Ką reikėtų žinoti tiriant ir gydant nutukusius pacientus?
Gyd. Milda Girdžiūtė
Įvadas
Nutukimas – tai metabolizmo liga (pagal TLK-10-AM koduojama E66), kuri jau pasiekė epidemijos lygmenį. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) nutukimą traktuoja kaip lėtinę sveikatos problemą, kuri tampa daug svarbesnė nei mitybos nepakankamumas. Nutukimas didina ligotumą ir tampa viena pagrindinių negalią ir mirštamumą sukeliančių priežasčių ne tik suaugusiesiems, bet ir vaikams ar paaugliams. Prognozuojama, kad 2030 metais 60 proc. populiacijos bus nutukę ar turės antsvorio. Šiame straipsnyje apžvelgsime naujausias Europos nutukimo studijos asociacijos gaires, skirtas suaugusiųjų nutukimui gydyti (1)
Kas yra nutukimas? Diagnostikos kriterijai, paciento tyrimo metodai
Nutukimas tai lėtinė liga, kuriai būdingos padidėjusios riebalinio audinio atsargos organizme. Klinikinėje praktikoje tam apibrėžti naudojamas kūno masės indeksas (KMI). KMI apskaičiuojamas kūno masę (kg) padalijus iš ūgio (m), pakelto kvadratu. Suaugusiesiems nutukimas diagnozuojamas, kai KMI yra 30 kg/m2 ir didesnis, o KMI 25– 29,9 kg/m2 jau laikomas antsvoriu. Kūno masės kategorijos pagal KMI pateikiamos 1 lentelėje. Intraabdominalinių riebalų susikaupimas yra susijęs su didesne metabolinių ir kardiovaskulinių ligų rizika. Pilvo riebalų kiekis nustatomas pamatavus liemens apimtį (LA), kuri gerai koreliuoja su intraabdominalinių riebalų kiekiu. LA matuojama horizontalioje plokštumoje, išvedus vidurinį tašką tarp klubakaulio skiauterės ir apatinio šonkaulio. Europiečiams vyrams LA neturėtų viršyti 94 cm, moterims 80 cm. Esant nutukimui, reikia surinkti paciento anamnezę, atlikti fizinį ir laboratorinį ištyrimą. Renkant anamnezę, reikia atkreipti dėmesį į:
● tautybę;
● šeimos anamnezę;
● mitybos įpročius;
● fizinį aktyvumą;
● galimus valgymo sutrikimus (persivalgymą, naktinį valgymą, bulimiją);
● depresijos ar nuotaikos sutrikimų buvimą;
● kitus veiksnius (genetinės ligos, vartojami vaistai, endokrininės ligos, psichosocialiniai veiksniai, lėtinis stresas, metimas rūkyti ir kt.);
● paciento motyvaciją keistis;
● ankstesnį nutukimo gydymą.
Fizinis ištyrimas:
● ūgio ir svorio matavimas, KMI apskaičiavimas, LA, kraujospūdžio matavimas;
● įvertinti kitų su nutukimu susijusių būklių tikimybę: cukrinio diabeto, arterinės hipertenzijos, dislipidemijos, širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų ir sąnarių ligų, nealkoholinio kepenų suriebėjimo, miego sutrikimų ir kt.;
● acantosis nigricans buvimas rodo atsparumą insulinui.
Laboratorinis ištyrimas:
● gliukozės koncentracija kraujyje nevalgius;
● lipidograma;
● šlapimo rūgštis;
● skydliaukės funkcija (TTH);
● kepenų fermentai;
● širdies ir kraujagyslių sistemos įvertinimas, jei yra indikacijų;
● endokrinologo konsultacija, jei įtariamas Cushingo sindromas ar pagumburio patologija;
● tolesnis ištyrimas dėl kepenų patologijos, jei fermentai neatitinka normos ir įtariamas nealkoholinis kepenų suriebėjimas ar kita patologija;
● miego tyrimai įtariant miego apnėją. Jei yra galimybė, rekomenduojama atlikti kūno sudėties tyrimą, kuris padeda įvertinti, kiek tiksliai riebalų yra susikaupę organizme.
