Pažinimo funkcijų sutrikimą po insulto įmanoma koreguoti
Ūminiai galvos smegenų kraujotakos sutrikimai – insultai – yra svarbi medicininė problema, apie kurią pastaruoju metu dažnai kalbama medicinos visuomenėje. Širdies ir kraujagyslių ligos yra vienos dažniausių, jų sukeliamos pasekmės ir išlaidos joms gydyti yra didžiulės. Belieka džiaugtis, kad pastaruoju metu klinikinėje praktikoje diegiami ir tapo labiau prieinami šiuolaikiniai gydymo metodai bei profilaktikos priemonės.
„Gydytojų siekis – padėti pacientams išvengti skaudžių pasekmių, kad, net ir persirgę insultu, pacientai išliktų kiek įmanoma savarankiškesni, – teigia Vilniaus universiteto Santariškių klinikų Neurologijos centro gydytojas neurologas dr. Arūnas Vaitkevičius. – Tačiau vienu aspektu, mano nuomone, kalbama vis dar nepakankamai. Tai pažinimo funkcijų sutrikimas po persirgto insulto. Neretai tiek patys pacientai, tiek jų artimieji ar gydytojai labiau kreipia dėmesį į fizinę negalią, tačiau būtent pažinimo funkcijų sutrikimas gali labai riboti pacientų savarankiškumą.“
Specialisto teigimu, pastaraisiais metais vis didesnę visuomenės dalį sudaro vyresnio amžiaus žmonės, todėl pažinimo funkcijų sutrikimai apskritai tampa vis aktualesne medicinos problema. Įvairių autorių duomenimis, pablogėjusia atmintimi skundžiasi iki 80 proc. vyresnio amžiaus žmonių, tačiau tai dažniausiai nėra susiję su degeneracinėmis nervų sistemos ligomis. O demencijos sindromo dažnis tarp vyresnių kaip 65 metų asmenų siekia net 5–10 proc. Apskaičiuota, kad apie trečdaliui insultą patyrusių asmenų pasireiškia demencija.
Svarbu – nustatyti priežastis
„Pažinimo funkcijos – tai žmogaus gebėjimas gauti, perdirbti, išlaikyti ir atgaminti tam tikrą informaciją. Atmintis yra viena sudėtingiausių ir svarbiausių pažinimo funkcijų“, – sako dr. A. Vaitkevičius.
Neurologo teigimu, pažinimo funkcijos sutrinka dėl įvairių priežasčių. Dažniausios jų: lengvas kognityvinis sutrikimas, įvairūs demencijos tipai, depresija, nerimas, nepageidaujamas kai kurių vaistų (ypač benzodiazepinų) poveikis. Pažinimo funkcijos gali sutrikti ir dėl metabolinių priežasčių (inkstų ar kepenų nepakankamumo, vitamino B12 stokos, skydliaukės veiklos sutrikimo), galvos smegenų infekcinių ligų, piktnaudžiavimo alkoholiu. Kai kurių šių būklių galima išvengti ar jas palengvinti, kitos yra nepagydomos.
Lengvas kognityvinis sutrikimas (LKS) – tai tokia medicininė diagnozė, kai pacientas skundžiasi blogėjančia atmintimi ar kitomis pažinimo funkcijomis ir šie sutrikimai nustatomi objektyviai vertinant klinikinių ir neuropsichologinių testų duomenis, tačiau sutrikimo lygis dar nesiekia demencijos lygio, pacientas nėra priklausomas nuo kitų.
Išskiriamas atskiras kraujagyslinis LKS, kuris diagnozuojamas, kai nustatomas pažinimo funkcijų sutrikimas ir galvos smegenų kraujagyslių ligos požymiai arba aiškus ryšys tarp buvusio insulto ir pažinimo funkcijų sutrikimo pradžios ar tarp pažinimo funkcijų sutrikimo sunkumo ir galvos smegenų pokyčių.
Kraujagyslinis LKS gali pasireikšti ir atminties sutrikimu, ir kurios nors kitos pažinimo funkcijos sutrikimu. Paprastai nepastebima laipsniško pažinimo funkcijų blogėjimo (tuo skiriasi nuo Alzheimerio ligos sukeltos kognityvinės disfunkcijos progresavimo).
Demencija yra klinikinis sindromas, pasireiškiantis įgytu kognityvinių funkcijų blogėjimu, sutrikdančiu paciento kasdienę veiklą. Demencija taip pat yra skirtingų būklių grupė, dažniausiai pažeidžianti atmintį. Tačiau, be atminties pažeidimo, demencijos sindromui būdingas dar bent vienas ir kitos kognityvinės funkcijos sutrikimas (orientacijos vietoje ar laike, kalbos, vizualinio erdvės suvokimo, sprendimų priėmimo ar kt.), kartu lydimas įvairaus laipsnio asmenybės ir elgesio pakitimų. Demencija – tai lėtinis laipsniškas minėtų funkcijų blogėjimas. Būtina demencijos sindromo sąlyga – pažinimo sutrikimai turi būti pakankamai ryškūs ir trikdyti kasdienę paciento veiklą. Dažniausia demencijos sindromo priežastis, pasak dr. A.Vaitkevičiaus, – Alzheimerio liga (sudaro 60–75 proc. atvejų), o antrąją vietą užima kraujagyslinė demencija (15–20 proc. atvejų).
