Vyšninės angiomos: ar šie raudoni apgamai yra pavojingi?

2023-01-12 | Ligos.lt

Pastebėjote ant odos mažus raudonus taškelius, atsiradusius tarsi iš niekur? Galbūt pagalvojote, kad tai sumušimai ar kiti, galimai pavojingi odos pažeidimai? Nerimauti tikrai nereikėtų, greičiausiai tai yra vyšninės angiomos. Vyšninės angiomos – tai nepavojingi odos dariniai susiformavę iš kraujagyslių vadinamų venulėmis. Paprastai jų gydyti nereikia, tačiau jeigu iškilusi angioma neleidžia komfortiškai gyventi, nuolat kliūna ar trukdo skutantis, turėtumėte žinoti saugiausius šio odos darinio naikinimo būdus.

Kas yra vyšninės angiomos?

Raudoni apgamai arba vyšninės angiomos yra kraujagyslinės kilmės odos dariniai, kurie dažniausiai atsiranda vyresnio amžiaus žmonėms. Kaip jas atpažinti? Vyšninė angioma dažniausiai būna raudonos spalvos, ovalo formos, aiškiais kraštais ir iškilusi ant odos paviršiaus. Dydis svyruoja nuo mažo taškelio iki maždaug 0,5 cm skersmens odos darinio. Vyšninės angiomos dažnai randamos ant liemens, krūtinės, rankų, kojų, pečių ar nugaros srityje, tačiau gali atsirasti ir ant veido zonos. Nors šių odos darinių gydymas nėra būtinas, kai kurie žmonės nusprendžia angiomas pasišalinti dėl estetinių priežasčių arba keliamo diskomforto judant ar skutantis.

Kokie yra angiomų tipai?

Nors labiausiai paplitusios yra vyšninės angiomos, jos gali būti ir kito tipo, pavyzdžiui, voratinklinė arba žvaigždinė angioma. Tai taip pat gerybinis kraujagyslinės kilmės odos darinys, tačiau jų forma skiriasi. Voratinklinė ir žvaigždinė angioma, skirtingai nei vyšninė neturi aiškių kraštų – žvaigždinės angiomos kraštai yra neryškūs, o voratinklinės angiomos forma labiau primena į šonus pasklidusius voratinklius. Tiesa, mokslininkai yra pastebėję, kad šie du angiomų tipai yra labiau būdingi kepenų ligomis sergantiems žmonėms, nėščiosioms ir vaikams.

Vyšninių angiomų atsiradimo priežastys

Tiksli vyšnių raudonumo apgamų arba vyšninės angiomos atsiradimo priežastis nėra žinoma, tačiau tikėtina, kad tai glaudžiai susiję su genetika. Jeigu jūsų tėvai ar seneliai turi vyšninių angiomų, didelė tikimybė, kad vyresniame amžiuje ir jums atsiras tokių odos darinių.

Taip pat pastebimas akivaizdus ryšys tarp vyšninių angiomų ir amžiaus. Jos labiau būdingos vyresniems žmonėms. Pirmieji raudonų apgamų požymiai gali atsirasti maždaug nuo 40 metų, išimtinais atvejais jaunesniems asmenims.

Manoma, kad angiomos atsiranda ir dėl kepenų ligų. Keli mokslininkų atlikti tyrimai parodė stiprų sąryšį tarp kepenų ligų ir vyšninės angiomos. Tad pastebėjus raudonų apgamų pilvo srityje, verta atlikti kraujo tyrimus, kurie patvirtintų arba atmestų kepenų ligos riziką.

Yra duomenų, kad vyšninės angiomos gali atsirasti ir dėl tam tikrų cheminių medžiagų, dujų poveikio aplinkoje. Nors yra mažai tvirtų įrodymų, kai kurie tyrimai parodė bromidų įtaką vyšninių angiomų atsiradimui. Taip pat pastebima, kad šie odos dariniai dažniau pasitaiko tam tikrose klimato srityse. Visgi reikalingi detalesni tyrimai, kurie patvirtintų tikrąsias angiomų atsiradimo priežastis.

 

Ar reikia nerimauti dėl vyšninių angiomų?