Nutukimo gydymas yra sudėtinis. Jo tikslas – realiai sumažinti svorį, kad sumažėtų su juo susijusių sveikatos būklių rizika, jį palaikyti ir išvengti pakartotinio svorio priaugimo. Pacientas turi suprasti, kad svoris kontroliuojamas visą gyvenimą.
Gydymo tikslai
Gydant nutukimą, tikslai neturėtų apsiriboti tik svorio ir kai kurių ligų rizikos sumažinimu. Didesnės naudos pasiekiama net ir vidutiniškai sumažinus svorį (pvz., 5–10 proc.) bei pakeitus gyvenimo būdą (koregavus mitybą, padidinus fizinį aktyvumą). Nereikėtų koncentruotis vien tik ties svoriu ir KMI. Daugiau dėmesio reikėtų kreipti į LA ir kūno sudėties pokyčius, siekiant sumažinti kūno riebalų kiekį. Taip pat svarbu gretutinių ligų gydymas, gyvenimo kokybės gerinimas. Būtina gydyti nutukimo komplikacijas: dislipidemiją, 2 tipo cukrinį diabetą, arterinę hipertenziją, miego apnėją, psichosocialinius sutrikimus (afektinius, valgymo sutrikimus, žemą pasitikėjimą savimi, kūno suvokimo sutrikimus), esant sąnarių skausmams dėl artrozių, vartoti vaistus nuo skausmo. Svorio sumažinimas gali koreguoti kitų ligų gydymą ir mažinti vaistų poreikį.
Vengti priaugti svorio
Turint antsvorio, kol dar nėra gretutinių ligų, reikėtų siekti ne tik numesti svorio, bet ir vengti jo priaugti. Rekomenduojama dieta, fizinis aktyvumas. Svorio mažinimas turėtų būti individualizuotas, realistiškas, ilgalaikis tikslas.
Praktiniai aspektai
Įrodyta, kad sveikatai naudingas kūno masės sumažinimas yra 5–15 proc. per 6 mėnesius. Didesnis tikslas (20 proc. ir daugiau) gali būti pasirinktas esant didesnio laipsnio nutukimui, kai KMI yra daugiau nei 35 kg/m2.
Gydymo komponentai
● Dieta. Mitybą padeda įvertinti mitybos dienoraščio vedimas. Jis taip pat naudingas valgymo dažniui (valgymui naktimis, užkandžiavimui, valgių praleidimui), emociniam valgymui, mitybos įpročiams įvertinti. Prieš keičiant mitybą, svarbu įvertinti motyvaciją – kaip svarbu pacientui numesti svorio ir kiek jis tam yra pasiryžęs? Dieta turi būti subalansuota, rekomenduojama valgyti daugiau daržovių, ankštinių, lęšių, grūdinių, skaidulų, neriebios mėsos ir lieso pieno produktų. Rekomenduojama valgyti daugiau jūros gėrybių, vengti pridėtinio cukraus, sočiųjų riebalų, saldžių gėrimų, alkoholio.
Tinkamai maitintis galima:
● sumažinus maisto ir gėrimų kaloringumą;
● sumažinus porcijų dydį;
● vengiant užkandžiauti;
● nepraleidžiant pusryčių ir neužkandžiaujant naktį;
● vengiant persivalgyti.
Suvartojamų kalorijų sumažinimas turėtų būti individualizuotas ir sudaromas atsižvelgiant į mitybos įpročius, fizinį aktyvumą, gretutines ligas ir ankstesnes dietas. Kartais sudarant mitybos planą tikslinga pasikonsultuoti su dietologu. Subalansuota hipokalorinė dieta leidžia numesti svorio, nesvarbu, kurių maisto medžiagų kiekis sumažinamas. Neįrodyta, kad mažai riebalų, mažai angliavandenių, daug baltymų ar kitos dietos būtų naudingesnės, išskyrus rekomendacijas vartoti mažo glikeminio indekso produktus. Pakanka sumažinti suvartojamų kalorijų kiekį 15–30 proc. nuo reikalingo stabiliam svoriui palaikyti.
