Kortizolis

Laboratorinis tyrimas
Susijusios ligos

Norma
Ryte (8–9 val.) 190–690 nmol/l
Po pietų (15–16 val.) pusė rytinės vertės
Stimuliacija AKTH padidėja 3–5 kartus
Supresija deksametazonu sumažėja 3–5 kartus

Sinonimai: hidrokortizonas
Serumas, plazma heparinas
Dangtelis raudonas arba žalias

Serumo ir šlapimo kortizolio ir AKTH koncentracijos ištyrimas yra trys pagrindiniai rodikliai, padedantys diagnozuoti Cushing sindromą ir Cushing ligą. Kortizolio koncentracija nustatoma tiriant antinksčių žievės funkciją. Kortizolis – tai hormonas, gliukokortikoidas, kurį išskiria antinksčių žievė. Kortizolio išskyrimo paros ritmas formuojasi iki trečiųjų gyvenimo metų. Šis paros ritmas ryškiai priklauso nuo šviesos ritmo. Ryte kortizolio koncentracija kraujyje būna didžiausia. Tyrimus svarbu atlikti visada vienu laiku. Standartas yra 8 valanda ryto. Jeigu ligoniui nustatoma svorio didėjimas, hipertenzija, sutrikusi gliukozės tolerancija, oligome- norėja, amenorėja, hirsutizmas, galima įtarti Cushing sindromą. Kraujyje ir ypač paros šlapime padidėjusi kortizolio koncentracija yra vienas svarbiausių diagnostinių faktorių. Cushing sindromą ir kortizolio hipersekreciją sukelia antinksčių žievės hiperplazija, antinksčių adenoma ir vėžys. Cushing liga nustatoma, kai hipofizėje atsiranda AKTH perteklius. Atsitiktinis kortizolio koncentracijos nustatymas gali klaidinti, ypač jeigu jis nustatomas neatsižvelgiant į emocinį stresą, hipoglikemiją, nėštumo galimybę, arba jeigu interpretuojamas nesilaikant paros ritmo svyravimų.

Nustačius kortizolio koncentracijos padidėjimą, kitas žingsnis galėtų būti deksametazono supresijos mėginys (DSM). Jis padeda išsiaiškinti kortizolio koncentracijos padidėjimo prie- žastį. Deksametazonas yra sintetinis steroidas, slopinantis AKTH sekreciją. Tai potencialus kor- tizolio analogas. Jeigu deksametazono injekcija sumažina padidėjusią kortizolio koncentraciją, tokiu atveju akivaizdu, kad organizme yra išlikęs atgalinis ryšys tarp hipofizės ir antinksčių. Toks deksametazono supresijos mėginio rezultatas leidžia atmesti Cushing sindromo diagnozę. Jeigu padidėjusios kortizolio koncentracijos priežastis yra antinksčių navikas, tada deksametazono supresijos testas neturi jokio poveikio kortizolio koncentracijai. Pastaruoju metu taip pat taikomas ir CRH (corticotropin releasing hormone) stimuliacijos testas. Savo esme jis panašus į DSM, bet naudojamas pogumburio faktorius. CRH (Cosyntropin testas, Cortrosyno testas) stimuliacijos testas yra pranašesnis už DST.

Kortizolis sudaro 75–90% visų kraujo gliukokortikoidų. Kraujyje kortizolis būna surištas albuminu ir transkortinu. Mažiau nei 5% viso kraujyje esančio kortizolio pasižymi biologiniu aktyvumu. Kortizolis metabolizuojamas kepenyse, jo skilimo pusperiodis yra 80–110 minučių, vėliau produktai pašalinami su šlapimu. Svarbu turėti omenyje, kad kortizolio koncentracija labai priklauso nuo kitų hormonų funkcinės būklės. Jeigu dėl kokių nors priežasčių organizme blokuojama kortizolio sintezė, tai netrukus padidėja AKTH koncentracija kraujyje. Cushing sindromo diagnostikai laisvo kortizolio nustatymas šlapime yra geresnis testas, nei šio hormono tyrimas kraujyje.

Šaltinis | Pagrindinių laboratorinių tyrimų žinynas | Medicinos mokslų daktaras Gintaras Zaleskis

Žymos
vėžys

Komentarai

2022-05-04 | Rita
Apie 4 metus gyvenau labai dideliame strese, jo netrūksta ir šiuo metu. Svoris labai auga. Gal tai dėl streso ir kortizolio. Koki tyrimą reikia padaryti ir ir kas jį daro. Gal šeimos gyd skiria?

Rašyti komentarą