Maisto papildų vieta gydant dislipedimijas

2017-07-06 | Ligos.lt

Širdies ir kraujagyslių ligos (ŠKL) išlieka svarbiausia ir dažniausia sergamumo, neįgalumo ir mirties priežastis pasaulyje. Vien Europoje nuo ŠKL kiekvienais metais miršta 4 mln. žmonių. Nors jaunesnių nei 65 metų amžiaus grupėje ŠKL dažniau serga vyrai, nuo šių ligų moterų miršta daugiau nei vyrų (atitinkamai 55 ir 45 proc.). 2016 metais pasirodė du svarbūs Europos kardiologų draugijos (EKD) dokumentai – „Širdies ir kraujagyslių ligų profilaktikos klinikinėje praktikoje rekomendacijos“ ir „Dislipidemijos diagnostikos ir gydymo gairės“, kuriose nemažai dėmesio skiriama inovatyvioms mitybos strategijoms, sveikam funkciniam maistui, ypač įvairiems maisto papildams, pasižymintiems antilipidiniu poveikiu. Didelius sergamumo ŠKL ir mirštamumo nuo jų rezultatus lemia daugelis veiksnių, taip pat nemažėjantis daugelio ŠKL rizikos veiksnių paplitimas, o kai kurie rizikos veiksniai (cukrinis diabetas, nutukimas) netgi dažnėja. Akivaizdu, kad vien terapinėmis priemonėmis ŠKL komplikacijų kontrolės neįmanoma pasiekti. Veiksmingą įtaką mažinant sergamumą ir mirtingumą gali daryti ŠKL profilaktika. Ji taikoma dviem lygmenimis:

„. bendrosios populiacijos – gyvenimo būdo, elgsenos korekcija;

„. individualiai – asmenims, turintiems vidutinę arba didelę ŠKL riziką: dieta (mitybos terapija), fizinis aktyvumas, gyvenimas be žalingų įpročių, sveikatos stiprinimas ir palaikymas. Nustatyta, kad, eliminavus sveikatai žalin gą elgseną, būtų galima išvengti mažiausiai 80 proc. ŠKL ir netgi 40 proc. vėžio atvejų.

Gydymo galimybės ir nauda

Kraujo lipidų pusiausvyros pasikeitimas, vadinamoji dislipidemija, kai lipidogramoje padaugėja oksiduotų ir kraujagyslėms žalingų riebalinių junginių, ŠKL rizikos požiūriu yra vienas pavojingiausių homeostazės sutrikimų ir ŠKL rizikos veiksnių greta padidėjusio kraujospūdžio, rūkymo, cukrinio diabeto, antsvorio. Dislipidemija, kaip ir hipertenzija, yra valdomas rizikos veiksnys, todėl, nustačius sutrikusią kraujo lipidų pusiausvyrą, visada turėtų būti aptariamos jos kontrolės, korekcijos galimybės ir būdai, kurie parenkami individualiai. Dislipidemijos kontrolė apima kompleksą nemedikamentinių ir farmakologinių priemonių: tai mitybos korekcija, gyvenimo būdo ir elgsenos keitimas, padidėjusio kūno svorio mažinimas, fizinio aktyvumo optimizavimas ir kt. Jei šių priemonių neužtenka lipidogramai normalizuoti, skiriama antilipidinių vaistų, iš kurių veiksmingiausi yra statinai.

Antilipideminio gydymo strategija remiasi mažo tankio lipoproteinų cholesterolio (MTL-Ch) koncentracijos kontrole. Daugelis patikimų atsitiktinių imčių placebu kontroliuojamų tyrimų ir jų metaanalizių įrodė, kad sumažinus kraujo MTL ir trigliceridų (TG) koncentraciją galima reikšmingai sumažinti ŠKL riziką. Taip pat įrodyta: kuo didesnė pradinė MTL-Ch koncentracija v pacientams, kuriems pagal bendrąją ŠKL riziką neskirtini statinai (Lietuvos rinkoje esantis RMR maisto papildas Aterolip. Red. past.).

