretose. IGRA yra kraujo tyrimas in vitro, kurio metu galimi 2 IFN-γ skaičiavimo būdai:
● QuantiFERON-TB (QFT) tyrimas, kurio metu matuojamas IFN-γ kiekis;
● T SPOT-TB tyrimas, kurio metu matuojamas atminties T ląstelių, gaminančių interferoną, kiekis (4 pav.).
Iš esmės IGRA paremti tyrimo metodai yra kur kas specifiškesni ir jautresni nei MT, todėl ir tinkamesni LTBI diagnostikai. Tai patvirtina ne vienas mokslinis tyrimas (1 lentelė).
Pažymėtina, kad yra keli QFT tyrimo būdai. Vienas jų – QFT Gold testas, kurį 2001 metais patvirtino Jungtinių Amerikos Valstijų maisto ir vaistų administracija (angl. Food and Drug Administration), plačiai naudojamas visame pasaulyje. Šį testą pripažino ne tik Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), bet ir rekomendavo CDC, jis įtrauktas į Lietuvos TB diagnostikos schemas.
QFT Gold ir QFT Gold Plus testai yra in vitro diagnostiniai testai, kuriuos sudaro peptidų mišiniai, imituojantys ESAT-6, CFP-10 ir TB7.7(p4) proteinus QFT Gold teste ir ESAT-6 ir CFP-10 proteinus QFT Gold Plus teste, kad būtų stimuliuojamos ląstelės gryname heparinizuotame kraujyje. IFN-γ nustatymas imunofermentinės analizės (angl. Enzyme-Linked Immunosorbent Assay – ELISA) metodu naudojamas nustatant kiekį in vitro reakcijų į šiuos peptidų antigenus, kurie siejami su Mycobacterium tuberculosis infekcija4.
QFT Gold ir QFT Gold Plus testai skiriasi diagnostiniu jautrumu ir specifiškumu.
Noriu atkreipti dėmesį, kad viena LTBI diagnostikos inovacijų yra QFT Gold Plus testas. Testas remiasi limfocitų išskirto IFN-γ kokybiniu ir kiekybiniu nustatymu. Nustatoma latentinė ir aktyvi TB. Naudojami 4 specialūs kraujo surinkimo mėgintuvėliai, kurių sienelės padengtos tik TB mikobakterijoms specifiniais antigenais (ESAT-6 ir CFP-10). IFN-γ matuojamas iš 2 tipų limfocitų grupių: CD4+ ir CD8+. CD4+ siejama su įsisenėjusia TB, CD8+ – su aktyvia TB.
Kuo pasireiškia QFT Gold Plus tyrimo inovatyvumas?
Šiuo metodu greičiau nustatoma TB. Rezultatai gaunami per 24 val., be to, metodas padeda diferencijuoti TB į aktyviąją ir tikslumas (97,6 proc.) yra dideli. Testas nedaro įtakos BCG vakcinai, galimi asmens imuninės sistemos sutrikimai, nešališkas rezultatų vertinimas, kaip būna MT atveju. Nesukelia nepageidaujamo poveikio reiškinių ar diskomforto, pacientui nereikia apsilankyti antrą kartą. Dar efektyvesniam diagnozavimui ir laboratorijos darbui šis testas gali būti automatizuotas.
Paciento kraujo plazma gali būti šaldomas, todėl, esant poreikiui, tyrimą galima pakartoti. Dėl matuojamo IFN-γ iš 2 tipų T limfocitų TB lengviau diagnozuojama tiems asmenims, kurių kraujyje yra mažas CD4+ limfocitų kiekis (dėl vartojamų imunosupresantų ar kitų vaistų, sergant ŽIV, vaikams ir kitoms asmenų grupėms). Informacija, gauta iš abiejų tipo limfocitų, leidžia nuspėti galimą ligos eigą, užsikrėtimo laiką ir lengviau identifikuoti užsikrėtusius asmenis TB protrūkių atveju. Visi šie QFT Gold Plus testo privalumai leidžia greičiau ir efektyviau apsisaugoti nuo pavojingos ligos – TB.
