Kraujagysliniai kognityviniai sutrikimai: gydymo ir prevencijos galimybės
Ilgėjant gyvenimo trukmei, senstant visuomenei, sergančiųjų kraujagysliniais kognityviniais sutrikimais žmonių skaičius sparčiai didėja. Tiesa, išlieka ligos hipodiagnostika, nes dėmesio, atminties, vykdomųjų funkcijų sutrikimai dažnai vis dar nurašomi senatvei, manant, kad tai normalaus senėjimo proceso dalis. Į gydytojus kreipiamasi tik tada, kai šie sutrikimai pradeda trukdyti savarankiškai gyventi.
Apie kraujagyslinių kognityvinių sutrikimų priežastis, diagnostiką, gydymo ir prevencijos būdus kalbamės su Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Neurologijos centro gydytoja neurologe Egle Audronyte.apibrėžtas terminas. Ką jis apima? Kodėl reikėjo praplėsti kognityvinių sutrikimų sąvoką?
Galvos smegenų kraujotakos sutrikimų ir jų rizikos veiksnių reikšmė kognityviniams sutrikimams išsivystyti ir progresuoti žinoma jau seniai. Terminas kraujagysliniai kognityviniai sutrikimai išplėtė supratimą apie galvos smegenų kraujotakos sutrikimų reikšmę pažinimo funkcijoms.
Pagal dažniausiai naudojamus 2011 metais pasiūlytus kriterijus, kraujagysliniais kognityviniais sutrikimais šiuo metu vadinami bet kokie galvos smegenų kraujotakos sutrikimų sukelti ar su jais susiję kognityviniai sutrikimai. Taigi šis terminas ne tik apima platesnį kognityvinių sutrikimų spektrą (nuo lengvo kognityvinio sutrikimo iki demencijos), tačiau ir įtraukiamos vadinamosios mišrios patologijos, kai prie kognityvinių sutrikimų pasireiškimo ir progresavimo prisideda tiek kraujagysliniai veiksniai, tiek ir kitos ligos.
Be kraujagyslinių patologijų, kognityvinius sutrikimus gali sukelti daugelis įvairių ligų. Dažniausiai – neurodegeneracinės ligos, iš kurių dažniausios yra Alzheimerio liga, frontotemporalinė demencija, demencija su Lewy kūneliais ir kitos.
Kodėl vystosi pažinimo funkcijų sutrikimai?
Kraujagyslinius kognityvinius sutrikimus sukelia įvairios patologijos: stambiųjų kraujagyslių ligos, hemoragijos, smulkiųjų kraujagyslių ligos, globalinė hipoperfuzija ir kt.
Kadangi sutrikimų etiologija įvairi, skiriasi ir jų patogenezė. Manoma, kad kognityviniai sutrikimai kyla dėl galvos smegenų zonų, svarbių pažinimo funkcijoms, pažeidimo, viršytų kompensacinių galvos smegenų galimybių, taip pat svarbūs ir neurotransmiterių deficitas bei kiti veiksniai.
Kaip pasireiškia kraujagysliniai kognityviniai sutrikimai? Kaip jie skirstomi?
Kognityvinės (pažinimo) funkcijos yra būtinos žmogui normaliai funkcionuoti. Kai kurios pažinimo funkcijos neturi vieno aiškaus anatominio centro galvos smegenyse, jas užtikrina daugelio galvos smegenų struktūrų darni veikla (dėmesys, atmintis, socialinė elgsena, planavimas, problemų sprendimas ir kt.). Kitos pažinimo funkcijos yra lokalizuotos, t. y. turi aiškią vieną centrinę anatominę struktūrą, kurią pažeidus, šios funkcijos sutrinka (kalba, skaičiavimas, praksija, gnozija ir kt.).
Pagrindiniai kognityvinių funkcijų domenai yra vykdomosios funkcijos, dėmesys, atmintis, kalba, vizualinės ir erdvinės funkcijos. Kaip minėjau, skirtingas jų anatominis substratas, patofiziologija, todėl sergant tam tikromis ligomis, jos ir nukenčia skirtingai. Norint diferencijuoti kognityvinių sutrikimų pobūdį ir juos sukeliančias ligas, svarbu įvertinti daugelį pažinimo funkcijų, neapsiribojant vien atmintimi.
Kraujagyslinių kognityvinių sutrikimų atveju pažeistos gali būti įvairios pažinimo funkcijos. Vis dėlto būdingiausi požievinio tipo frontalinių funkcijų sutrikimai. Todėl nukenčia dėmesys, vykdomosios funkcijos, informacijos apdorojimo greitis. Ryškūs epizodinės atminties sutrikimai esti retesni. Be kognityvinių funkcijų pablogėjimo, dažnai stebimi ir emocijų bei elgsenos sutrikimai.
