Vyrų šlapimo nelaikymo aktualijos
Šlapimo nelaikymu vadinamas nevalingas pasišlapinimas. Įvairaus amžiaus vyrams ir moterims šlapimo nelaikymo išsivystymo rizika yra skirtinga. Vaikystėje mergaitės paprastai rečiau nei berniukai skundžiasi šlapimo nelaikymu ir naktine enureze (1). Tačiau suaugusios moterys dėl šios problemos kenčia 2–3 kartus dažniau negu vyrai dėl anatominių dubens srities skirtumų ir pokyčių, kuriuos sukelia nėštumas ir gimdymas. Bėgant metams, skirtumas tarp lyčių mažėja.
Tarp vyresnių kaip 65 metų žmonių šlapimo nelaikymą patiria 15 proc. vyrų ir 30 proc. moterų, o sulaukus 80 metų abiejų lyčių ligotumas tampa vienodas (2). Šio sutrikimo paliesti žmonės, ypač vyrai, dažniausiai drovisi apie tai kalbėti ir kreipiasi į gydytoją pavėluotai. Laiku nepasirūpinus šiais pacientais, jie taps socialiai izoliuoti, bus ribojama veikla ir bendravimas, apie savo problemą jie nenoriai kalbėsis su šeimos nariais (3). Taip pat liga blogina vyrų psichologinę būseną, savigarbą, mažina pasitikėjimą savimi, t. y. nukenčia gyvenimo kokybė.
Vyrų šlapimo organų anatomija ir šalinimo sistema
Šlapimo organai šalina iš organizmo medžiagų apykaitos metu susidariusius galutinius skilimo produktus (šlapalą, šlapimo rūgštį, kt.). Šlapimo sistema sudaryta iš ekskrecinės funkcijos organų, inkstų ir šlapimo takų, šlapimtakių, šlapimo pūslės bei šlaplės (1 pav.) (1).
Inkstai – tai porinis organas, esantis pilvo ertmėje. Dešinysis inkstas yra kiek žemiau už kairįjį, nors jų padėtis nėra pastovi. Inkstų padėtis priklauso nuo amžiaus, lyties, kūno sudėjimo. Priklausomai nuo lyties jie gali sverti 125–170 g, ilgis – 11–12 cm, plotis – 5–7,5 cm, storis – 2,5–4 cm. Inkstą gaubia riebalinė kapsulė, kuri jį apsaugo ir prilaiko. Inksto vidinio krašto viduryje yra inksto įduba, kitaip vadinama inksto vartais, pro kuriuos į inkstą patenka ir išeina stambios inksto kraujagyslės (arterija ir vena), nervai ir šlapimtakis.
Per 4–5 min. inkstai perfiltruoja visą organizmo kraują. Iš kraujo per parą perfiltruojama apie 150– 180 l pirminio šlapimo, o iš jo inkstuose susidaro 1,5–2 l galutinio šlapimo.
Struktūrinis ir funkcinis inkstų vienetas yra nefronas, kurį sudaro kapiliarų kamuolėlis glomerulas, ir iš jo išeinantys inkstų kanalėliai. Pastarieji atsiveria į inkstų taureles. Iš inkstų taurelių susidaro inkstų geldelė, kuri pereina į šlapimtakį. Svarbiausios inkstų funkcijos yra:
1. Reguliacinė:
· reguliuoja vandens ir elektrolitų (Na+, K+, Ca2+, Cl- , kt.) kiekį skystojoje organizmo terpėje;
· palaiko normalią rūgščių ir šarmų pusiausvyrą.
2. Ekskrecinė arba išskiriamoji:
· išskiria medžiagų apykaitos metu susidariusias galutines organizmui nereikalingas ir toksiškas medžiagas, skysčius (pvz., šlapalą, šlapimo rūgštį, fosfatą, sulfatą), gamina šlapimą.
3. Endokrininė:
· gamina ir sekretuoja hormonus (eritropoetiną, kuris reikalingas hemoglobino sintezei; angiotenziną II, kuris svarbus arterinio kraujospūdžio kontrolei; kalcitriolį, dalyvaujantį kalcio ir fosforo apykaitoje).
4. Metabolinė – inkstai aktyviai dalyvauja baltymų, riebalų, angliavandenių apykaitoje.
Šlapimtakis – porinis vamzdelio formos organas, jungiantis inksto geldelę su šlapimo pūsle. Jis yra 30–35 cm ilgio. Šlapimtakis leidžiasi žemyn užpakaline pilvo siena ir atsiveria šlapimo pūslės dugne.
Šlapimo pūslė atlieka šlapimo rezervuaro funkciją. Šlapimo pūslės talpa yra 350–600 ml. Šlapinimosi refleksas atsiranda šlapimo pūslėje susitelkus 200–250 ml šlapimo. Šlapimo pūslėje padidėjus spaudimui dėl susikaupusio šlapimo, dirginami šlapimo pūslės sienos receptoriai ir impulsai perduodami šlapinimosi centrui. Jaudinimai, atėję iš centro, sutraukia šlapimo pūslės raumenis ir atpalaiduoja valingą išorinį bei nevalingą vidinį raukus (sfinkterius), todėl šlapimas per šlaplę išstumiamas į išorę.
Vyrų šlaplė kerta priešinę liauką (prostatą), į ją atsiveria sėklinės pūslelės, šlaplė atsiveria varpos galvoje. Netinkamas šlapimo sistemos veikimas gali sukelti ne tik šlapimo nelaikymą, bet ir kur kas rimtesnių padarinių.
Vyrų šlapimo nelaikymo priežastys
Šlapimo nelaikymą sukelia šlapimo kaupimosi, o tam tikrais atvejais – pūslės išsituštinimo funkcijos sutrikimas. Kartais šie sutrikimai pasitaiko vienu metu. Šlapimo nelaikymas skirstomas į ūminį (laikiną) ir lėtinį; pastarasis – į įtampos šlapimo nelaikymą, skubos, mišrų, perpildymo ir funkcinį.
Įtampos šlapimo nelaikymas pasireiškia tada, kai intraabdominalinis slėgis viršija šlaplės rauko slėgį (kosint, čiaudint, juokiantis) ir šlapimas pro šlaplę išteka iš pūslės. Taip gali nutikti dėl anatominių pūslės kaklelio barjero pokyčių arba dėl rauko raumens ar nervų pažeidimo. Būklė, kai susilpnėja šlapimo pūslės kaklelio palaikymas, vadinama padidėjusiu šlapimo pūslės kaklelio paslankumu (hipermobilumu). Šiuo atveju gydymo tikslas yra stabilizuoti šlapimo pūslės kaklelį ir atkurti anatominį barjerą.
Nervų sistemos patologija gali sukelti šlapinimosi problemų (2 pav.)(1).
Nervų sutrikimai gali pasireikšti bet kurio amžiaus asmenims: · vyrams, kurie sirgo diabetu daugelį metų, gali atsirasti nervų pažeidimai, kurie daro įtaką jų šlapimo pūslės kontrolei; · insultas, Parkinsono liga ir sklerozė veikia smegenis ir nervų sistemą, todėl jie taip pat gali sukelti šlapimo pūslės nelaikymą ar retenciją; · skubos šlapimo nelaikymas, vadinamas dirgliąja šlapimo pūsle su šlapimo nelaikymu, yra būklė, kuriai būdingas staigus noras šlapintis, dažnas šlapinimasis ir nikturija. Tai dažniausias šlapimo nelaikymo tipas vyresnio amžiaus žmonėms. Neretai tokį sutrikimą skatina diuretikų vartojimas. Perpildymo šlapimo nelaikymas pasireiškia lašėjimu, atsirandančiu persipildžius šlapimo pūslei. Šis tipas vyrams yra antras pagal dažnį. Funkcinis šlapimo nelaikymas, susijęs su psichologinių ir kognityvinių funkcijų sutrikimu, neretai pasitaiko sergant demencija ar patyrus galvos smegenų infarktą.
Neurologiniai šlapinimosi mechanizmai gali būti išlikę sveiki. Mišriu šlapimo nelaikymą vadiname tada, kai jį lemia keli jau išvardytų tipų mechanizmai. Ūminio šlapimo nelaikymo priežastys pateiktos 1 lentelėje. Pašalinus šias priežastis, kiti šlapimo nelaikymo metodai tampa veiksmingesni (4, 5). Lėtinio šlapimo nelaikymo priežastys pateiktos 2 lentelėje.
