Vyresnio amžiaus pacientų miego sutrikimai

2019-05-13 | Ligos.lt

Įvadas

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, maždaug pusės pasaulio gyventojų miegas nėra kokybiškas. Apie 49 proc. suaugusių asmenų nėra patenkinti miego kokybe mažiausiai 5 naktis per mėnesį. 10–40 proc. suaugusių pacientų skundžiasi protarpine nemiga, o 15 proc. – ilgai užsitęsusiais miego sutrikimais, kurie siejasi su darbingumo mažėjimu ir nelaimingų eismo įvykių bei hospitalizacijos didėjimu [1]. Tyrimai, atlikti Vakarų Europos šalyse, rodo, kad nemigos simptomai vargina 20–40 proc. bendrosios populiacijos [2]. Dėl nevisaverčio miego pasireiškia nuovargis, mieguistumas dieną, priaugama antsvorio, sutrinka alkio ir sotumo jutimai, virškinimas, vargina galvos skausmai, sutrinka atmintis, silpsta suvokimo ir pažinimo gebėjimai, pasireiškia nuotaikų kaita. Miego sutrikimai padidina eismo įvykių ir nelaimingų atsitikimų riziką (apie 45 proc. visų avarijų įvyksta būtent dėl mieguistumo). Norint padėti miego sutrikimais besiskundžiantiems žmonėms, svarbu ne tik gydyti, bet ir laiku diagnozuoti šiuos sutrikimus [4–6].

Pradėję miegą nagrinėti kaip atskirą sritį, mokslininkai sugebėjo tiksliau pagrįsti miego poveikį kūnui ir sielai, didžiulę ramybės fazės reikšmę visam žmogaus organizmui. Siekiant įveikti šią sveikatos ir žmogaus gyvenimo kokybės problemą, užsienio šalyse įkurta nemažai miego sutrikimus tiriančių laboratorijų. Lietuvoje miego medicina dar palyginti nauja sritis. Mūsų šalyje veikia 5 miego sutrikimų tyrimų laboratorijos.

Daugiausiai duomenų gaunama užrašant miegančio žmogaus smegenų elektros bangas elektroencelografais. Apibūdinant miego kokybę, dažniausiai atliekami epidemiologiniai tyrimai, kuriuose tiriami nusiskundimai miegu. Anketinė apklausa paprastai atliekama reprezentatyvioje atsitiktinai atrinktų gyventojų imtyje. Mokslinėje literatūroje aprašoma keletas subjektyvaus miego tyrimų metodų, tarp jų ir Pitsburgo miego kokybės indeksas (angl. Pitsburg Sleep Quality Index), Šiaurės šalių miego klausimynas (angl. Basic Nordic Sleep Questionnaire), miego dienynas ir kt. 2004 metais PSO regioninio skyriaus Europos aplinkosaugos ir sveikatos centro inicijuoto specialaus susitikimo dėl miego ir sveikatos metu mokslininkai išryškino indikatorius, kurie gali būti naudojami miego sutrikimams apibūdinti: laikas iki užmigimo, naktinių prabudimų skaičius...

Gyd. Rūta Mačiulytė

Vilniaus universiteto Medicinos fakultetas

Tęsinys leidinije "Geriatrijos aktualijos" 2019m Nr.1