Sterilizacija

Terminas

Visiškas medžiagos ar daikto išlaisvinimas nuo mikroorganizmų, juos veikiant fizikiniais ir cheminiais veiksniais.
Lytinė sterilizacija – chirurginė operacija, kuria siekiama visiškai nutraukti ligonio reprodukcinę funkciją, nesumažinant jo lytinio potraukio. Vyrų ir moterų sterilizacijos būdai yra skirtingi. Sterilizacija yra faktiškai negrįžtama kontracepcija, todėl reikia labai rimtai apsvarstyti prieš ją pasirenkant, ar tikrai asmuo yra pasirengęs daugiau nebeturėti vaikų.

Moters sterilizacija – moters kiaušintakiai, kuriais kiaušinėliai keliauja iš kiaušidžių į gimdą, yra perrišami, nupjaunami arba blokuojami tam tikru būdu. Kiaušintakiai taip pat gali būti tiesiog pašalinami. Tada spermatozoidai nebegali pasiekti kiaušinėlio ir jo apvaisinti. Retai naudojama moters sterilizacijos rūšis yra histerektomija (gimdos pašalinimas).

Vyrų sterilizacija (arba vazektomija) – vyro sėkliniai latakai, kuriais iš sėklidžių į varpą keliauja spermatozoidai, yra perrišami, perpjaunami arba blokuojami kitu būdu. Tada spermatozoidai nebepatenka į sėklą, kuri ištrykšta lytinių santykių metu, ir vyras nebegali apvaisinti moters.

Šaltinis | Dažniausiai vartojamų biomedicinos terminų ir sąvokų aiškinamasis žinynas | Lietuvos sveikatos mokslų universitetas | Akademikas Profesorius Antanas Praškevičius, Profesorė Laima Ivanovienė

Žymos
spermatozoidai
sterilizacija
sterilizacijos