Plaukuotosios ląstelės
Šių ląstelių randama, sergant plaukuotųjų ląstelių leukemija, kuri yra retas lėtinės leukemijos tipas. Matomi mikrosiūlelių turintys leukocitai. Šioms ląstelėms būdinga rūgščios fosfatazės citochemija (atspari natrio tartratui, tartratrezistencinė rūgštinė fosfatazė). Rūgštinės fosfatazės citochemine reakcija paprastai dažosi visos ląstelės, pasižyminčios HCL savybėmis. Šios ląstelės kartu parodo ir kitus b limfocitų žymenis, pvz., CD19+, CD20+, CD21+, CD22+. Jų nustatymas yra svarbus, nes plaukuotųjų ląstelių leukemijos (HCL) gydymas iš esmės skiriasi nuo lėtinės limfoleukemijos gydymo. Ląstelės neparodo CCD5 žymens. HCL dažnai pasireiškia pinocitopenija ar bicitopenija.
Spiralinį klausos organą sudaro plaukuotosios ląstelės (epiteliocitai) kartu su atraminėmis ląstelėmis ir pamatine plokštele. Plaukuotosios ląstelės veikia kaip mechanoreceptoriai. Juntamosios ląstelės yra tvarkingai išsidėsčiusios išilgai pamatinės plokštelės. Yra dvi jų rūšys: trys eilės išorinių ir viena vidinių plaukuotųjų ląstelių. Žmogus turi apie 3500 vidinių ir 13 000 išorinių plaukuotųjų ląstelių. Nors išorinių ląstelių yra kelis kartus daugiau, tačiau apie 90 proc. iš 33 000 klausos nervo skaidulų inervuoja vidines ląsteles. Plaukuotųjų ląstelių plaukelius skalauja endolimfa. Virš plaukuotųjų ląstelių yra pakibusi drebučių konsistencijos dengiamoji membrana, prisitvirtinusi tik vidiniu kraštu, todėl galinti judėti kaip ant vyrių. Viena juntamoji ląstelė turi apie 80–100 plaukelių. Mechaninis išorinių ląstelių plaukelių lenkimas virsta receptoriaus potencialų (mechanoelektriniu) perkėlimu (transdukcija). Greitą išorinių plaukuotųjų ląstelių trumpėjimą ir ilgėjimą nulemia judinamasis motorinis baltymas prestinas, kurio yra išorinių ląstelių šoninėse sienelėse. Keičiantis ląstelės membranos potencialui, šis baltymas keičia savo konformaciją ir kartu ląstelių ilgį, aktinas ir miozinas taip greitai negalėtų. Ilgėdamos ar trumpėdamos kartu su garso virpesiais išorinės plaukuotosios ląstelės sustiprina pamatinės plokštelės ir dengiamosios membranos svyravimus, taigi jos veikia kaip sraigės stiprintuvas. Jei išorinės ląstelės pažeidžiamos, klausa sutrinka apie 40 proc.
Šaltinis | Dažniausiai vartojamų biomedicinos terminų ir sąvokų aiškinamasis žinynas | Lietuvos sveikatos mokslų universitetas | Akademikas Profesorius Antanas Praškevičius, Profesorė Laima Ivanovienė