Kraujagyslinę demenciją gali sukelti galvos smegenų infarktas strateginėje srityje, multiinfarktinė demencija ir smulkiųjų galvos smegenų kraujagyslių ligos. Didžiausias dėmesys skiriamas po insulto prasidedančiai demencijai, kuri pasireiškia maždaug trečdaliui insultą patyrusių pacientų. Taigi, anot neurologo, tai didelė medicininė problema, kuri vis dar nepakankamai įvertinama.
Gydymas padeda saugoti smegenis
Dr. A.Vaitkevičiaus teigimu, būtina ištirti galimus kraujagyslinius rizikos veiksnius ir juos tinkamai gydyti (skiriami antiagregantai ar antikoaguliantai, koreguojamas kraujospūdis ir glikemija, skiriami statinai ir t.t.).
Taikomas ir simptominis gydymas, koreguojantis neuromediatorių disbalansą: yra duomenų, kad sergantiesiems kraujagysline demencija gali būti veiksmingi cholinesterazės inhibitoriai. Taip pat rekomenduojama skirti neuroprotektorių ir nootropų – nustatyta, kad šie preparatai gerina neuronų metabolizmą ir neurotransmisiją, skatina neuroplastiškumą, jiems būdingas neuroprotekcinis poveikis.
Gydant tokius pacientus būtina atsižvelgti į galimą skirtingų grupių vaistų sąveiką ir rinktis įrodymais pagrįstą bei saugų gydymą. Svarbu atkreipti dėmesį į galimą nerimo ar depresijos pasireiškimą insultu persirgusiam pacientui ir šiuos sutrikimus atitinkamai gydyti. Taip pat ypač svarbi tokių pacientų reabilitacija ir slauga.
APIE PRAMIRACETAMO NAUDĄ
Kraujagyslinei demencijai gydyti įvairių nootropų, pavyzdžiui, pramiracetamo gamintojai rekomenduoja skirti kuo anksčiau, t. y. iš karto, kai tik patyręs insultą žmogus gali nuryti tabletę. Kadangi didžiausias kraujagyslinės demencijos išsivystymo pavojus yra per pirmuosius 3 mėnesius po insulto, šiuo laikotarpiu ir būtina imtis visų priemonių ligai užkirsti.
Teigiama, kad pramiracetamas skatina pagrindinės acetilcholino struktūrinės medžiagos – cholino, kuris svarbus smilkininėje skiltyje esantiems atmintiems klodams formuotis, sintezę. O, esant daugiau cholino neuronuose, daugiau susidaro ir acetilcholino. Teigiamas acetilcholino poveikis pažintinėms funkcijoms neabejotinas. Taigi šis poveikis gerina trumpalaikę atmintį.
Kitas pramiracetamo veikimo aspektas – neuromoduliacija. Šis vaistas gerina neuropeptidinių medžiagų, kurios dalyvauja ilgalaikės atminties formavimesi, susidarymą. Todėl vartojant pramiracetamo galima tikėtis ir ilgalaikės atminties pagerėjimo. Pramiracetamas pasižymi dar viena įdomia savybe – jis pasireiškia serotonino gamybą aktyvinančiu poveikiu, ir tuo grindžiama, kad, vartojant vaisto, pagerėja nuotaika, emocijos, žmogaus požiūris į ligą. Atsižvelgiant į klinikinę patirtį, galima teigti, kad vaistas neurocheminiu lygiu sukelia panašų poveikį, kaip ir antidepresantai.
Tyrimais įrodyta, kad vaistas gerina smegenų mitybą, metabolizmą, skatina dėmesio išlaikymą, o jau pažintinių funkcijų aktyvinimas – tai darbas, kurį kartu turėtų atlikti ir artimieji, ir reabilitacijos specialistai. Ištikus insultui, svarbios tiek farmakologinės, tiek nefarmakologinės priemonės. Svarbu, kad, lavindami ir aktyvindami ligonio pažintines funkcijas, formuojame naujas atminties sankaupas, kurios leidžia sukurti naujas aktyvias smegenų zonas, galinčias perimti žuvusiųjų funkcijas. Taigi insultą patyręs žmogus, vien gerdamas vaistų, neatkurs prarastų ir neišmoks naujų įgūdžių, nepradės geriau kalbėti ar judėti. Medikamentai yra sudedamoji gydymo dalis. Be vaistų, ligoniams turėtų būti teikiamos psichoterapeuto, logopedo paslaugos, užimtumo terapija, t. y. visas priemonių, aktyvinančių protinę veiklą, kompleksas.
Dr. Arūnas VAITKEVIČIUS
VUL SK Neurologijos centras
NERVŲ IR PSICHIKOS LIGOS,
2016 m. Nr. 1 (71)