Fosfatazės

Terminas

Tai – organo specifiniai fermentai, katalizuojantys ortofosforo rūgšties monoesterinę hidrolizę. Rūgštinė fosfatazė (EC 3.1.3.2) yra lizosomų fermentas, kurio optimalus veikimo pH – 3,5–5,5. Daugiausia aptinkama priešinėje liaukoje, fermento taip pat randama eritrocituose, kepenyse, blužnyje, trombocituose. Jos aktyvumo kitimai panaudojami priešinės liaukos karcinomos metastazėms į kaulus, ar kitų priešinės liaukos ligų atvejais. Diferenciacijai yra panaudojamas tartratas, kuris slopina priešinės liaukos fermentą, o formaldehidas slopina rūgštinę fosfatazę iš kitų ląstelių. Šarminė fosfatazė hidrolizuoja (EC 3.1.3.1) fosforo rūgšties esterius, esant pH – 9,0–10,0. Didelių jos koncentracijų yra kepenyse, kauluose, žarnose, inkstuose, placentoje. Pagrindinis jų šaltinis yra kepenys ir osteoblastai. Fiziologiškai šio fermento aktyvumas padidėja, aktyviai augant vaikų, paauglių kaulams, taip pat nėštumo metu. Patologinis fermento aktyvumas nustatomas, esant kepenų ar kaulų ligoms.

Šaltinis | Dažniausiai vartojamų biomedicinos terminų ir sąvokų aiškinamasis žinynas | Lietuvos sveikatos mokslų universitetas | Akademikas Profesorius Antanas Praškevičius, Profesorė Laima Ivanovienė

Žymos
fosfatazė
liaukos

Komentarai

2018-05-18 | kristina
Sveiki norėciau patarimo dariau kraujo tyrima ir ALP Šarminė fosfatazė neatitiko normos mažiau rodo norėčiau sužinoti ar tai blogai ir gal reikia daryti dar kokius tyrimus.

Rašyti komentarą