Nereguliarios mėnesinės: problema ir jos sprendimo būdai

2019-03-23 | Ligos.lt

Įžanga

 

Neatsiejama kiekvienos vaisingo amžiaus moters gyvenimo dalis – menstruacinis ciklas, atspindintis reprodukcinės organizmo sistemos veiklą. Paprastai menarche – pirmosios menstruacijos – mergaitėms prasideda 12–14 gyvenimo metais ir periodiškai kartojasi iki vaisingo moters gyvenimo laikotarpio pabaigos – menopauzės, kurios simptomai dažniausiai prasideda sulaukus 45–50 metų. Sveikos subrendusios moters kūne menstruacinis ciklas yra reguliarus ir kartojasi kas 25–35 dienas. Sutrikęs, nereguliarus menstruacinis ciklas ne tik sukelia nepatogumų moteriai, bet gali būti ir sveikatos sutrikimo rodiklis.

 

Fiziologija

 

Menstruacijos – ciklinis gimdos gleivinės pasišalinimas vaisingo amžiaus, nesilaukiančioms moterims. Šis procesas yra reguliuojamas pagumburio, hipofizės ir kiaušidžių ašies hormonų. Siekiant tiksliau nustatyti ciklo sutrikimo priežastis ir parinkti tinkamiausią gydymą, pirmiausia svarbu suprasti fiziologinius organizmo kitimus.

Yra skiriamos 3 pagrindinės menstruacinio ciklo fazės (1 pav.):

  1. Folikulinė fazė – prasideda nuo pirmosios mėnesinių dienos ir trunka 10–14 dienų. Pagumburyje išskiriamas gonadotropinus atpalaiduojantis hormonas (GnRH) skatina hipofizę išskirti folikulus stimuliuojantį hormoną (FSH). Jam veikiant kiaušidėse pradeda bręsti grupė folikulų, iš kurių ilgainiui vienas tampa vyraujančiu – Grafo folikulu. Jis auga, bręsta ir intensyviai gamina estrogenus. Šios fazės metu gimdos gleivinė atsinaujina, storėja.
  2. Ovuliacinė fazė yra maždaug ciklo viduryje, 12–16 dienomis. Jos metu iš priekinės hipofizės dalies išskiriamas didelis liuteinizuojamojo hormono (LH) kiekis – stebimas LH pikas. Estrogenų koncentracija taip pat yra maksimali. Grafo folikulas galutinai subręsta ir plyšta – įvyksta ovuliacija. Gimdos gleivinė dar labiau sustorėja ir yra pasiruošusi apvaisinto kiaušinėlio implantacijai.
  3. Liuteininė fazė prasideda po ovuliacijos ir vyksta 16–28 ciklo dienomis. Plyšusio folikulo vietoje formuojasi geltonkūnis, kuris gamina progesteroną. Gimdos gleivinė išvešėjusi. Neįvykus apvaisinimui, geltonkūnis nyksta, progesterono kiekis mažėja. Gimdos gleivinės
  4. kraujagyslės pradeda trūkinėti, gleivinė atsisluoksniuoja ir galiausiai pasišalina – ciklas prasideda iš naujo (1).

Moters menstruacinio ciklo trukmė skaičiuojama nuo pirmosios kraujavimo dienos iki kito ciklo pirmosios kraujavimo dienos. Šis ciklas laikomas reguliariu, jei vyksta kas 28±7 dienas, kraujavimui trunkant ne ilgiau kaip 8 dienas. Kiekvienos moters ciklas yra individualus ir bėgant metams gali keistis. Apie 30 proc. vaisingo amžiaus moterų skundžiasi nereguliariomis menstruacijomis – to priežastys gali būti įvairios.

 

Gabija Visockytė

Vilniaus universiteto Medicinos fakultetas

 

Tęsinys leidinije "Internistas" Nr.1, 2019m.