Citochromas P450

Terminas

Simbolis P450 reiškia pigmentą, sugeriantį 450 nm spinduliuotę. Tokios monooksigenazės priskiriamos prie citochromo P450 fermentų šeimos. Jos hidroksilina steroidus, riebalų rūgštis, ksenobiotikus (tarp jų, vaistus ir toksinus). Šiose reakcijose NADPH yra elektronų donoras. Žmogaus audiniuose yra apie 100 citochromo P450 izofermentų, kurių specifiškumas skirtingas. Daugiausiai jų sutelkta endoplazminiame tinkle, bet yra ir kai kurių organų ląstelių mitochondrijose (antinksčių ir lytinių liaukų). Visi šie fermentai turi du pagrindinius komponentus: reduktazę, pernešančią elektroną nuo NADPH, ir citochromą P450, kuris gali prisijungti deguonį, substratą ir katalizuoti jo hidroksilinimo reakciją. Kaip ir visuose hemoproteinuose, citochrome P450 deguonis yra prijungiamas prie hemo geležies. Reduktazė katalizuoja elektrono pernašą deguoniui, prijungtam prie citochromo P450, paversdama jį aktyvia forma. Reduktazė yra sudėtingas fermentas, kuriame yra FAD, FMN ir Fe-S centrų, palengvinančių elektrono perdavimą. Hidrofobinių junginių apykaitai hidroksilinimas yra būtinas. Jis pagerina šių medžiagų tirpumą vandenyje, todėl greitėja jų šalinimas iš organizmo. Nuo citochromo P450 fermentų aktyvumo priklauso tai, kaip greitai organizmas metabolizuoja vaistus ir paverčia juos nekenksmingais. Šių fermentų aptinkama kepenų endoplazminiame tinkle kartu su citochromu b5. Substratų redukcijai jie naudoja NADH ir NADPH.

Hidroksilazė

Vaistas – H+O2 +2Fe2+ + NADH+H+→citochromas P450→vaistas – OH+H2O+2Fe3+ +NAD

                                                                                                              Citochromas P450

Audiniuose, kuriuose vyksta aktyvi steroidų sintezė (antinksčių žievėje, kiaušidėse, sėklidėse, placentoje ir kt.), citochromo P450 fermentai (monooksigenazės) yra sutelkti mitochondrijose. Šios monooksigenazės dalyvauja steroidinių hormonų sintezėje iš cholesterolio, netekusio šoninės grandinės. Veikiant citochromo P450 monooksigenazėms, prie cholesterolio 20-C ir 22-C atomų prijungiamos hidroksilgrupės. Kepenyse citochromo P450 fermentai dalyvauja sintetinant tulžies rūgštis. Šios sintezės metu monooksigenazės prijungia -OH grupę prie cholesterolio molekulės 26-C atomo. Inkstų žievės ląstelių mitochondrijose citochromo P450 yra kelis kartus daugiau negu kvėpavimo grandinės citochromų. Čia citochromo P450 monooksigenazės prijungia -OH grupę prie aktyvios vitamino D3 formos, todėl susidaro 1,25-dihidroksicholekalciferolis.

Šaltinis | Dažniausiai vartojamų biomedicinos terminų ir sąvokų aiškinamasis žinynas | Lietuvos sveikatos mokslų universitetas | Akademikas Profesorius Antanas Praškevičius, Profesorė Laima Ivanovienė

Žymos
citochromas
fermentai
monooksigenazės