Terapinė EA 575 sausojo gebenių lapų ekstrakto nauda sergant kvėpavimo takų ligomis

2017-07-18 | Ligos.lt

Atvėsus orams, respiracinių infekcijų dažnis auga, didėja simptomus malšinančių, atsikosėjimą gerinančių augalinių vaistinių preparatų poreikis. Neretai vaistininkas yra pirmas ir paskutinis asmuo, į kurį sergantieji kreipiasi pagalbos. Kadangi pasiūla didelė, nenuostabu, kad kyla klausimų, ką rekomenduoti vartoti tiek vienoje, tiek kitoje situacijoje. Vaikai – viena labiausiai respiracinių infekcijų pažeidžiamų grupių ir vieni dažniausių atsikosėjimą gerinančių preparatų vartotojų. Todėl pirmenybė turi būti, o dažnu atveju ir yra skiriama ne tik vaisto veiksmingumui, bet ir saugumui, įrodytiems ne pavieniais, o dauginiais moksliniais tyrimais.

Gebenių lapų teigiamas poveikis liaudies medicinoje žinomas jau seniai. Tobulėjant farmacijos pramonei, pastebėta,kad gebenių lapų veiksmingumas labai priklauso nuo jų ekstrakto paruošimo ir išgryninimo. Būtent EA 575R sausasis gebenių lapų ekstraktas pasižymi neabejotinu sekretolitiniu, bronchospazmolitiniu ir atsikosėjimą gerinančiu poveikiais.

Dešimtmečiais matuojama vartojimo patirtis, sergant kvėpavimo takų ligomis, esant produktyviam kosuliui, bei daugybė atliktų mokslinių tyrimų įrodė EA 575R sausojo gebenių lapų ekstrakto veiksmingumą ir saugumą nepriklausomai nuo augalinio preparato vartojimo formos [1, 2].

Įrodymais grįstas sausojo gebenių lapų ekstrakto veiksmingumas

EA 575R sausasis gebenių lapų ekstraktas (ProspanR) pasižymi trigubu veikimu: skystina bronchų sekretą, plečia kvėpavimo takus, lengvina kosulį. Atsikosėjimo poveikį (sekretolizę) suteikia ekstrakte esantys hederasaponinai (ypač α hederinas, hederakozidas C, hederageninas). Obstrukciją mažinančios savybės pasireiškia dėl spazmolitinio veikliųjų medžiagų (pvz.: α hederino) poveikio bronchų raumenų sistemai.

Iki šiol sausojo gebenių lapų ekstrakto atsikosėjimo savybės buvo priskiriamos tik dirginamajam ekstrakto poveikiui skrandžio gleivinei, kuris savo ruožtu jutiminėmis parasimpatinės nervų sistemos (klajoklio nervo) skaidulomis refleksiškai stimuliuoja bronchų gleivinės liaukas [3, 4].

Klinikiniais tyrimais įrodyta, kad EA 575R sausojo gebenių lapo ekstrakto veikimo mechanizmas yra kiek sudėtingesnis. Kaip jau minėta, svarbiausios ProspanR esančio sausojo gebenių lapų ekstrakto veikliosios medžiagos yra saponinai, ypač α hederinas [5, 6]. Saponinai yra farmakologiškai aktyvūs junginiai, didinantys II tipo alveolocitų ir bronchų raumenų ląstelių β2 adrenoreceptorių atsaką. β2 adrenerginiai receptoriai yra su G baltymu sujungtų receptorių rūšis, paprastai randama bronchuose. Adrenalinui jungiantis su β2 receptoriais, vyksta du lygiagretūs svarbūs procesai: adrenalinas per cAMF bronchų ląstelėse sumažina viduląstelinio kalcio koncentraciją – atpalaiduojami lygieji bronchų raumenys ir išplečiami bronchai (kitaip nei kiti kosulio mažinimui, atsikosėjimo gerinimui vartojami preparatai, pvz.: ambroksolis, acetilcisteinas) ir cAMF plaučių epitelio ląstelėse skatina surfaktanto gamybą ir sekreciją,kuri sumažina paviršiaus įtempimą skysčio plėvelėje, dengiančioje plaučių alveoles. α hederinas tiesiogiai receptorių neveikia, tačiau, lėtindamas receptorių jautrumo mažėjimo procesus, palengvina optimalų adrenalino panaudojimą. Dėl šio poveikio bronchų raumenų ir plaučių epitelio ląstelių β2 receptoriams endogeninio adrenalino funkcija netiesiogiai sustiprinama, dėl didesnio β2 receptorių tankio bronchų raumenys susilpnėja ir ląstelė pagamina daugiau surfaktanto bronchų sekretui suskystinti. Tai lemia mažiau klampų sekretą lengviau atkosėti, palengvėja dirginamasis kosulys, pagerėja plaučių funkcija.

