Viduriavimas
Aprašymas
Viduriavimas – tai pasikeitęs tuštinimosi pobūdis, kuomet išmatos tampa nenormaliai skystos. Paprastai viduriavimo metu padidėja ir tuštinimosi dažnis. Viduriavimas yra vienas iš pagrindinių ir dažniausiai pasitaikančių virškinamojo trakto simptomų. Jis gali būti ūminis, dažniausiai trunkantis keletą dienų ar savaitę, bei lėtinis, besitęsiantis ilgiau nei 4 savaites.
Viduriavimas pasitaiko visų amžiaus grupių žmonėms, jį sukelia labai daug įvairių priežasčių.
Priežastis
Normaliai storajame žarnyne iš suvartoto ir jau suvirškinto maisto pasisavinama dalis vandens, ir taip susiformuoja pusiau kietos konsistencijos išmatos. Dėl įvairių priežasčių sutrinka vandens pasisavinimas ir tuomet išmatos tampa skystos, žmogus ima viduriuoti. Šioms priežastims priskiriama:
Virusinė, bakterinė infekcija;
Tam tikrų medikamentų vartojimas (pvz., antibakterinių preaparatų);
Laktozės netoleravimas (fermento laktazės trūkumas), kiti medžiagų pasisavinimo sutrikimai;
Chirurginis gydymas (viduriavimas po tulžies pūslės pašalinimo);
Funkcinis viduriavimas – kai priežastis nenustatoma, jis yra pirminis. Dažniausiai tai lėtinė būklė.
Simptomai
Viduriavimas gali pasireikšti kartu su šiais simptomais:
Dažnas tuštinimasis;
Pilvo skausmas;
Pilvo pūtimas;
Kraujas išmatose.
Diagnostika
Viduriuojančiam žmogui, išsiaiškinus tuštinimosi pobūdį, atliekamas fizinis ištyrimas, kurio metu nustatomos skausmingos pilvo vietos. Taip pat atliekamas kraujo tyrimas (uždegiminiams pokyčiams nustatyti), išmatų tyrimas (taip pat atliekamas ir pasėlis galimai infekcijai išaiškinti).
Gydymas
Viduriavimas, sukeltas virusų ar bakterijų, yra gydomas priešinfekciniais preaparatais. Labai svarbu gerti kuo daugiau skysčių, savo sudėtyje turinčių įvairių druskų, siekiant atstatyti su viduriavimu prarastą vandens ir elektrolitų kiekį. Jei viduriavimą sukėlė vartojami vaistai, būtina nutraukti jų vartojimą. Iš esmės viduriavimas gydomas priklausomai nuo to, kokia gretutinė liga sąlygojo jo išsivystymą. Viduriavimą slopina tam tikri medikamentai, pvz. loperamidas. Tačiau nesant būtinumui, vis gi patariama jų nevartoti, kadangi viduriavimas – tai apsauginė organizmo reakcija.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas