Toksoplazmozė

Terminas

Parazitinė infekcija, savo simptomais primenanti gripą. Toksoplazmozę sukelia vienas iš labiausiai pasaulyje paplitusių parazitinių mikroorganizmų – Toxoplasma gondii. Didžiajai daliai užsikrėtusiųjų Toxoplasma gondii, jokių simptomų nekyla, tačiau žmonėms, kurių imuninė sistema nusilpusi, ir vaikams, užsikrėtusiems nuo motinos nėštumo metu, ji gali sukelti rimtų komplikacijų.

Toxoplasma gondii (T. gondii) yra vienaląstis parazitinis organizmas, kuriuo užsikrėsti gali daugelis gyvūnų ir paukščių, tačiau lytiškai daugintis šie parazitai gali tik kačių ir jų šeimos atstovų organizme. Katės T. gondii užsikrečia suėdusios užkrėstą pelę, paukštelį ar užkrėstos žalios mėsos. T. gondii apsigyvena kačių plonajame žarnyne, virsta jaunomis ląstelėmis, vadinamomis oocistomis, kurios su išmatomis patenka į aplinką. Vieno tuštinimosi metu į aplinką gali patekti milijonai šių ląstelių. Jei žmogus užsikrečia toksoplazmomis, jos suformuoja cistas įvairiose kūno vietose, bet daugiausiai smegenyse ir raumenyse (taip pat ir širdies raumenyje). Sveiko žmogaus, turinčio stiprią imuninę sistemą, organizme toksoplazmos išlieka neaktyvios būsenos. Tačiau jei imuninė sistema nuslopinama ligos ar vartojamų vaistų, toksoplazmos gali pereiti į aktyvią formą ir sukelti rimtų komplikacijų.

Šaltinis | Dažniausiai vartojamų biomedicinos terminų ir sąvokų aiškinamasis žinynas | Lietuvos sveikatos mokslų universitetas | Akademikas Profesorius Antanas Praškevičius, Profesorė Laima Ivanovienė

Žymos
toksoplazmos
toxoplasma