Vidurių užkietėjimas: apie simptomus, priežastis ir gydymo būdus

2016-06-23 | Ligos.lt

Apie šį organizmo funkcinį sutrikimą draugų būryje atvirauti nesinori, tačiau žinoma, kad dėl vidurių užkietėjimo į gydytojus ar vaistininkus kreipiasi vis daugiau pacientų. Ir nieko keista – greitas gyvenimo tempas, neišvengiami palydovai stresas ir įtampa, netinkama ir nereguliari mityba, fizinio aktyvumo stoka yra laikomi pagrindinėmis tokio sutrikimo išsivystymo priežastimis. Nors vidurių užkietėjimas nėra mirtina liga, neskyrus gydymo vystosi komplikacijos, kurios gali būti labai liūdnos. Šiandien yra įvairių būdų vidurių užkietėjimui gydyti, tik nereikia į šį nemalonų ir varginantį sveikatos sutrikimą numoti ranka: jei paaiškėjo, kad natūralios priemonės – nepakankamai veiksmingos, tikrai padės vaistai.

Jaunėjantis sveikatos sutrikimas

Ilgą laiką vidurių užkietėjimas buvo laikomas vyresnio amžiaus, nejudrius žmones (dažniau – moteris) varginančia sveikatos problema. Šiandien pastebima, kad dėl jo kenčia ir pagalbos į medikus ar vaistininkus kreipiasi vis jaunesni gyventojai, tarp jų – ir prisiekę sunkiosios atletikos sporto šakų aistruoliai, nuolatiniai sporto klubų lankytojai, per ilgai užsibūnantys treniruoklių (svarmenų kilnojimo) salėse, pavojingai viršijantys organizmo fizinius pajėgumus. Pasirodo, pernelyg didelifiziniai krūviai didina riziką išsivystyti hemorojui, o, pasireiškus hemorojaus simptomams, žmonės, vengdami nemalonių potyrių, nesąmoningai delsia laiku išsituštinti ir situaciją tik dar apsunkina, komplikuoja. Vidurių užkietėjimą rodo retas (ne dažniau kaip du kartus per savaitę) tuštinimasis; kietos, negausios išmatos; nevisiškas išsituštinimo jausmas po apsilankymo tualete; aktyvus stanginimasis tuštinantis ir kt. Akivaizdu, kad esant šiems virškinamojo trakto sutrikimams išmatos žarnyne užsilaiko ir atlieka juodą darbą – organizmą pamažu nuodija. O grėsmė, kad dėl užsitęsusio vidurių užkietėjimo išsivystys įvairios komplikacijos, tarp jų – ir jau minėtasis hemorojus, taip pat žarnyno uždegimas, kraujavimas, išangės plyšimai ar net storosios žarnos vėžys, – tik auga.

Vidurių užkietėjimo priežastys

Klinikinėje medicinoje vidurių užkietėjimas (obstipacija) skiriamas į tipus, įvertinus jį sukėlusias priežastis. Simptominiu laikomas toks vidurių užkietėjimas, kai jį sukelia tam tikra liga arba nustatoma kita priežastis. Tokiu atveju gydoma pagrindinė liga ar patologinė būklė, paprastai tokios pagalbos pacientui pakanka, kad jo savijauta normalizuotųsi. Simptominį vidurių užkietėjimą gali sukelti neurogeniniai pažeidimai (Hišprungo liga), raumeninio audinio pažeidimai (sklerodermija, amiloidozė), taip pat – mechaninė obstrukcija (tiesiosios žarnos navikas), endokrininės ligos, metaboliniai sutrikimai. Na, o tuo atveju, jei tikslios vidurių užkietėjimo priežasties nustatyti taip ir nepavyksta, diagnozuojamas idiopatinis (funkcinis) vidurių užkietėjimas. Pažymėtina, kad idiopatinio tipo vidurių užkietėjimas nustatomas kur kas dažniau nei simptominis.

Nors idiopatinio tipo vidurių užkietėjimo išsivystymo mechanizmas nėra žinomas, medikai išskiria aplinkybes, galinčias paskatinti tokio tipo vidurių užkietėjimo atsiradimą. Tai pirmiausia nereguliari ir neteisinga mityba (maisto skaidulų stoka vartojamuose maisto produktuose, per mažas išgeriamų skysčių kiekis), pernelyg menkas fizinis aktyvumas, didesni ar mažesni motorikos sutrikimai. Taip pat akcentuojami tokie veiksniai, kaip neteisingi ir netaisyklingi tuštinimosi įpročiai, storosios žarnos inercija, sutrikęs tiesiosios žarnos tuštinimasis. Pabrėžiama, kad tam tikrą įtaką viduriams kietėti turi ir amžius (žmogui senstant, mažėja seilių sekrecija, vystosi degeneraciniai lygiųjų raumenų ir nervinės reguliacijos sistemų pakitimai) bei psichologinės priežastys.

Kodėl delsti pavojinga?