Ligos.lt

Įdomus ir svarbus momentas vartojant sausąjį gebenių lapų ekstraktą yra tai, kad ProspanR veikliosios medžiagos β2 adrenerginius receptorius bronchuose stimuliuoja tik esant jų pažeidimui ir visai neturi įtakos sveikų bronchų funkcijai [7]. EA 575R sausojo gebenių lapų ekstrakto veiksmingumas grindžiamais 20 mokslinių tyrimų, kuriuose dalyvavo daugiau kaip 65 tūkst. tiriamųjų, duomenimis. Duome nys aprašyti daugiau nei 35 publikacijose. 1 lentelėje pateikiami klinikinių kontrolinių ir stebėjimo tyrimų duomenys [7]. Visų klinikinių tyrimų aprašomoji analizė užtruktų, juolab kad išanalizavus visų tyrimų duomenis rezultatai iš esmės nesiskiria – įrodytas

EA 575R sausojo gebenių lapų ekstrakto veiksmingumas, saugumas, pastebėtos papildomos ProspanR panaudojimo terapinės sritys. Rezultatams objektyvizuoti pateikiami išsamesni keleto tyrimų duomenys, atspindintys pagrindines gydomąsias ProspanR savybes. Maidannik ir bendr. atliko klinikinį tyrimą [8], kuriame tirti 72 vaikai (7 mėn.–15 m.). Tyrimo tikslas buvo įvertinti EA 575R sausojo gebenių lapų ekstrakto veiksmingumą sergant ūmiomis kvėpavimo takų ligomis. Tyrime įrodytas neabejotinas ProspanR sekretolitinis ir broncholitinis veiksmingumas sergant ūmiomis kvėpavimo takų ligomis. Vertinant gydymo rezultatus po 7 dienų netikėtai pastebėtas ir bronchų obstrukciją mažinantis ProspanR poveikis (1, 2 pav.).

Klinikiniame dvigubai aklame placebu kontroliuojamame atsitiktinių imčių kryžminiame tyrime vertinta 30 vaikų (vidutinis amžius 9,07 metų), sergančių iš dalies kontroliuojama arba nekontroliuojama lengva astma, nepaisant ilgalaikio gydymo budezodino 400 μg ekvivalentu [9]. Tiriamieji suskirstyti į 2 grupes, kurių vienai 4 savaites šalia gydymo inhaliuojamaisiais gliukokortikoidais papildomai skirtas EA 575R sausojo gebenių lapų ekstraktas, o kitai – placebas. Išanalizavus tyrimo rezultatus, stebėta pagerėjusi plaučių funkcija: po gydymo EA 575R sausuoju gebenių lapų ekstraktu kliniškai reikšmingai padidėjo MEF75-25 (maksimalus iškvėpimo srovės greitis iškvėpus 75–25 proc. forsuotos gyvybinės plaučių talpos – FVC) – 0,115 l/s, p = 0,044; MEF25 (maksimalus iškvėpimo srovės greitis iškvėpus 25 proc. FVC) – 0,086 l/s, p = 0,041 ir gyvybinė plaučių talpa (VC) – 0,052 l, p = 0,044, kitaip, nei vertinant placebo grupėje (3 pav.). Taip pat nustatytas ir FEV1 (forsuoto iškvėpimo tūrio per pirmą sekundę) pokytis, nors pastarasis neatitiko kliniškai reikšmingo kriterijaus (EA 575R sausojo gebenių lapų ekstrakto grupėje FEV1 vidutiniškai padidėjo 0,059 l, p = 0,16; placebo grupėje – 0,052 l, p = 0,021). Tarp grupių skirtumas nereikšmingas (p = 0,835) [9]. Statistiškai reikšmingai sumažėjo ir astmos kontrolės klausimyno balas placebo grupėje, o tai rodo, kad ProspanR grupėje pasiekta geresnė astmos kontrolė.

Ligos.lt

Siekiant patikrinti pastebėtą papildomą – bronchų spazmą mažinantį – ProspanR poveikį, atliktas išsamesnis tyrimas. Masnfeld ir bendr. [10] tyrė EA 575R sausojo gebenių lapų ekstrakto sekretolitinį ir bronchų spazmą mažinantį klinikinį poveikį bei saugumą astma sergančių 4–12 metų vaikų populiacijoje. Ir šiame tyrime įrodytas ProspanR teigiamas poveikis plaučių funkcijai sergant lėtine obstrukcine plaučių liga: spirometriškai registruotas kliniškai reikšmingas VC, FVC ir FEV1 pagerėjimas EA 575R sausojo gebenių lapo ekstrakto grupėje. Statistiškai reikšmingas pagerėjimas ProspanR grupėje įrodytas ir pletizmografijos parametrų pokyčiais (4, 5 pav.). Ar tikrai būtent ProspanR sumažino bronchų obstrukciją, patikrinta papildomai visiems pacientams skiriant 2 dozės po 100 μg β2 simpatomimetiko fenoterolio. ProspanR grupėje bronchodilatacija ženkliau nepagerėjo, kitaip nei vartojusiesiems placebą.