Pagal sunkumą kognityviniai sutrikimai skirstomi į lengvą kognityvinį sutrikimą ir demenciją. Lengvas kognityvinis sutrikimas diagnozuojamas, kai nustatomas vieno domeno kognityvinių funkcijų pablogėjimas. Kasdienė veikla, esant šiam sutrikimui, nesutrinka ar pasikeičia nedaug. Pagal kognityvinių sutrikimų pobūdį, kliniką, skiriami 4 lengvų kraujagyslinių kognityvinių sutrikimų potipiai: amnezinis, amnezinis ir kitų domenų, neamnezinis vieno domeno ir neamnezinis keleto domenų.
Tikėtinas kraujagyslinis lengvas kognityvinis sutrikimas diagnozuojamas nustačius kognityvinį sutrikimą ir neurovizualinius smegenų kraujotakos sutrikimo požymius bei esant aiškiam laiko ryšiui tarp galvos smegenų kraujotakos sutrikimo ir kognityvinio sutrikimo pradžios arba esant aiškiam ryšiui tarp kognityvinių sutrikimų profilio ir sunkumo bei difuzinės požievinės kraujagyslinės patologijos. Taip pat anamnezėje neturėtų būti palaipsniui progresuojančių kognityvinių sutrikimų prieš galvos smegenų kraujotakos sutrikimą ar po jo (palaipsnis progresavimas būdingas neurodegeneracinėms ligoms).
Galimas kraujagyslinis lengvas kognityvinis sutrikimas diagnozuojamas nustačius kognityvinį sutrikimą ir neurovizualinius smegenų kraujotakos sutrikimo požymius, tačiau tik tada, kai nėra aiškaus ryšio (laiko, sunkumo, sutrikimų profilio) tarp kraujagyslinės ligos ir kognityvinio sutrikimo, greta smegenų kraujotakos ligos yra neurodegeneracinių ligų požymių, kai negalima atlikti visaverčio įvertinimo dėl afazijos ar trūksta informacijos.
Demencija visada lydi kognityvinius sutrikimus? Ką svarbu žinoti gydytojams, diagnozuojantiems demenciją?
Demencija – tai viena kognityvinių sutrikimų spektro dalių. Tai įgytas buvusių normalių pažinimo funkcijų blogėjimas. Tiesa, norint nustatyti demencijos sindromą, pablogėjimas turėtų būti nustatytas bent dviejuose skirtinguose kognityvinių funkcijų domenuose. Kognityvinių funkcijų sutrikimai turėtų būti ne tik nustatyti kliniškai, bet ir dokumentuoti neuropsichologinio ištyrimo metu. Be to, sutrikimai turėtų būti pakankamai stiprūs, kad sutrikdytų kasdienę veiklą, nepriklausomai nuo kitos kraujotakos sutrikimų sukeltos simptomatikos ar fizinės paciento būklės.
Kraujagyslinė demencija diagnozuojama pagal NINDS-AIREN (angl. The National Institute of Neurological Disorders and Stroke (NINDS) and the Association Internationale pour la Recherche et l’Enseignement en Neurosciences (AIREN)) diagnostikos kriterijus. Kraujagyslinė demencija pagal šiuos kriterijus skirstoma į tikėtiną, galimą ir patvirtintą.
Kokie kognityvinių sutrikimų diagnostikos ypatumai? Kokie neurovizualiniai tyrimai būtini? Kokių esama naujienų šioje srityje?
Kognityvinių sutrikimų diagnostikos pagrindą sudaro pakitimų nustatymas neurokognityvinio ištyrimo metu. Norint išsamiai įvertinti sutrikimus, rekomenduojama ištirti bent 4 kognityvinių funkcijų domenus: vykdomąsias funkcijas, dėmesį, atmintį, kalbą ir vizualines ir erdvines funkcijas.
Privaloma atlikti Protinės būklės trumpą tyrimą (angl. Mini Mental State Examination – MMSE). Kadangi kraujagyslinių kognityvinių sutrikimų atveju ši skalė nėra itin jautri, reikėtų atlikti ir išsamesnius testus, pavyzdžiui, Monrealio kognityvinį įvertinimą (angl. Montreal Cognitive Assessment – MoCA ) ar Adenbruko kognityvinio tyrimo metodiką (angl. Addenbroo-ke’s Cognitive Examination – ACE).
Ypač svarbu kognityvines funkcijas ir jų sutrikimus įvertinti pirmaisiais mėnesiais po įvykusio galvos smegenų kraujotakos sutrikimo, nes būtent šiuo laikotarpiu yra didžiausia kraujagyslinių kognityvinių sutrikimų išsivystymo rizika.
Be neurokognityvinio ištyrimo, būtina atlikti ir neurovizualinius tyrimus – galvos smegenų kompiuterinę tomografiją (KT) arba magnetinio rezonanso tomografiją (MRT). MRT tyrimas kraujagyslinių kognityvinių sutrikimų atveju tikslingesnis, nes galima nustatyti baltosios smegenų medžiagos pokyčius, tiksliau įvertinti atrofinius pakitimus.
