Amenorėja

Terminas

Tai yra menstruacijų sutrikimai, kai jų nebūna ilgiau negu 6 mėn. Amenorėja – ne diagnozė, o simptomas, rodantis anatominius, biocheminius, genetinius, fiziologinius arba psichologinius sutrikimus. Tikroji amenorėja: nėra ciklinių pokyčių kiaušidėse, gimdos gleivinėje (endometriume) ir visame organizme. Kiaušidžių hormoninė funkcija susilpnėjusi, lytinių hormonų nepakanka atlikti ciklinius pokyčius gimdos gleivinėje. Tariamoji amenorėja – vyksta cikliniai pokyčiai kiaušidėse, gimdoje ir visame organizme, bet nėra menstruacijų. Pavyzdžiui, visiškai makštį uždengianti nekaltybės plėvė, yra makšties ir gimdos kaklelio atrofija. Kraujas menstruacijų metu kaupiasi makštyje (hematocalpos), gimdoje (hematometra), kiaušintakiuose (hematosalpinx).

Fiziologinė amenorėja galima tuoj po menstruacijų, nėštumo ir laktacijos metu. Amenorėjų etiologija įvairi: lytinių liaukų pažeidimai, gimdos ir kiaušidžių vystymosi anomalijos, hipopituitarizmas, hipogonadizmas, įgimta antinksčių hiperplazija, psichologinė amenorėja, sukelta išsekimo, po lytinio brendimo (postpubertinė), adrenogenitalinis sindromas, cukrinis diabetas, hipotireozė, kiaušidžių navikai, genetiniai veiksniai ir t. t.

Šaltinis | Dažniausiai vartojamų biomedicinos terminų ir sąvokų aiškinamasis žinynas | Lietuvos sveikatos mokslų universitetas | Akademikas Profesorius Antanas Praškevičius, Profesorė Laima Ivanovienė

Komentarai

2015-11-15 | Lina
Laba diena!Man45.pora men.menesiniu pradzia buvo ne kaip iprastai,jau men.kaip nesulaukiu menesiniu,geriau hormoninius vaistus paskirtus gyd.bet menesiniu nesulaukiu.Rasta nedidele cistele.Labai neramu ,laukiu atsakymo del veziniu lasteliu.
2015-08-21 | aldona
Laba diena.Su gydytojo paskirtais vaistais menstrucijos ivyksta nenaudojant vel nepasirodo.Endokrinologo atlikti tyrimai geri.Kraujo taip pat.Ar gali buti menesiniu nebuvimo priezastis didelis virsvoris.Amzius-21m.

Rašyti komentarą