Jokia paslaptis, kad bet kurį sveikatos sutrikimą lengviau įveikti, jeigu jis – pradinės stadijos. Tą patį galima pasakyti ir apie vidurių užkietėjimą: kuo greičiau dėl šio nemalonaus, varginančio ir dažnai skausmingo negalavimo kreipsitės į gydytoją ar vaistininką, tuo didesnė tikimybė, kad gydymas bus kur kas trumpesnis, pigesnis, ir, aišku, išvengsite komplikacijų. Gydytojai akcentuoja, jog nieku gyvu nereikėtų numoti ranka į organizmo siunčiamus pavojaus signalus – pernelyg kietos konsistencijos išmatas, skausmingą tuštinimąsi, kraujo pasirodymą tuštinantis. Visa tai rodo, kad reikia atlikti nuodugnius tyrimus – išsiaiškinti virškinamojo trakto sutrikimo priežastis ir imtis priemonių jas nedelsiant pašalinti. Kaip jau minėta, negydomas ar netinkamai gydomas vidurių užkietėjimas tiesiogiai siejamas su sunkiomis komplikacijomis – pradedant hemorojinių mazgų susiformavimu, žarnyno gleivinės iškritimu ir baigiant kraujavimu iš virškinamojo trakto, divertikulų atsiradimu, uždegimo procesų išsivystymu ir kt. Manoma, kad užsitęsęs vidurių užkietėjimas gali padidinti riziką susirgti storosios žarnos vėžiu.

Kaip gydytis?

Pirmiausia patartina išbandyti nemedikamentines priemones, iš kurių pati paprasčiausia – pereiti prie reguliarios ir visavertės mitybos (valgyti tuo pačiu laiku 4–5 kartus per dieną; užtikrinti, kad maiste turi būti pakankamas (20–60 g per dieną) skaidulų – celiuliozės, pektino, hemiceliuliozės – kiekis; daugiau vartoti šviežių daržovių ir vaisių). Pažymėtina tai, kad kenčiantiesiems dėl per kietų vidurių reikėtų vengti saldumynų ir daug kalcio turinčių pieno produktų, taip pat – baltos duonos, makaronų, aštrių prieskonių, riebalų, vadinamojo „greitojo maisto“. Jei viduriai linkę kietėti, patartina atsisakyti kavos, juodos arbatos, kakavos ir alkoholio, rekomenduojama gerti tik negazuotą vandenį. Dar viena veiksminga pagalbos tokių sveikatos negalavimų turintiems asmenims priemonė – didinti fizinį aktyvumą. Rekomenduojama kasdien bent po pusvalandį aktyviai pasportuoti (greitai pavaikščioti ar taisyklingai pasimankštinti), o jei darbas yra sėdimas, kas valandą bent porai minučių pakilti nuo krėslo ir trumpai pasivaikščioti. Tačiau net ir pakeitus mitybą bei gyvenimo būdą, pastangos atsikratyti įgrisusio virškinamojo trakto sutrikimo gali pasirodyti esančios nepakankamai veiksmingos. Vis dėlto nusiminti nereikia – nėra padėties be išeities. Jei vidurių užkietėjimo nepadeda įveikti natūralios priemonės, tikrai padės vaistai! Konkrečiam ligoniui vidurius minkštinančius vaistus paprastai skiria gydytojas, tačiau šiais visuotinio skubėjimo laikais pacientai taupo kiekvieną minutę ir dažniausiai kreipiasi į artimiausią vaistinę – čia dirbantis farmacijos specialistas įvertina išsakytus skundus ir parenka tinkamiausius medikamentus.

Laktuliozės pranašumai

Vidurių užkietėjimą gydęsi pacientai tvirtina, kad jiems su šia sveikatos problema sėkmingai susidoroti padėjo osmosinio poveikio vidurių laisvinamasis preparatas laktuliozė (Duphalac). Beje, šis vaistas tinka ir jei pacientas serga hemorojumi, sveiksta po storosios žarnos ar išangės operacijos (kai reikia, kad tuštinimosi proceso neapsunkintų kietesnės išmatos) ir kt. Laktuliozė – tai sintetinis disacharidas, susidedantis iš fruktozės ir galaktozės. Aplinkoje tokio junginio nėra, organizmas jo nepasisavina (t. y. virškinamajame trakte jis nėra suskaidomas). Laktuliozė, slinkdama žarnynu, veikia osmosiškai: vanduo absorbuojamas į žarnyno spindį, todėl didėja išmatų tūris, taip natūraliai skatinama peristaltika ir tuštinimasis. Laktuliozė kartu skatina gerųjų žarnyno bakterijų (bifidobakterijų ir laktobacilų) dauginimąsi, kuriosstiprina imuninę sistemą ir užkerta kelią infekcines ligas sukeliančių bakterijų dauginimuisi žarnyne. Preparatas Duphalac pasižymi efektyviu veikimu ir turi minimalų šalutinį poveikį, todėl gali būti skiriamas ir vaikams ar kūdikio besilaukiančioms moterims.

Šaltinis: "Farmacija ir laikas" Nr.3, 2016m.