Gauti rezultatai neabejotinai įrodo, kad ProspanR turi bronchodilatacinį poveikį. Taigi ProspanR galima saugiai vartoti sergant ūminiu kvėpavimo takų kataru ir kosuliu. Šiuo vaistu taip pat galima gydyti simptomines lėtines bronchų uždegimo ligas su kvėpavimo takų obstrukcija ar be jos, įskaitant bronchų astmą ar pasikartojantį bronchitą. Remiantis tuo, EA 575R sausasis gebenių lapų ekstraktas, esantis ProspanR, yra nepakeičiamas augalinis atsikosėjimą lengvinantis vaistas veiksmingam uždegiminių ir obstrukcinių kvėpavimo takų ligų gydymui [10]. Dar vienas ProspanR privalumas, kad, nepaisant išties plataus augalinio preparato naudojimo terapinių sričių, preparatas turi nemažai skirtingų vartojimo formų (sirupas nuo kosulio, tabletės, šnypščiosios tabletės, lašai, žvakutės), todėl lengviau pritaikomas klinikinėje praktikoje įvairiose situacijose.

Įrodyta, kad sausojo gebenių lapų ekstrakto poveikis nepriklauso nuo skiriamos preparato formos – ProspanR lašų [11, 12], sirupo nuo kosulio [11], šnypščiųjų tablečių, žvakučių [12]. Pabrėžtina, kad praktikoje rektalinėms vaisto formoms reikia apytiksliai 4,5 kartų EA 575R sausojo gebenių lapų ekstrakto dozės, kad būtų pasiektas toks pat kaip ir etanolio pagrindo tirpalo farmakodinaminis poveikis.

Ligos.lt

Prospan® palyginimas su kitais atsikosėjimą gerinančiais preparatais

Klinikiniuose tyrimuose lygintas ProspanR efektyvumas su kitais vaistų rinkoje dažniau parduodamais atsikosėjimą gerinančiais vaistais, pavyzdžiui: acetilcisteinu, ambroksoliu, bromheksinu. Acetilcisteinas yra N-acetil aminorūgšties L-cisteino derivatas ir daugiausia vartojamas kaip mukolitinis preparatas. Manoma, kad acetilcisteinas veikia skaidydamas disulfido jungtis, jungiančias mukoproteinus bronchų gleivėse, kurios atsakingos už gleivių viskoelastines savybes. Taip ši depolimerizacija turėtų veikti sumažėjusį gleivių klampumą. Be to, dėl teigiamo poveikio gleivių reologinėms savybėms bronchų mukociliarinis klirensas padidėja [13]. Todėl geriamuoju acetilcisteinu papildomai gydomos kvėpavimo takų ligos, kai sustiprėja gleivių gamyba, pavyzdžiui, bronchitas. Vis dėlto ši vaistinė medžiaga tik suardo gleivių daleles (mukolizė), bet nepasižymi sekretolitiniu ir antiobstrukciniu poveikiu (2 lentelė).

2004 m. atliktame kontroliuojamame tyrime buvo lyginama, ar ProspanR sirupas nuo kosulio toks pat veiksmingas ir saugus kaip ir acetilcisteinas ūminiu bronchitu sergantiems 2–10 metų vaikams [7, 14]. Sekretolitinis abiejų preparatų poveikis buvo panašus, tačiau ProspanR sirupas nuo kosulio buvo geriau toleruojamas. Taip pat įrodyta, kad, palyginti su acetilcisteinu, ProspanR sirupas nuo kosulio pasižymi aiškiu broncholitiniu poveikiu. Nors abu preparatai veiksmingi sergant ūminiu bronchitu, rezultatai rodo, kad ProspanR skatina atsikosėjimą sergant kvėpavimo takų ligomis labiau nei acetilcisteino preparatai (6 pav.), gerina plaučių funkciją (7 pav.). Todėl ProspanR yra pranašesnis ir saugesnis vartoti, palyginti su acetilcisteinu. Ambroksolis (pakeistas benzilaminas) yra bromheksino metabolitas. Net jeigu ambroksolio veikimo mechanizmas iki šiol nėra išaiškintas, skirtinguose tyrimuose aprašytas sekretolitinis ir sekretomotorinis poveikiai.

