Estrogenų ir progesterono receptoriai

Laboratorinis tyrimas
Susijusios ligos

Norma    
Estrogenai    
nerandama mažiau nei 3 fmol/mg
teigiama reakcija daugiau nei 10 fmol/mg    
ryškiai teigiama reakcija daugiau nei 100 fmol/mg
Progesteronas    
nerandama mažiau nei 5 fmol/mg
teigiama reakcija daugiau nei 10 fmol/mg
ryškiai teigiama reakcija daugiau nei 100 fmol/mg

Sinonimai: ER, ER – ICA, ERICA, Estrogen binding protein, PgR, PR, PRICA.
Biopsinė medžiaga iš krūties naviko

Estrogenų ir progesterono receptoriai nustatomi pirmą kartą diagnozuojant krūties vėžį. Šis laboratorinis rodiklis padeda nustatyti, ar krūties vėžio gydymas hormoniniais preparatais bus efektyvus. Prieš atliekant tyrimą mažiausiai tris savaites negalima vartoti antiestrogeninių medikamentų, kontraceptikų.

Jeigu krūties vėžio audinyje randami estrogenų receptoriai, tada: 1) navikas yra mažiau piktybiškas – geriau diferencijuotas; 2) geresnis išgyvenamumas gydant krūties vėžį; 3) geresnis terapinis atsakas į tamoksifeną.

Terapinis atsakas į gydymą tamoksifenu yra viena iš svarbiausių šių rodiklių indikacijų. Apie 50% ligonių, kuriems nustatomas teigiamas ER, gerai reaguoja į gydymą tamoksifenu. Jeigu abu repceptoriai būna teigiami (estrogenų ER+ ir progesterono PR+), geras atsakas į gydymą būna 60–70% ligonių. Jeigu receptoriai navikinio audinio paviršiuje neišryškėja, atsakas neviršija 8%.

Kai kurių kitų navikų atvejais taip pat gali būti nustatoma šių receptorių ekspresija histologinės medžiagos tyrimuose: ginekologiniai navikai, meningeomos, sarkomos, melanomos, plaučių adenokarcinomos ir kt.

Šaltinis | Pagrindinių laboratorinių tyrimų žinynas | Medicinos mokslų daktaras Gintaras Zaleskis

Žymos
navikas

Rašyti komentarą