Aldosteronas

Terminas

Jis yra žmogaus organizme aktyviausias mineralkortikoidas. Aldosteronu pavadintas todėl, kad prie 13 anglies atomo vietoj metilgrupės, kaip kitų kortikosteroidų, turi aldehido grupę. Jis stimuliuoja Na+ reabsorbciją inkstų tolimuosiuose ir surenkamuosiuose kanalėliuose. Be to, jis lemia K+, NH4+ sekreciją inkstuose ir kituose epiteliniuose audiniuose: prakaito liaukose, virškinamojo kanalo (žarnyno) gleivinėje, seilių liaukose. Ląstelėse taikiniuose hormonas sąveikauja su receptoriais, kurių yra ir branduolyje, ir citozolyje. Susidaręs hormono-receptoriaus kompleksas sąveikauja su tam tikromis DNR vietomis. Keičiant specialių genų perdavimą (transliaciją), veikiant aldosteronui, vyksta baltymų sintezės sužadinimas (indukcija):

baltymų – Na+ pernešiklių iš kanalėlio spindžio į epitelines inksto kanalėlio ląsteles sužadinimas;
jis padidina sintezę ir aktyvumą, inkstų kanalėlių Na+, K+ – ATPazę, kuri garantuoja Na+ jonų šalinimą iš inkstų kanalėlių ląstelių į tarpląstelinę erdvę ir K+ jonų pernašą iš tarpląstelinio tarpo į inkstų kanalėlių ląsteles;
kalio jonus pernešančio baltymo iš inkstų kanalėlių ląstelių į pirminį šlapimą sužadinimas;
sužadinimas mitochondrinių Krebso ciklo fermentų (pvz., citratsintazės), skatinančių ATP sintezę, kurios reikia aktyviai jonų pernašai.

Bendras aldosterono sužadintų (indukuotų) baltymų poveikis yra padidėjusi natrio reabsorbcija inkstų nefronų kanalėliuose. Tai didina NaCl sulaikymą organizme ir kalio šalinimą (ekskreciją). Mineralkortikoidai palaiko elektrolitų pusiausvyrą organizmo skysčiuose, reguliuodami jonų reabsorbciją inkstų kanalėliuose, didindami Na+ reabsorbciją. Drauge su natriu organizme sulaikomas Cl ir vanduo, didėja kalio jonų šalinimas. Aldosteronas yra 50–100 kartų aktyvesnis negu deoksikortikosteronas. Jis praktiškai neprisijungia prie kraujo plazmos baltymų, todėl kraujyje cirkuliuoja apie 15 min. Neturi specifinių pernašos baltymų. Iš kraujo aldosteroną šalina kepenys, čia jis verčiamas į inkstų išskiriamą tetrahidroaldosteron-3-gliukuronidą.

Ligos.lt

Šaltinis | Dažniausiai vartojamų biomedicinos terminų ir sąvokų aiškinamasis žinynas | Lietuvos sveikatos mokslų universitetas | Akademikas Profesorius Antanas Praškevičius, Profesorė Laima Ivanovienė

Žymos
aldosteronas