Ligos.lt

Atliekant ikiklinikinius tyrimus, ambroksolis sustiprino tracheobronchinių gleivių sekreciją, palengvindamas surfaktanto gamybą. Dėl padidėjusio bronchų gleivių klampumo ir žiuželinio epitelio turėtų būti paskatintas mukociliarinis klirensas. Todėl ambroksolis dažnai skiriamas gydant ūmines, lėtines bronchų ir plaučių ligas esant produktyviam kosuliui, kai yra sutrikusi gleivių gamyba ar jų pernaša. Klinikiniame kontroliuojamame dvigubai aklame tyrime, kuriame dalyvavo 99 pacientai (25–70 m.), sergantys paprastuoju ar lėtiniu obstrukciniu bronchitu, ProspanR buvo palygintas su ambroksolio preparatu [15]. Jų veiksmingumo vertinimas buvo pagrįstas plaučių funkcijos, kasdieniu pacientų pildyto dienyno (kosulio priepuoliai, seilės, dusulys ir kt.) vertinimais. Ir ProspanR, ir ambroksolis neabejotinai yra veiksmingi, gerai toleruojami.

Tačiau ryškus VC skirtumas ProspanR naudai gydymo pabaigoje rodo papildomą gydymo sausojo gebenių lapų ekstrakto preparatu bronchospazmolitinę naudą (8 pav.). Dėl to ProspanR vartoję pacientai gydymo pabaigoje dusulio nebejautė, kitaip nei ambroksolį vartojusieji (9 pav.). Analogiškai bronchospazmolitinė ProspanR savybė vertinta ir vaikų populiacijoje (72 tiriamieji 7 mėn.–15m. vaikai, sergantys ūminėmis kvėpavimo takų uždegimo ligomis). 90,1 proc. gydytojų ir 87,1 proc. pacientų ar vaikų tėvų ProspanR veiksmingumą vertino kaip puikų arba gerą. Po 7 gydymo dienų, atsižvelgiant į VC parametrus, ProspanR vartoję pacientai jautė didesnį pagerėjimą nei tie, kurie vartojo ambroksolį [8]. Taigi ProspanR palengvina išsiskyrusių gleivių atsikosėjimą ir pagerina plaučių funkciją dėl spazmolitinio poveikio, sumažina kosulio priepuolių skaičių. Todėl ProspanR su viena veikliąja medžiaga – EA 575R gebenių lapų sausuoju ekstraktu – suteikia unikalią ir labai saugią vaistų nuo kosulio formą, nes bronchokonstrikcija nepagerėja net nuo dažniausiai vartojamų vaistų nuo kosulio (pvz.: ambroksolio, acetilcisteino).

Ligos.lt

Apibendrinimas

Vaistiniai preparatai kosuliui gydyti priklauso sričiai produktų, kuriuos dažnai pacientai įsigyja patys, pasitarę su vaistininku. Augaliniai vaistai kvėpavimo takų ligoms gydyti yra labai populiarūs, nes parduodami be recepto, labai retai sukelia nepageidaujamus poveikius (o tai labai aktualu sergant vaikams). ProspanR – bene vienintelis augalinis preparatas, kurio efektyvumas ištirtas ir pagrįstas net molekulinio lygmens tyrimais, patvirtinančiais, kad, be sekretolitinio ir atsikosėjimą lengvinančio poveikio, ProspanR pasižymi ir bronchus plečiančiu, taigi ir bronchų obstrukciją mažinančiu poveikiu. ProspanR sudėtyja yra vienintelė veiklioji medžiaga, aiškiai pranašesnė už kitus vaistus (tiek augalinius, tiek cheminius), kuriuose yra skirtingų ir kartais net sąveikaujančių sudėtinių medžiagų derinių. Išskirtinė ProspanR savybė, kad fitopreparato veikliosios medžiagos β2adrenerginius receptorius bronchuose stimuliuoja tik esant jų pažeidimui ir visai neturi įtakos sveikų bronchų funkcijai. Įrodyta, kad ProspanR yra saugus ir tinkamas vartoti visų amžiaus grupių vaikams ir suaugusiesiems (ypač naudingas sergantiems kvėpavimo takų ligomis vaikams, kai kamuoja kosulys ir dusulys). Nesąveikauja su kartu vartojamais vaistais, pavyzdžiui, antibiotikais.

Parengė gyd. V. Kalinauskaitė-Žukauskė

"Lietuvos gydytojo žurnalas" Ekspertų rekomendacijos 2016/2017m.