Piktybiniai odos navikai recipientams po organų transplantacijos: profilaktika, gydymas ir stebėjimas

2019-04-28 | Ligos.lt

Įvadas

Daugiau atliekant organų transplantacijų, tobulėjant chirurginei technikai ir imunosupresiniam gydymui, ilgėja organų recipientų išgyvenamumas (1). Ilgalaikis gydymas imunosupresiniais vaistais, siekiant išsaugoti transplantuoto organo funkciją, lemia padidėjusią onkologinių ligų riziką (2). Piktybiniai odos navikai – tai dažniausi navikai, diagnozuojami organų recipientams po transplantacijos (3). Daugiau nei 90 proc. jų sudaro nemelanocitiniai odos navikai (NMON): plokščiųjų ląstelių karcinoma (PLK) ir bazinių (pamatinių) ląstelių karcinoma (BLK). Kiti odos navikai, kurių rizika pacientams po transplantacijos yra didesnė, yra melanoma, Kapoši sarkoma ir Merkelio ląstelių karcinoma (4). Onkodermatologinės ligos šiems pacientams, palyginti su bendrąja populiacija, pasižymi agresyvesne klinikine eiga, didesne atkryčio ir metastazavimo rizika (5–8). Siekiant prailginti organų recipientų išgyvenamumą ir gyvenimo kokybę, būtinas daugiadalykis požiūris užtikrinant onkodermatologinių ligų profilaktiką, ankstyvą diagnostiką ir optimalų gydymą.

 

Patikra prieš numatomą įtraukimą į recipientų sąrašą

Iki transplantacijos diagnozuota onkodermatologinė liga recipientui yra pagrindinis piktybinio odos naviko vystymosi rizikos veiksnys po jos. Be to, iki inksto transplantacijos nustatytas piktybinis odos navikas yra susijęs su padidėjusia potransplantacinės limfoproliferacinės ligos, solidinių navikų, transplantato atmetimo ir mirtingumo rizika (9). Taigi patikra dėl onkodermatologinių ligų prieš planuojamą įtraukimą į laukiančiųjų transplantacijos sąrašą yra svarbi daugiadalykės komandos užduotis. Šia tema atliktų prospektyviųjų, atsitiktinės imties tyrimų trūksta, todėl esamos rekomendacijos yra pagrįstos ekspertų nuomone.

Europos inkstų ligų ekspertų grupės (angl. European Renal Best Practice – ERBP) inkstų donorų ir recipientų vertinimo ir priežiūros gairėse nurodoma, kad sprendimas dėl pacientų, kuriems buvo diagnozuota onkologinė liga, įtraukimo į laukiančiųjų transplantacijos sąrašą turi būti priimtas bendradarbiaujant su pacientą gydžiusiu specialistu (10).

Tarptautinės transplantacijos ir odos vėžio bendradarbiavimo grupės (angl. International Transplant Skin Cancer Collaborative – ITSCC) parengtose gairėse apžvelgiami pacientų, kuriuos planuojama įtraukti į laukiančiųjų transplantacijos sąrašą, patikros dėl piktybinių odos navikų bei jų gydymo principai (11). Prieš transplantaciją rekomenduojama atlikti paciento dermatologinį ištyrimą ir rizikos veiksnių įvertinimą, atsižvelgiant į odos tipą, ultravioletinių spindulių poveikio ir onkodermatologinių ligų anamnezę. Gairėse nurodoma, kiek laiko tikslinga atidėti organo transplantaciją po taikyto gydymo. Pacientams, kuriems buvo diagnozuotas piktybinis odos navikas, laukimo laikas iki įtraukimo į sąrašą priklauso nuo naviko tipo, stadijos, didelės rizikos požymių nustatymo ir alternatyvių transplantacijai gydymo galimybių (pvz., inkstų pakaitinė terapija taikant dializę) (11). NMON, melanomos ir Merkelio ląstelių karcinomos gydymo ir įtraukimo į recipientų sąrašą principai pateikti 

Gyd. Lina Kievišienė1, gyd. Mantas Kievišas2, gyd. Domantas Rainys2,  gyd. Domas Vaitiekus3 

 

1Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademijos Anesteziologijos klinika

2Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademijos Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos klinika

3Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademijos Onkologijos ir hematologijos klinika

Tęsinys leidinije Internistas Nr. 3