Jeigu ant savo kūno pastebite vyšnines angiomas, nerimauti tikrai nereikia. Rekomenduojama jas papildomai išsitirti tik tuo atveju, jeigu jų staiga padaugėja, arba nemažas jų kiekis yra pasiskirstęs po pilvo sritį. Taip pat verta pasikonsultuoti su dermatovenerologu, jeigu esanti angioma staiga didėja, keičia formą, kraujuoja ar verčia jaustis nepatogiai. Šiuos raudonus apgamus, angiomas, galima gana paprastai pašalinti, o kuris būdas tinkamiausias jums pasakys gydytojas specialistas konsultacijos metu.

Atminkite, kad vyšninės angiomos dažnai sumaišomos su paprastais apgamais, o jiems pašalinti reikalinga skirtinga technologija. Tad pasirinkite profesionalią estetinės medicinos kliniką, kurios specialistai pirmosios konsultacijos metu kruopščiai ištirs jūsų odos darinius, identifikuos jų tipą ir pasiūlys efektyviausią būdą jiems pašalinti.

Kokie yra vyšninių angiomų gydymo būdai?

Vyšninės angiomos nėra pavojingos, todėl jas gydyti nėra būtina. Žinoma, atsiradusi angioma ant veido, kaklo ar rankų gali atrodyti ne itin estetiškai, o iškilęs ar net kabantis odos darinys kelti diskomfortą judant ar skutantis. Tokiu atveju angiomos šalinimas gali būti naudingas. Tačiau koks saugiausias būdas norint visam laikui atsikratyti angiomos keliamo diskomforto?

Angiomų šalinimas lazeriu

Kraujagyslinių odos darinių šalinimas lazeriu yra vienas iš veiksmingiausių ir patogiausių būdų norint pašalinti angiomas nuo kūno. Koncentruoti lazerio spinduliai nukreipti į angiomą paveikia odos darinį, įvyksta okliuzija ir kraujagyslė užanka. Taip odos darinys išnyksta per 2–4 savaites. Tiesa, kartais prireikia ne vieno apsilankymo pas specialistą, tačiau tai priklauso nuo angiomų kiekio ir dydžio.

 

Elektrokauterizacija

Žinoma yra ir kitų veiksmingų būdų galinčių visam laikui pašalinti angiomas nuo norimų kūno vietų. Pavyzdžiui, elektrokauterizacija. Elektrokauterizacijos metu angioma yra sunaikinama elektros srove. Šis būdas tinka šalinti tiek gerybinius, tiek piktybinius odos darinius. Tiesa, gyjant pašalintos angiomos vietai galite jausti nedidelį diskomfortą, gali likti randas.

Kriochirurgija

Vyšninės angiomos taip pat gali būti šalinamos naudojant itin šaltą medžiagą, dažniausiai skystą azotą. Ši procedūra vadinama kriochirurgija. Praėjus kelioms valandoms po gydymo taikymo angioma nukrenta. Kriochirurgija žinoma kaip greitas nepageidaujamų odos darinių šalinimo būdas. Po procedūros gali atsirasti nedidelis šašas ir randelis.

Chirurginis būdas

Chirurginis iškirpimas dažniausiai taikomas, norint pašalinti dideles vyšnines angiomas, iškilusias virš odos paviršiaus. Procedūra trunka apie 10 minučių, o jos metu taikoma vietinė nejautra. Angiomų iškirpimas nuo kitų chirurginių intervencijų skiriasi tuo, kad šio metodo taikymo metu nereikia siūti žaizdos. Visgi gijimas gali užtrukti gana ilgai, kai kuriais atvejais lieka randų.

Ar galima vyšnines angiomas šalinti namuose?

Gydytojai nerekomenduoja užsiimti angiomų ar bet kokių kitų apgamų šalinimu namuose dėl kelių priežasčių. Pirmiausia prieš imantis bet kokio gydymo, būtina patvirtinti, kad tai tikrai gerybinis odos darinys. Antra, bandant namuose pašalinti vyšnines angiomas, gali kilti infekcijos ir didesnė randų atsiradimo rizika. Iš esmės kiekvienas, norintis saugiai pašalinti vyšnines angiomas, turėtų pasitarti su gydytoju ir surasti tinkamiausią būdą jiems panaikinti.