Klinikiniai tyrimai

Įrodyta, kad statinai sumažina 23–  34 proc išeminių komplikacijų skaičių bei 20– 42 proc. mirtingumą dėl išeminės širdies ligos (IŠL). Nors statinai veiksmingi reguliuojant lipidų apykaitą, gerina ŠKL sergančiųjų ligos baigtis, šių preparatų vartojimo galimybės kai kuriems pacientams yra ribotos dėl saugumo ir toleravimo problemų. Pavyzdžiui, paaiškėjo, kad 10 proc. pacientų išsivystė su statinais susijusi mialgija, o esant didesnei dozei ir vartojant ilgą laiką mialgija nustatoma keletą kartų dažniau. Taigi pacientams, ypač pirminei

ŠKL profilaktikai, neretai būtina alternatyva. Viena jų – jau minėtieji RMR. Tyrimai su gyvūnais parodė, kad RMR neleido padidėti bendrajai cholesterolio koncentracijai aterogeniniu ėdalu maitintų triušių kraujo serume. 93 asmenų atsitiktinių imčių tyrimai leidžia daryti išvadą, kad RMR, palyginti su placebu, veiksmingai mažina bendrojo cholesterolio, trigliceridų bei MTL-Ch, didina DTL-Ch koncentracijas. Tyrimai rodo, kad RMR reikšmingai sumažina bendrojo ir MTL-Ch koncentracijas. Kai kuriuose tyrimuose taip pat vertintas RMR poveikis trigliceridų ir DTL-Ch koncentracijoms. RMR taip pat buvo už placebą veiksmingesnė miokardo infarkto, IŠL ir mirties profilaktikos priemonė. Trijuose skirtinguose tyrimuose buvo vertintas RMR poveikis pacientams, turintiems padidėjusią cholesterolio koncentraciją, Norvegijoje, Taivanyje ir JAV. Kiekviename iš tų tyrimų buvo skiriami to paties prekės ženklo RMR. Visi 3 tyrimai parodė, kad bendrojo cholesterolio koncentracija reikšmingai sumažėjo atitinkamai: 15,5 proc., 23,7 proc. ir 14,9 proc. Taip pat reikšmingai sumažėjo MTL-Ch koncentracija, atitinkamai 23 proc., 27,7 proc. ir 21,3 proc. (p = 0,011). Taivanio tyrime taip pat užfiksuotas nedidelis, bet reikšmingas trigliceridų koncentracijos sumažėjimas.

RMR ir statinai

Trijuose tyrimuose buvo lyginamas RMR ir kurio nors statino efektyvumas gydant dislipidemiją. Halbert ir bendr. kaip antrinius vertinimo rezultatus palygino lipidų koncentracijas po gydymo RMR ir pravastatinu. Abiejose RMR ir pravastatiną vartojusiose grupėse iš esmės vienodai sumažėjo bendrojo cholesterolio (23 proc., p = 0,23), MTL-Ch – 30,2 proc., p = 0,194, trigliceridų koncentracijos – 7,8 proc., p = 0,96, ir

DTL-Ch koncentracija padidėjo 3,8 proc., p = 0,114. Tačiau šiame tyrime lipidai buvo vertinami tik kaip antrinis kintamasis, todėl skirtumui nustatyti tokios populiacijos gali nepakakti. Becker ir bendr. palygino lipidų koncentraciją vartojant RMR su žuvų taukais su vartojamu simvastatinu. Rezultatai atskleidė, kad vartojusiems RMR ir žuvų taukų derinį, palyginti su vartojusiais simvastatiną, trigliceridų koncentracija sumažėjo 50,8 proc. (p = 0,003). Vertinant bendrojo cholesterolio, MTL-Ch bei DTL-Ch koncentracijas reikšmingo skirtumo neužfiksuota. Tačiau tyrimas neatsakė į klausimą, ar tokį trigliceridų ir kitų lipidų koncentracijos sumažėjimą lėmė vien žuvų taukai. Esama duomenų, kad vien 2–4 g žuvų taukų gali sumažinti trigliceridų koncentraciją 20–40 proc. Todėl reikėtų atlikti kitą tyrimą, kuris padėtų nustatyti išimtinai RMR poveikį trigliceridams. Cicero ir bendr. bandomajame tyrime buvo lyginamas DIF1STAT ir atskirai vartojamo pravastatino veiksmingumas skiriant juos mažos ŠKL rizikos pacientams. DIF1STAT yra patentuotas maisto papildas, kuriame yra 340 mg M. purpureus ekstrakto, 10 mg oktakozanolio ir 27 mg niacino.

