Testosteronas

Terminas

Steroidinis hormonas, priklausantis androgenų grupei ir gaminamas daugiausiai sėklidėse, taip pat antinksčiuose ir kiaušidėse. Jis dalyvauja formuojantis vyro lytiniams organams, atsirandant antriniams lytiniams požymiams, reguliuoja spermatogenezę ir lytinį elgesį, taip pat turi įtaką azoto ir fosforo apykaitai organizme. Testosterono biologinis poveikis labiausiai pasireiškia sėkliniuose latakuose, sėklidės prielipe, priešinėje liaukoje, sėklinėse pūslelėse, pagumburyje, gimdoje ir kiaušidžių folikuluose. Testosterono gamybą ir sekreciją lemia posmegeninės liaukos gaminami hormonai – liuteinizuojantis hormonas ir folikulinas. Jo androgeninis poveikis pasireiškia 12-ąją nėštumo savaitę. Vyrų sėklidėse per parą susintetinama apie 5 mg šio hormono. Moters organizme testosteroną gamina kiaušidės. Čia jis folikulo ląstelėse pavirsta estrogenais, be to, skatina pieno liaukų formavimąsi, todėl nėštumo metu jo koncentracija padidėja. Tačiau per didelis testosterono kiekis slopina moterų kiaušidžių funkciją.

Ligos.lt

Šaltinis | Dažniausiai vartojamų biomedicinos terminų ir sąvokų aiškinamasis žinynas | Lietuvos sveikatos mokslų universitetas | Akademikas Profesorius Antanas Praškevičius, Profesorė Laima Ivanovienė

Komentarai

2020-11-04 | Rita
Sūnui 18m. Jau 17metų amžiaus pradėjo augti plaukai nugaros (gausiau pečių srityje). Gausus prakaitavimas po minimalaus fizinio krūvio ar streso. Ar reiktų sunerimti? Kokius tyrimus patartumėte atlikti?

Rašyti komentarą