Gliukokortikoidai, gliukokortikosteroidai

Terminas

Tai yra steroidinių hormonų grupė, dar vadinama kortikosteroidais, kurie valdo gliukozės ir baltymų apykaitą. Gliukokortikoidai yra išskiriami antinksčių žievės vidurinės dalies ląstelių, veikiant adenohipofizės hormonui kortikotropinui. Svarbiausi gliukokortikoidai yra kortizolis, kortikosteronas ir kortizonas.

Ligos.lt

Antinksčių žievės ląstelės sintetina gliukokortikoidus iš cholesterolio. Gliukokortikoidai organizme turi trejopą poveikį: 1) imunologinį; 2) metabolinį; 3) poveikį organizmo raidai.

Imunologinis poveikis: dėl sąveikos su savituoju receptoriumi yra aktyvinama baltymų, slopinančių uždegimą, raiška, bet slopinama uždegimą skatinančių baltymų raiška.

Metabolinis poveikis: aktyvina gliukoneogenezės fermentų raišką ir taip aktyvina gliukoneogenezę, padidindamas gliukozės koncentraciją kraujyje. Slopina baltymų sintezę ne inkstų (ekstrahepatiniuose) audiniuose, todėl padidina laisvųjų aminorūgščių koncentraciją kraujyje. Aktyvina riebalinio audinio lipolizę.

Poveikis organizmo raidai: skatina plaučių vystymąsi ir surfaktanto susidarymą alveolėse.

Visus minėtus gliukokortikoidų poveikius sukelia savitųjų receptorių aktyvinimas (žr. Gliukokortikoidų receptoriai).

Šaltinis | Dažniausiai vartojamų biomedicinos terminų ir sąvokų aiškinamasis žinynas | Lietuvos sveikatos mokslų universitetas | Akademikas Profesorius Antanas Praškevičius, Profesorė Laima Ivanovienė

Žymos
gliukokortikoidai