Gerybinė prostatos hiperplazija vyrams sukelia inkontinenciją
Sergant gerybine prostatos hiperplazija, dažnai pasireiškia apatinių šlapimo takų simptomų (AŠTS). Vienas jų – šlapimo pūslės obstrukcija – gana dažnai yra hiperaktyvios šlapimo pūslės palydovas. Populiacinio EPIC tyrimo, kuriame apklausta beveik obstrukcijos simptomų patiria 61,3 proc. vyresnių nei 18 metų vyrų. Apklausos duomenimis, vyravo iritaciniai simptomai (49,7 proc.), ypač nikturija (šlapinimasis 1 ir daugiau kartų naktį), be to, šie simptomai vargino pacientus labiau už obstrukcinius.
Sergant gerybine prostatos hiperplazija, neretai su obstrukciniais pasireiškia ir iritaciniai simptomai, kuriems gydyti veiksmingi muskarininių receptorių antagonistai. Tiesa, toks simptomų derinys gydytojus verčia sunerimti: jie baiminasi, kad skyrus muskarininių receptorių antagonistų šlapimo pūslės hiperaktyvumui mažinti, sustiprės obstrukciniai simptomai ir susilaikys šlapimas. Galbūt todėl vyrams iritaciniams AŠTS gydyti specifinių vaistų skiriama 4 kartus rečiau nei moterims, nors šių simptomų dažnis tarp lyčių nesiskiria.
Vyrų šlapimo nelaikymo diagnostika
Nelaikantys šlapimo vyrai retai išdrįsta atvirai apie tai kalbėti, todėl gydytojo pareiga tikslingai surinkti nusiskundimus, anamnezę, įvertinti buvusias operacijas, spindulinį gydymą, kt. Pagrindiniai požymiai, varginantys esant šlapimo nelaikymui, yra nesuvaldomas potraukis šlapintis, dažnas šlapinimasis (>7 k./d.); naktinis šlapinimasis (daugiau kaip 1 kartą per naktį), šlapimo nelaikymas kilus staigiam norui šlapintis; kartu esantys krūvio šlapimo nelaikymo simptomai, nevalingas šlapimo išsiskyrimas naktį, šlapimo nelaikymas lytinių santykių metu. Renkant anamnezę, būtina įvertinti paciento lėtines ligas ir vartojamus vaistus, anksčiau taikytus gydymo metodus ir atsaką į jau skirtą gydymą.
Fizinį ištyrimą būtina atlikti bet kuriam pacientui, kuris skundžiasi šlapimo nelaikymu:
1. Įprastinis: • širdies nepakankamumo požymiai (dažna nikturija ir naktiniu šlapimo nelaikymu besiskundžiantiems pacientams); • atrankinis neurologinis įvertinimas (kai su šlapimo nelaikymu yra ir neurologinių ligų simptomų); • pilvo viršgaktinės srities palpacija.
2. Tiesiosios žarnos (rektalinis) tyrimas: • rauko tonusas (ramybėje, veikloje); • išmatų susikaupimas, navikai; • prostatos dydis, paviršiaus nelygumai, skausmingumas.
3. Išorinių lytinių organų ištyrimas ir odos būklė. Vaginalinis tyrimas: • ryški gleivinės atrofija, vaginitas; • aiškus iškritimas; • navikai, skausmingumas.
Galima atlikti kosulio testą įtampos šlapimo nelaikymo atveju (kosėjimas esant pilnai šlapimo pūslei); šlapimo tūrio matavimus (šlapinimosi metu surenkamas šlapimas ir matuojamas jo tūris); šlapimo tyrimą ar / ir šlapimo pasėlį (atmetant infekciją), esant galimybei – šlapimo pūslės echoskopiją. Esant šlapimo susilaikymo rizikai, atliekama vienkartinė šlapimo pūslės kateterizacija.
Šlapimo nelaikymo sprendimo ypatumai
Gydymo metodai pasirenkami atsižvelgus į šlapimo nelaikymo tipą. Beveik visada gydymas pradedamas nuo nemedikamentinių priemonių. Rekomenduojama pašalinti šlapimo nelaikymą skatinančius veiksnius: mažinti antsvorį, stiprinti dubens raumenis specialiais Kėgelio pratimais, koreguoti vidurių užkietėjimą. Jei šlapimo nelaikymas išlieka, taikoma elektrinė šlapimo pūslės stimuliacija, biologinė elgesio terapija – pacientui patariama treniruoti šlapimo pūslę retinant šlapinimosi intervalus, susidaryti šlapinimosi grafiką, vengti šlapimo pūslę dirginančių gėrimų su kofeinu, alkoholinių ir gazuotų gėrimų (3 pav.) (7–9).