Kognityvinių sutrikimų diagnostikoje taikomi ir sudėtingesni tyrimai, tokie kaip pozitronų emisijos tomografija, vis plačiau prieinamas ir genetinis ištyrimas įtariant paveldimąsias patologijas.
Su kokiomis diagnostikos problemomis susiduriama? Ar esamos priemonės leidžia kognityvinius sutrikimus nustatyti laiku?
Mano nuomone, didelė problema yra per menkas dėmesys kognityviniams sutrikimams ir pavėluota jų diagnostika. Neretai artimieji į blogėjančias pažinimo funkcijas laiku dėmesio neatkreipia, manydami, kad tai normalaus senėjimo proceso dalis. Į gydytojus kreipiamasi tik tada, kai kognityviniai sutrikimai jau ima smarkiai trikdyti kasdienę veiklą. Labai svarbu, kad laiku būtų pastebėti ir mažesni pokyčiai.
Šeimos gydytojai pirmieji pasitinka sunegalavusį pacientą. Svarbu atkreipti dėmesį į galimus kognityvinius sutrikimus, išsiaiškinti tiek subjektyvią, tiek ir objektyvią (iš prižiūrinčio asmens) ligos anamnezę. Taip pat reikėtų išsiaiškinti rizikos veiksnius ir vartojamus vaistus, galinčius turėti įtakos kognityvinėms funkcijoms. Įtarti kognityvinį sutrikimą gali visi gydytojai, o diagnozuoja juos psichiatrai arba neurologai. Prieš siunčiant pacientą detalesniam ištyrimui, būtina atlikti kraujo tyrimus (bendrasis kraujo tyrimas su eritrocitų nusėdimo greičiu, skydliaukės funkcijos įvertinimas, kepenų ir inkstų funkcijos įvertinimas). Taip pat šeimos gydytojai gali atlikti ir Protinės būklės trumpą tyrimą. Tai gana trumpas atrankinis testas, kuris neatima daug laiko.
Kada reikėtų pradėti gydyti pažinimo sutrikimą? Ar svarbu tai padaryti kuo anksčiau?
Kognityvinius sutrikimus svarbu pradėti gydyti nedelsiant, tik juos diagnozavus. Kraujagyslinių kognityvinių sutrikimų atveju ypač svarbus laikotarpis po insulto, kai turėtų būti taikoma ne tik antrinė galvos smegenų kraujotakos sutrikimų profilaktika, bet ir priemonės, sumažinančios kraujagyslinių kognityvinių sutrikimų išsivystymo riziką.
Ar yra ir kokių kognityvinių sutrikimų prevencijos, atminties gerinimo priemonių? Kokių medikamentų verta rekomenduoti gresiant šiai ligai?
Specifinio kraujagyslinių kognityvinių sutrikimų gydymo, deja, nėra. Svarbi kraujagyslinių rizikos veiksnių korekcija ir antrinė galvos smegenų kraujotakos sutrikimų prevencija. Taip pat skiriama nootropų, ksantinų.
Ypač plačiai gydant kraujagyslinius kognityvinius sutrikimus tirti racetamų grupės medikamentai. Jau tyrimuose su galvos smegenų ląstelių kultūromis pastebėta, kad jie pasižymi apsauginiu poveikiu išemijos metu, sumažindami hipoksijos ir reoksigenacijos sukelto pažeidimo dydį bei pagerindami ląstelių gyvybingumą. Tokius radinius patvirtino ir tyrimai su gyvūnais, ir su žmonėmis. Pavyzdžiui, pacientams, operuotiems dėl kardiovaskulinės patologijos, šios grupės medikamentų skyrimas buvo susijęs su mažesne kognityvinių sutrikimų rizika. Tuo tarpu insultą patyrusiems pacientams, kuriems skirti racetamai, stebėtas ne tik geresnis kalbos atsikūrimas, bet ir teigiami tiek pozitronų emisijos tomografijos, tiek elektroencefalogramos pokyčiai.
Lietuvoje šios grupės preparatas pramiracetamas kompensuojamas 3 mėnesius po patirto galvos smegenų kraujotakos sutrikimo (praeinančiojo galvos smegenų išemijos priepuolio, galvos smegenų infarkto ir kt.). Pramiracetamo veikimo mechanizmas yra sudėtinis. Jis pasižymi poveikiu cholinerginei sistemai – aktyvina cholinerginių neuronų veiklą hipokampe, taip pat gerina neuroplastiškumą. Šis medikamentas patogus pacientams, nes nesijungia su plazmos baltymais ir nesudaro konkurencijos kitiems ligonio vartojamiems vaistams, t. y. nemažina kitų vaistų veiksmingumo. Tai svarbus privalumas, ypač vyresnio amžiaus ligoniams, sergantiems gretutinėmis ligomis. Įrodytas ir Alzheimerio ligai skirtų vaistų (tokių kaip donepezilis, rivastigminas) efektyvumas.
Dėkojame už pokalbį.
Kalbėjosi Natalija Voronaja
Žurnalo INTERNISTAS priedas NEUROLOGIJOS AKTUALIJOS