Rezultatai parodė, kad DTL-Ch koncentracija maisto papildą vartojusioje grupėje nesmarkiai, bet reikšmingai sumažėjo (p <0,05), o MTL-Ch, bendrojo cholesterolio ir trigliceridų koncentracijos, palyginti su pravastatino grupe, keitėsi vienodai. Tačiau keliose apžvalgose buvo parodyta, kad lipidų koncentracijai įtakos turi ir niacinas bei oktakozanoliai, todėl sunku nustatyti, ar įtaką lipidų koncentracijai daro vien oktakozanoliai ir (arba) niacinas. Visų tyrimų rezultatai parodė, kad RMR preparatai kartu su gyvenimo būdo korekcija, vartojant su kitu maisto papildu, kai kuriais atvejais pasižymi panašiu poveikiu kaip monoterapija statinais. Pagrindiniai su statinais siejami nepageidaujami reiškiniai yra netoleruojamos mialgijos pasireiškimas, kepenų transaminazių koncentracijos padidėjimas. RMR gali būti rekomenduojama kaip alternatyva statinams, ypač pirminei ŠKL profilaktikai. 93 klinikinių tyrimų, kuriuose buvo tiriami RMR vartojantys pacientai, metaanalizėje nebuvo nustatyta tokio nepageidaujamo reiškinio kaip mialgija, tačiau buvo konstatuota, kad nedideliam tiriamųjų skaičiui buvo šiek tiek padidėjusi alaninaminotransferazė.

Taigi vartodami RMR turėtų pasisaugoti tie pacientai, kuriems dėl statinų anksčiau jau buvo diagnozuota suaktyvėjusi kepenų funkcija. Šie tyrimai yra riboti dėl savo mažos trukmės, mažo tiriamųjų skaičiaus ir dėl to, kad jie nėra daugiacentriai. Becker ir bendr. Ir Cicero ir bendr. tyrimai taip pat buvo atviri, ne aklieji.

RMR ir antrinė ŠKL profilaktika

Kinijoje atliktas didžiausias RMR tematikos atsitiktinių imčių dvigubai aklas placebu kontroliuojamas  daugiacentris antrinės ŠKL profilaktikos tyrimas (AKPTK), kuriame dalyvavo 4 870 Kinijos pacientų (iš 66 medicinos centrų 19-oje Kinijos provincijų), patyrusių ūminį miokardo infarktą, komplikuotą dislipidemijos.