Medikamentinis gydymas taikomas su elgesio terapija (5). Dažniausiai skiriami anticholinerginiai vaistai oksibutinas, tolterodinas, kt. Šios grupės vaistai blokuoja neuromediatoriaus acetilcholino, sukeliančio šlapimo pūslės susitraukimus, veiklą, ne tik šlapimo pūslės, bet ir kitų organų sistemų lygiųjų raumenų muskarininius receptorius, todėl dalį pacientų vargina burnos, akių džiūvimas, neryškus matymas, galvos skausmas, vidurių užkietėjimas. Skubos šlapimo nelaikymui gydyti vartojami ir tricikliai antidepresantai (imipramino hidrochloridas) ar pakaitinės hormonų terapijos vietinio ar sisteminio poveikio estrogenų preparatai.
Šlapimo nelaikymo slaugos ir priežiūros struktūroje svarbus vaidmuo tenka ir šlapimą sugeriančioms priemonėms, padedančioms geriau kontroliuoti šlapimo nelaikymo keliamus higienos nepatogumus (sausumo pojūtį, nemalonaus kvapo kontrolę, pan.). Parenkant skysčius sugeriančią priemonę – sauskelnes ar vyriškus įklotus, – atsižvelgiama į šlapimo nelaikymo laipsnį, ar pacientui reikalinga pagalba keičiant priemonę, ar jis sugeba ja pats savarankiškai naudotis, kokioje padėtyje (stovint, gulint, tualete, lovoje, kt.) skysčius sugerianti priemonė keičiama.
Pacientams, nelaikantiems šlapimo, reikia parinkti geriausiai jų poreikius atitinkančius gaminius. Netinkamai parinkta šlapimą sugerianti priemonė gali paskatinti kitas problemas. Specialistai pataria rinktis žinomų kompanijų gaminius, kurie yra gerai vertinami dėl aukštos kokybės.
Turinti per 40 metų patirties TENA yra šlapimo nelaikymo problemų sprendimo lyderė pasaulyje. TENA priemonių šlapimo nelaikymui asortimentas yra platus ir užtikrina pasirinkimo įvairovę, t. y. žmogus gali pasirinkti jam tinkamą priemonę, tenkinančią jo poreikius.
Esant negausiam, gausesniam ir vidutiniam šlapimo nelaikymui rekomenduojami specialiai vyrams sukurti įklotai TENA Men. Vyrai dažnai klysta manydami, kad tokios šlapimą sugeriančios priemonės skirtos tik moterims. Todėl gydytojai, slaugytojai patiriantiems AŠTS vyrams galėtų rekomenduoti specialiai vyrams skirtas higienos priemones.
Šie išgaubti TENA Men gaminiai atitinka vyrų anatomiją, todėl gerai ir saugiai priglunda, turi nemalonaus kvapo neutralizavimo sistemą. Galima rinktis iš 3 skirtingų sugėrimo lygių. Jei šlapimo nelaikymas yra vidutinis, vietoj įklotų pacientai gali naudoti specialiai vyrams skirtas kelnaites TENA Men Protective Underwear.
Esant sunkiam šlapimo nelaikymui, TENA siūlo sauskelnes. Pagal poreikį jas galima rinktis iš 3 skirtingų tipų: anatominių, juostinių ir kelnaičių.
TENA gaminiai gerai sugeria ir sulaiko šlapimą, mažina nemalonų šlapimo kvapą, yra patogūs, juos paprasta naudoti.
Apibendrinimas
Šlapimo nelaikymas yra dažna vyresnio amžiaus žmonių problema, kuri neigiamai veikia asmens gyvenimo kokybę ir brangiai atsieina sveikatos apsaugos sistemai. Vyresni pacientai neretai apie šią bėdą neinformuoja gydytojo, o šis apie ją nepasiteirauja. Remdamasis šiuolaikinėmis praktinėmis rekomendacijomis, gydytojas turėtų mokėti nustatyti, įvertinti ir gydyti šlapimo nelaikymą.
Įtampos, mišraus ir skubos šlapimo nelaikymo atvejais tikslinga gyvenimo būdo korekcija, dubens dugno raumenų ar / ir šlapimo pūslės treniravimas, kai kurios fizioterapinės priemonės bei vaistai.
Pagalbinės priemonės – TENA serijos įklotai ar sauskelnės vyrams – padeda sugerti ir sulaiko šlapimą, mažina nemalonų šlapimo kvapą, o tai užtikrina stabilią vyro emocinę ir psichologinę būklę.
Žurnalas „Internistas“