Liziloksidazė
Tai – oksidoreduktazių klasės fermentas (EC 1.4.3.13), dar vadinamas baltymų-lizino 6-oksidaze. Tai – neląstelinio užpildo (matrikso) aminooksidazė, jos kofaktorius yra vario jonai. Fermentas katalizuoja lizino aldehidų susidarymą iš lizino, kai akceptorius yra deguonis.
Liziloksidazė yra labai svarbi neląstelinių baltymų kolageno ir elastino brendimui (žr. Kolagenas, žr. Elastinas). Fermento katalizuojamos reakcijos produktas yra allizinas, kuriame yra cheminiu požiūriu reaktyvios aldehido grupės. Sudaro skersinius ryšius su nemodifikuotomis lizino ir kitomis allizino liekanomis, susidarant brandžioms kolageno ir elastino skaiduloms. Šios reakcijos yra labai svarbios jungiamojo audinio vystymuisi ir elastingumui. Be to, šio fermento substratais gali būti ir laisvi aminai, pavyzdžiui, kadaverinas, benzilaminas. Liziloksidazė yra sintetinama kaip preprofermentas, kuris yra N glikozilinamas ir išskiriamas iš ląstelės kaip 50 kDa profermentas, iš kurio susidaro brandus 32 kDa fermentas. Liziloksidazės aktyvumas padidėja įvairių fibrozių metu, o sumažėja dėl sutrikusios vario apykaitos.
Šaltinis | Dažniausiai vartojamų biomedicinos terminų ir sąvokų aiškinamasis žinynas | Lietuvos sveikatos mokslų universitetas | Akademikas Profesorius Antanas Praškevičius, Profesorė Laima Ivanovienė