Nors pagrindinis tyrimo tikslas buvo įvertinti Xuezhikang (RMR preparato) veiksmingumą IŠL antrinei profilaktikai, cholesterolio koncentracija nevalgiusių pacientų kraujyje irgi buvo įtraukta kaip antrinis vertinimo rezultatas. Pacientai buvo stebimi vidutiniškai 4,5 metų, o ilgiausias laikotarpis – 7 metai. Per stebėjimo laikotarpį visų pacientų mityba ir gyvensena turėjo išlikti stabili. Šio tyrimo rezultatai parodė, kad RMR, palyginti su placebu, sumažino bendrąją cholesterolio ir MTL-Ch cholesterolio koncentracijas atitinkamai 13,2 proc. ir 20,2 proc. RMR taip pat reikšmingai sumažino trigliceridų ir padidino DTL-Ch koncentracijas. Be to, buvo atlikta 4 post hoc subgrupių analizė, siekiant įvertinti atskirų AKPTK tyrimo subgrupių pacientus. Buvo ištirti visi pacientai, sergantys hipertenzija, 2 tipo cukriniu diabetu, bei vyresnio amžiaus pacientai. Apibendrinus tyrimo rezultatus užfiksuotas reikšmingas BCh (10,9–12,1 proc.) ir MTL-Ch koncentracijų sumažėjimas (16,9–21,2 proc.). Kaip parodė subgrupių post hoc analizė, visose subgrupėse, išskyrus 2 tipo cukriniu diabetu sergančius pacientus, taip pat reikšmingai sumažėjo trigliceridų bei padidėjo DTL-Ch koncentracijos. Pagrindinis šio tyrimo trūkumas yra jo rezultatų pritaikomumas ne Kinijos populiacijai. Taigi prieš pritaikant AKPTK rezultatus Vakarų šalių ir kitoms populiacijoms reikėtų atlikti RMR veiksmingumo skirtingose populiacijose palyginimo tyrimą.

RMR ir išeminė širdies liga

AKPTK yra vienintelis žinomas tyrimas, kuriuo mėginama nustatyti ryšį tarp RMR ir išeminės širdies ligos. Pirminis tyrimo tikslas buvo įvertinti, ar lipidų koncentraciją mažinanti RMR terapija mažina ir ŠKL riziką bei mirčių dėl įvairių priežasčių skaičių tarp Kinijos pacientų, kuriems diagnozuota IŠL ir hiperlipidemija. Pirminiai vertinimo rezultatai buvo nemirtinas miokardo infarktas (MI), mirtinas MI, staigioji mirtis, kitokia mirtis dėl IŠL ir bendras IŠL reiškinių skaičius. Gauti rezultatai parodė, kad RMR reikšmingai sumažino nemirtinų MI reiškinių pavojų ir bendrą IŠL reiškinių skaičių, tačiau kitais su IŠL susijusiais atžvilgiais veiksmingumas nebuvo įrodytas. Papildant pirminę analizę dar buvo atliktos post hoc subgrupių analizės. Apibendrinant reikia pažymėti, kad visos post hoc subgrupių analizės palaikė tą pačią išvadą dėl nemirtino MI, bendro IŠL reiškinių skaičiaus ir bendro mirčių skaičiaus. Tačiau, kaip jau buvo minėta, pagrindinis šio didelio daugiacentrio tyrimo trūkumas yra tas, kad neįrodytas jo rezultatų tinkamumas ne iš Kinijos kilusių pacientų populiacijoms.

Kiti junginiai

Dislipidemijų kontrolei gerinti gali būti vartojami ir kiti junginiai, maisto papildai:

„. dietinės (maisto) skaidulos, ypač tirpiosios (avižų ir kt.):  jų rekomenduojama vartoti ne mažiau kaip 3 g/d.; „. sojų baltymai;

„. polikonazolis ir berberinas ir kt.

Apibendrinimas

Raudonųjų mielių ryžių preparatai, kuriuose yra monakolino K (lovastatino), turi didelę reikšmę kompleksiškai gydant dislipidemiją. RMR ir monoterapija, ir deriniu su kitais maisto papildais veiksmingai mažina cholesterolio koncentraciją, gerina atokiąsias sergančiųjų ŠKL baigtis. Ne visi rinkoje esantys RMR produktai gaminami vienodai. Įvairiuose RMR preparatuose būna skirtingas kiekis veikliųjų medžiagų. Gydytojai, kurie rekomenduoja pacientams RMR preparatą, kaip dislipidemijos ir ŠKL profilaktikos priemonę, turėtų atidžiai parinkti tuos produktus, kurie gaminami atsakingai, pagal patikimas technologijas.

Parengė gyd. J. Kastys

"Lietuvos gydytojo žurnalas" Ekspertų rekomendacijos 2016/2017m.