Arterinis kraujo spaudimas

Terminas

Didžiausias arterinis kraujo spaudimas yra širdies sistolės metu. Jis vadinamas arteriniu sistoliniu spaudimu. Minimalus arterinis kraujo spaudimas yra širdies diastolės metu ir vadinamas arteriniu diastoliniu spaudimu. Skirtumas tarp sistolinio ir diastolinio spaudimo vadinamas pulsiniu spaudimu. Centrinėse arterijose ramybės metu jis būna apie 40 mm Hg. Pulsinis spaudimas yra tiesiogiai proporcingas širdies sistoliniam tūriui. Normaliai arterinis sistolinis kraujo spaudimas yra 120 mm Hg, o diastolinis – apie 80 mm Hg. Arterinis vidutinis kraujo spaudimas yra arterinio kraujospūdžio vidurkis širdies ciklo metu, kuris apibūdina kraują stumiančiąją jėgą.

Pažymėtina, kad arterinis vidutinis kraujo spaudimas yra tiesiogiai proporcingas minutiniam širdies tūriui ir bendram periferiniam priešinimuisi.

Šaltinis | Dažniausiai vartojamų biomedicinos terminų ir sąvokų aiškinamasis žinynas | Lietuvos sveikatos mokslų universitetas | Akademikas Profesorius Antanas Praškevičius, Profesorė Laima Ivanovienė