● Fizinis aktyvumas. Rekomenduojama bent 150 min./sav. aerobinio fizinio aktyvumo (pvz., greito ėjimo), derinant jį su 3 k./sav. atliekamais ištvermės pratimais raumenims sustiprinti. Padidėjęs fizinis aktyvumas mažina intraabdominalinių riebalų kiekį ir didina lieknąją masę, mažina arterinį kraujo spaudimą, gerina gliukozės toleranciją, jautrumą insulinui, lipidų profilį ir gerina fizinę būklę, kartu su skirta dieta padeda ilgam atsikratyti svorio, pagerina savijautą ir didina pasitikėjimą savimi, mažina nerimą ir depresiją.
Kiti tikslai mažiau sėdėti (pvz., televizoriaus žiūrėjimas, naudojimasis kompiuteriu) ir daugiau judėti (pvz., važiavimą automobiliu keisti važiavimu dviračiu ar ėjimu, vietoj lifto naudotis laiptais). Fiziniai pratimai turėtų būti parenkami pagal paciento būklę, jų intensyvumas didinamas palaipsniui iki saugaus.
● Kognityvinė elgesio terapija. Tai būdas, padedantis pacientui pakeisti savo mintis, susijusias su svorio reguliavimu, nutukimu ir jo padariniais. Tai taip pat padeda mesti svorį ar jį palaikyti.
● Psichologinė pagalba. Įtarus psichologinę patologiją, pacientą reikia nukreipti konsultuotis su atitinkamais specialistais. Grupinė terapija taip pat naudinga siekiant sumažinti svorį.
● Farmakologinis gydymas. Dėl jo skyrimo sprendžiama aptariant kitas priemones. Šiuo metu gydymas vaistais rekomenduojamas pacientams, kurių KMI ≥30 kg/m2 arba ≥27 kg/m2, esant su nutukimu susijusiai patologijai (pvz., arterinė hipertenzija, 2 tipo cukrinis diabetas, miego apnėja). Preparatai turi būti skiriami pagal indikacijas.
Vaistų poveikis vertinamas po 3 mėnesių: svoriui sumažėjus >5 proc. (sergantiesiems cukriniu diabetu – >3 proc.), gydymą galima tęsti, kitu atveju gydymas yra neefektyvus. Nutukimui gydyti gali būti skiriami:
● orlistatas – selektyvus kasos išskiriamas lipazės inhibitorius, kuris sulėtina riebalų virškinimą ir įsisavinimą;
● lorkaserinas – serotonino 2C receptorių agonistas, pasižymintis hipofaginiu poveikiu;
● fenterminas / topiramatas – kartu veikdami šie preparatai mažina apetitą;
● bupropionas / naltreksonas – veikdami per POMC neuronus, mažina apetitą;
● liraglutidas – GLP-1 agonistas, veikiantis nuo gliukozės priklausomą insulino sekreciją, mažina apetitą ir lėtina skrandžio evakuaciją.
● Bariatrinė chirurgija. Tai pats paveikiausias nutukimo gydymas. Apie operaciją reikėtų svarstyti, kai 18–60 metų paciento KMI ≥40 kg/m2 arba KMI 35,0–39,9 kg/m2 ir yra gretutinių ligų, kurių gydymą palengvintų svorio sumažėjimas (2 tipo cukrinis diabetas ir kiti metabolizmo sutrikimai, sunkios sąnarių ligos ar su nutukimu susijusios psichologinės problemos). Įrodyta, kad po bariatrinės operacijos bent kuriam laikui pasiekiama 2 tipo cukrinio diabeto remisija.
Apibendrinimas
Gydytojai turi įvertinti nutukimą kaip daugelio kitų ligų rizikos veiksnį. Labai svarbu pacientus laiku nukreipti tinkamam gydymui, kad būtų pasiekta kuo geresnių rezultatų.
Leidinys "Internistas" (169)
Literatūros sąrašas redakcijoje