Salmeterolum

Vaistas
Susijusios ligos

Apibūdinimas
Bronchus plečiantis selektyvus, ilgai veikiantis β2 adrenomimetikas.
Indikacijos
Bronchinė astma; lėtinė obstrukcinė plaučių liga.
Kontraindikacijos
Padidėjęs organizmo jautrumas bet kuriai sudedamajai vaisto daliai.
Dozavimas
Suaugusiesiems. Inh. Įprastinė dozė – po 50 μg 2 kartus per parą, prireikus po 100 μg 2 kartus per parą.
Vaikams. Inh. Vyresniems kaip 4 metų: įprastinė dozė – po 50 μg 2 kartus per parą.
Senyviems. Kaip suaugusiems.
IFN. Dozės mažinti nereikia.
Nepageidaujamos reakcijos
Dažniausios: padažnėjęs širdies plakimas; paradoksalus bronchų spazmas; skeleto raumenų drebėjimas.
Kitos: galvos skausmas; mėšlungis; artralgija; alerginės reakcijos (angioedema, dilgėlinė).
Nėštumas
Duomenų apie salmeterolio saugumą nėštumo laikotarpiu nepakanka. Tyrimai su gyvūnais tiesioginio ar netiesioginio kenksmingo toksinio poveikio reprodukcijai neparodė, išskyrus, kad yra įrodymų apie kenksmingą poveikį vaisiui, preparatą vartojus labai didelėmis dozėmis. Tačiau manoma, kad galima jo rekomenduoti nėščioms moterims, kurioms vidutinės inhaliuojamųjų gliukokortikoidų dozės yra neveiksmingos.
Žindymas
Duomenų apie salmeterolio poveikį žindomam kūdikiui nepakanka. Esami farmakodinamikos/toksikologinių tyrimų su gyvūnais duomenys rodo, kad salmeterolis išsiskiria į gyvūnų pieną. Pavojaus žindomam vaikui negalima atmesti. Atsižvelgiant į žindymo naudą kūdikiui ir gydymo naudą moteriai, reikia nuspręsti, ar nutraukti žindymą, ar nutraukti/susilaikyti nuo gydymo.
Įspėjimai
Atsargiai skirti, kai yra tirotoksikozė, sunki hipertenzija, sunkios širdies ir kraujagyslių sistemos ligos, cukrinis diabetas, sunkus bronchinės astmos priepuolis. Vaistą inhaliuoti reguliariai. Netinka bronchinės astmos priepuoliui šalinti. Neužmiršti,
kad nuolatinei astmai gydyti reikia skirti ir vaistų nuo uždegimo (vidutinio sunkumo ir sunkiai astmai – inhaliuojamųjų gliukokortikoidų).

Šaltinis | Vaistų žinynas | Lietuvos sveikatos mokslų universitetas | Fiziologijos ir farmakologijos institutas | Medicinos mokslų daktaras Rimas Jankūnas, Medicinos mokslų daktaras Arvydas Milašius | Vidaus ligų klinika | Medicinos mokslų daktarė Palmira Leišytė

Rašyti komentarą