Skausmo protrūkių malšinimas deksketoprofenu

2016-09-23 | Ligos.lt

Lėtinį skausmą kenčiantys žmonės labai dažnai patiria palyginti trumpus sustiprėjusio skausmo atakas, kurios vadinamos skausmo protrūkiais ar proveržiais. Skausmo protrūkis yra netikėtas, staigus skausmo užsiliepsnojimas, kuris gali įvykti savaime ar būti sukeltas specialios veiklos [1]. Tai skausmas, kuris yra didesnis už nuolatinį skausmą, malšinamą analgetikais, atsirandantis dėl vaisto dozės trūkumo jo veikimo pabaigoje.

Skausmo protrūkio savybės, padedančios jį atskirti nuo kito skausmo:

  • greita pradžia: maksimumą gali pasiekti mažiau nei per 3 minutes;
  • trukmė: vidutiniškai trunka 30–60 minučių, dauguma yra trumpesni nei 2 valandos;
  • dažnis: vidutiniškai pasireiškia 2–4 epizodai per dieną.

Negebėjimas atpažinti ir nustatyti skausmo protrūkio lemia:

    •  nepakankamą skausmo malšinimą;
    • riziką atsirasti nepakankamai malšinamo ar pernelyg intensyviai malšinamo skausmo šalutiniams poveikiams.

Tyrimai rodo, kad pacientai, kurių skausmo protrūkiai nėra gydomi, nurodo didesnio intensyvumo skausmą, blogesnę gyvenimo kokybę, yra mažiau patenkinti gydymu. Nenustačius skausmo protrūkio, o bandant skausmą malšinti didesnėmis bazinių vaistų dozėmis, kyla vaisto perdozavimo rizika.

Pagrindinis principas, gydant skausmo protrūkį, –atskirti jį nuo pagrindinio skausmo potyrio ir atskirai titruoti dozę nuolatiniam pagrindiniam skausmui ir skausmo protrūkiui malšinti [2]. Pradedant gydyti skausmo protrūkį, būtina optimizuoti pagrindinį skausmo gydymą. Bet koks skausmas gali būti valdomas tinkamai parinkus ir dozuojant skausmą malšinančius preparatus. Koks skausmą malšinantis preparatas tinkamiausias, priklauso nuo individualios situacijos ir skausmo, kurį reikia gydyti, tipo.

Visiems yra žinoma, kad patiriamas nuolatinis pagrindinis skausmas turi būti gydomas „pagal laikrodį, o ne pagal poreikį“ skiriamais analgetikais (neopioidiniais ar opioidiniais). Tuo tarpu skausmo protrūkiai turi būti gydomi ne nuolat didinant bazinių analgetikų dozes, bet skiriant papildomus preparatus tuomet, kai šie proveržiai pasireiškia, todėl čia galioja atvirkščias principas „ne pagal laikrodį, o tuomet, kai reikia“.

Idealus skausmo protrūkiams malšinti preparatas turėtų pasižymėti šiomis savybėmis:

  • greita veikimo pradžia;
  • trumpu veikimo laiku;
  • dozė gali būti titruojama;
  • minimaliais šalutiniais poveikiais;
  • neinvazyvus, lengvas ir priimtinas vartojimo būdas;
  • efektyviai veikti neuropatinį ir nocicepcinį skausmą;
  • ilgai vartojant išlikti efektyvus.

Daugelis neopioidinių preparatų – nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU) yra racematai, t. y. kairiojo S(+) ir dešiniojo R(+) stereoizomerų mišiniai. Vienas jų – plačiai vartojamas nesteroidinis vaistas nuo uždegimo ketoprofenas. Tačiau tyrimais nustatyta, kad klinikiniu efektyvumu paprastai pasižymi tik vienas stereoizomeras. Biotechnologinio proceso metu atskyrus veiklųjį stereoizomerą, sukurtas vaistas deksketoprofenas (Dolmen®) [3].

Deksketoprofenas – tai vandenyje tirpi propiono rūgšties trometamino druska. Vaistas malšina skausmą, mažina uždegimą ir temperatūrą. Viena šio vaisto savybių, įgalinanti jį vartoti skausmo protrūkiams malšinti, – tai greita veikimo pradžia ir palyginti neilga veikimo trukmė. Išgėrus deksketoprofeno (Dolmen®) tabletę, maksimalus skausmą malšinantis poveikis pasiekiamas jau po dvidešimt penkių–trisdešimties minučių, o veikimas trunka iki 4–6 val. Šis stereoizomeras pasižymi labai gera (iki 99 proc.) rezorbcija, organizme nesikaupia, gerai toleruojamas, todėl galima drąsiai skirti kelis kartus per dieną pagal poreikį. Taip pat labai svarbu, kad dekstoprofeną galima vartoti nevalgius. Visi šio vaisto požymiai sako, kad jis yra labai svarbus preparatas skausmo protrūkiams malšinti.

Vieno klinikinio tyrimo metu įvertintas deksketoprofeno efektyvumas ir saugumas malšinant migrenos sukeltą skausmą [4]. Buvo tiriamos 21–65 metų 42 moterys (amžiaus vidurkis 37,2 +/- 12,2, grupė), kenčiančios nuo migrenos su (n = 6) ir be (n = 36) auros (pagal Tarptautinės galvos skausmo draugijos kriterijus). Vienas priepuolis buvo malšinamas 25 mg deksketoprofeno doze. Migrenos skausmo intensyvumo kitimas, registruotas vaizdo analogijos skale (VAS) praėjus 30, 60, 120, 240 minučių po vaisto suvartojimo, buvo svarbiausias vaisto efektyvumo kriterijus. Taip pat nagrinėtas lydinčių simptomų buvimas ir šalutinių poveikių pradžia. Gauti rezultatai parodė, kad vidutinė VAS vertė reikšmingai sumažėjo jau 30 minutę po deksketoprofeno vartojimo. Taip pat suretėjo žinomi lydintys simptomas – pykinimas, vėmimas, šviesos ir garso baimė. Visi pasitaikę šalutiniai poveikiai buvo nesunkūs ir praėjo savaime.