KET (ketonai) šlapimo analizatoriumi

Laboratorinis tyrimas
Susijusios ligos

Norma
Nerandama

Sinonimai: ketoniniai kūnai šlapime pusiau kiekybiniu juosteliniu metodu.
Šlapimo indas

Ketonai (acetonas, acetacto rūgštis, β-hidroksibutiratas) šlapime atsiranda, kai organizme skyla riebalai. Lipolizei pranokstant lipogenezę, itin būdingas požymis yra laisvų riebalinių rūgščių koncentracijos padidėjimas serume ir ketonų radimas šlapime. Ketonų radimas šlapime yra svarbus rodiklis diabeto atveju, nes jis leidžia spręsti apie metabolinę dekompensaciją. Hiperglikeminė koma sergant diabetu beveik visada (išskyrus hiperosmozines komas) būna susijusi su ketonurija. Taip yra, nes insulino stygius sukelia sumažėjusį gliukozės panaudojimą riebaliniame ir raumeniniame audiniuose. Dėl sumažėjusio gliukozės panaudojimo suintensyvėja lipolizė. Susidarantys ketonai kartu su kitais diabetui būdingais požymiais (dehidratacija, elektrolitų balanso sutrikimais) gali sukelti komą. Diabetinė koma yra pavojinga būklė. Ketonurija yra ankstyvas požymis, leidžiantis laiku diagnozuoti diabetinę komą. Visi diabetu sergantys asmenys turėtų reguliariai tikrinti ketonų koncentraciją šlapime. Ketonurija visuomet atspindi glikemijos kontrolės trūkumą, neadekvatų insulino dozavimą.

Šaltinis | Pagrindinių laboratorinių tyrimų žinynas | Medicinos mokslų daktaras Gintaras Zaleskis

Žymos
badavimas
ketonai

Komentarai

2021-10-04 | Jurgita
Sveiki, šlapime rado padidintą ketonų kiekį. Gliukozės kiekis kraujyje - 4,51. Ar pakanka gerti tik daugiau skysčių, norint ketono kiekį sumažinti? Ačiū
2021-01-29 | Edita
Sveiki, Ką reiškia šapimo tyrime parašyti KET - Trace?
2017-11-24 | Renata
Sveiki, Internete radau informacijos, kad vienas sirdies chirurgas Amerikoje atrado jog ketonu vartojimas pagreitina riebalu metabolizma ir yra labai efektyvus svorio metime. Kiek tame gali buti tiesos ir ar tai nepavojinga sveikatai? Aciu.
2017-04-18 | Daktars
Nereikėtų, ketonai fiziologiniu atveju (ne diabetikams) yra labai puikus ir geras dalykas rodantis, kad vyksta riebalų metabolizmas. Darykite tai, ką darote.
2017-02-15 | Inga
Sveiki, ką nėštumo metu (antrame trimestre) gali reikšti šlapime rasti ketonai (0,5 mmol/l)? Ar reikėtų labai sunerimti?

Rašyti komentarą