Šiais metais paskelbtas pirmasis QFT Gold Plus, kurį sudaro papildomas kraujo surinkimo mėgintuvėlis (TB2), skatinantis CD4 + ir CD8 + T ląstelių IFN-γ išskyrimą TB sergančiųjų asmenų kraujyje, testo vertinimas. Jame gauti rezultatai palyginti su MT ir QFT Gold testų rezultatais. Remiantis gautais duomenimis, tiriant suaugusiuosius dėl LTBI infekcijos, QFT Gold Plus turėjo stipresnį asociacijos ryšį su TB paveiktais asmenimis nei QFT Gold. IFN-γ atsakas į naują antigeną mėgintuvėlyje, t. y. suintensyvėjusi jo gamyba, naudojamas kaip netiesioginis indikatorius įvertinti konkretų / specifinį CD8+ atsaką, kuris koreliuoja su padidėjusiu TB mikobakterijų poveikiu, o tai galima panaudoti nustatant asmenis, kuriems neseniai išsivystė infekcija5.
PSO yra išleidusi rekomendacijas su gairėmis, kaip derėtų suvaldyti TB mastą pasaulyje. PSO, prieš nustatant LTBI, rekomenduoja apklausti tuos asmenis, kuriems pasireiškė TB simptomai. Asmenys, turintys TB simptomų ar bet kokių radiologiniu tyrimu nustatytų anomalijų, turėtų būti toliau tiriami aktyvos TB ir kitų ligų diagnozavimui. PSO diagnostikai rekomenduoja naudoti IGRA ir MT metodus, tačiau perspėja, kad IGRA metodas neturėtų pakeisti MT mažas ir vidutines pajamas gaunančiose šalyse.
PSO pažymėjo, kad siekiant įgyvendinti LTBI tyrimus ir gydymą, reikia atsižvelgti į keletą veiksnių: sveikatos sistemos struktūrą, infrastruktūros reikalavimus ir BCG vakcinaciją. Pažymėtina, kad IGRA metodo padidėjusias išlaidas ir efektyvumą, palyginti su MT metodu, lėmė šio metodo tikslumas.
Atsižvelgiant į tai, kad BCG vakcinuotoje visuomenėje MT metodas tampa mažiau specifiškas, pirmo pasirinkimo metodu tampa IGRA. Be to, svarbu paminėti, kad kovai su TB pasitelkiami ne vien tik inovatyvūs diagnostiniai metodai, bet ir naujos strategijos, kuriomis norima pasiekti nulinį TB atvejų skaičių. 2016 metais liepos 25 dieną Jungtiniuose Arabų Emyratuose buvo priimta TB pabaigos strategija, pasaulinis TB pabaigos planas 2016–2020 metais ir Nulinės TB iniciatyva, kuri yra unikali dėl 3 aspektų:
● palaiko savivaldybių, įmonių ir pilietinės visuomenės koalicijas;
● naudoja detalų paieška–gydymas–prevencija požiūrį;
● jos pagrindinis dėmesys į TB prevenciją ir priežiūrą buityje, vietose, kur žmonės kreipiasi į medikus ir kur jie dirba7.
Atsižvelgiant į PSO ir CDC rekomendacijas, kokį metodą taikyti atsižvelgiant į jo efektyvumą ir taikymo išlaidas, į įvairių šalių patirtį, mokslines rekomendacijas, kiekviena šalis turi teisę apsispręsti pati ir pasirinkti jiems priimtiniausią. Mano nuomone, Lietuvai netinka MT dėl vakcinacijos BCG vakcina, nes praktiškai visa populiacija nuo gimimo yra paskiepyta BCG skiepu. Tad norint maksimaliai sumažinti TB atvejų, kaip pirmo pasirinkimo priemonę LTBI diagnozuoti rekomenduoju rinktis IGRA QFT Gold Plus inovatyvųjį metodą.
Šaltinis: Nr. 1 (10), INFEKCINĖS LIGOS ŽURNALO „INTERNISTAS“ PRIEDAS